Skocz do zawartości

Moje pierwsze akwarium =/- 240l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie

Dostałem akwarium o wymiarach szer.40cm dł.120cm i wysokości około 50cm około 230-240l

Nie wybrałem jeszcze swojej obsady, ponieważ poza brudnym akwarium z pisakiem i kamieniami nie mam nic, więc postanowiłem zacząć od początku tj. od wyczyszczenia szyb w akwarium następnie planuje wyrzucić piasek oraz kamienie- wydaje mi się że jest to wapień filipiński, który o ile dobrze pamiętam nie pasuje do biotopu malawi.

Więc na początku chciałbym się zapytać jak wyczyścić biały osad z szyb, podejrzewam że jest to kamień czy coś takiego, oraz z tego co widzę to akwarium na początku było zamknięte, ponieważ ma na górze "obudowę" przymocowaną na silikonie i nie mam pojęcia jak to ściągnąć.

Liczę na waszą pomoc:)

P.S

Zdjęcia zrobię jak tylko będę miał :)

Opublikowano

...witam Ciebie Błażeju na naszym forum!

Mam nadzieje ,że uzyskasz u nas wszelką pomoc jaka tylko będzie możliwa:)

11 minut temu, Błażej napisał:

Więc na początku chciałbym się zapytać jak wyczyścić biały osad z szyb, podejrzewam że jest to kamień czy coś takiego,

..jeżeli jest to osad ( kamień) to weź zwykły ocet na jakiś wacik lub szmatkę i wetrzyj go w ten osad. Poczekaj kilka minut i wytrzyj. Jeżeli  nie osiągniesz efektu za pierwszym razem to ponów próby kilkakrotnie. Gorzej jak jest to wżer w szybę..ale tym jak coś później będziesz się martwić.

14 minut temu, Błażej napisał:

oraz z tego co widzę to akwarium na początku było zamknięte, ponieważ ma na górze "obudowę" przymocowaną na silikonie i nie mam pojęcia jak to ściągnąć.

..tutaj musisz delikatnie na siłę to zdjąć. Resztki trzeba czymś po prostu zeskrobać uważając abyś nie zniszczył ani rantu szyby ani pokrywy. Tutaj może wypowie się @przemek wieczorek Dodam tylko ,że niektórzy producenci tak polecają uszczelniać pokrywę..My albo nie uszczelniamy bo woda nie cieknie a jak już to dajemy uszczelki gumowe do uszczelniania okien i to najlepiej zdaje egzamin.

Opublikowano (edytowane)

silikon albo schodzi po całości odrywając go albo..... no właśnie, w tym drugim przypadku można zastosować środek do usuwania silikonu, jest to żel którym smaruje się powierzchnię i po kilku minutach cały silikon schodzi po części rozpuszczony.

Niestety nie pamiętam nazwy tego środka, kupiłem kiedyś w biedronce czy castro, wiem iz rozpuszcza praktycznie wszelkie silikony, nakładane z "tubek" a nawet części wykonane z twardego i mocnego materiału jak węże silikonowe, złączki termiczne itp.

Oczywiście można tym czyścic pokrywę (zalecam zawsze robić próbę na małym kawałku i w części niewidocznej) a kant szyby delikatnie, OMIJAJĄC MIEJSCA KLEJENIA SZYB AKWARIUM !!! taki sposób czyszczenia polecam w ostateczności kiedy już inne sposoby zawiodą.

Silikon najlepiej ciąć cienką linką stalową czy mocnym drutem stalowym.

 

 

Edytowane przez KrisT
Opublikowano
8 godzin temu, Błażej napisał:

Więc na początku chciałbym się zapytać jak wyczyścić biały osad z szyb, podejrzewam że jest to kamień czy coś takiego, oraz z tego co widzę to akwarium na początku było zamknięte, ponieważ ma na górze "obudowę" przymocowaną na silikonie i nie mam pojęcia jak to ściągnąć

Kamień z szyb tak jak Kolega Andrzej wspomniał : octem. Ja biorę zmywak kuchenny nasączam i przecieram 2-3 razy szybę, pierwsze namoczenie musi chwilę się przegryźć.

Co do silikonu: ja u siebie wycinałem szybę frontową, używałem noża z ostrzem łamanym do tapet, oraz żyletek. Z nożem uważaj: łatwo uszkodzić krawędzie szkła. Żyletkami zadrapałem ładnie resztki silikonu - udało się bez specjalnych środków. Trzeba tylko trochę cierpliwości. 

Opublikowano

Witaj na forum! 

A propo aranżacji to wpierw na dno zbiornika wkładamy podkład, potem układamy stabilnie kamienie a dopiero na koniec sypiemy piasek...

Opublikowano
2 hours ago, egon44 said:

A propo aranżacji to wpierw na dno zbiornika wkładamy podkład, potem układamy stabilnie kamienie a dopiero na koniec sypiemy piasek...

Spokojnie, kolega napisał, że chce piasek i kamienie wYrzucić, nie wrzucić. :)

  • Lubię to 1
Opublikowano
6 godzin temu, hilux napisał:

Spokojnie, kolega napisał, że chce piasek i kamienie wYrzucić, nie wrzucić. :)

Hehe rozumiem i tu wiadomo że chce go wyrzucić bo o tym napisał ;) ale moja wypowiedź miała na celu przypomnienie o takich czynnościach jak wpierw podkład,potem kamienie a na końcu piach...

Przezorny zawsze ubezpieczony :) 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.