Jump to content

Obsada do 120 cm akwa


Recommended Posts

Witam, jestem nowy i dopiero przymierzam się do założenia Malawi. Sporo tutaj poczytałem, akurat również  mnie interesuje dobór obsady do 120cm.

Moje przemyślenia to:

- Pseudotropheus saulosi - 6szt

- pseudotropheus acei - 6szt

No i zastanawiam się nad 3 gatunkiem łagodnych. Brałem pod uwagę Yellow, ale rzeczywiście kolorysztycznie może być kiepsko, więc?..... co polecacie. Narazie odrzuciłem labidochromis sp. perlmutt ze względu na kolorystykę, ale wiem że mogą być(małe, łagodne) oraz sperengere (kolorystyka).

Nieśmiało zastanawiam się nad Aulonocar fire red - 4szt (wiem, trochę plaży muszę zostawić) lub Red, RED . Co wy polecacie, akwa małe, a ma być kolorowo , bezpiecznie, ...a może Hary?

 

 

 

Edited by mariusz-lew
Link to comment
Share on other sites

..witam Ciebie Mariusz na naszym forum.

23 minuty temu, mariusz-lew napisał:

- Pseudotropheus saulosi - 6szt

- pseudotropheus acei - 6szt

saulosi to teraz wg nowego nazewnictwa Chindongo Saulosi.

23 minuty temu, mariusz-lew napisał:

Nieśmiało zastanawiam się nad Aulonocar fire red - 4szt

..te sobie odpuść ( Twój wybór) . Ale my nie polecamy sztucznych Tworów . Podejrzewam ,że masz akwa 120x40x50. Wiem ,że  trzeci  gatunek korci bo sam miałem trzy w takim litrażu. Ale polecam Ci jednak dwa gatunki

Edited by AndrzejGłuszyca
Link to comment
Share on other sites

Witaj,

ja bym jednak Ps. acei nie zaproponował do zbiornika długości 120 cm, moim zdaniem minimum dla tego gatunku (niezależnie od odmiany) to 150 cm ( czyli zbiornik 375, a lepiej - ze względu na wysokość - 450 l).

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 pseudotropheus acei nie nadaję się do tego zbiornika za mały ,150 minimum długości :)

-  Pseudotropheus demasoni 

-Melanochromis johanni

-Melanochromis interruptus

-Pseudotropheus socolofi 

-Cynotilapia afra

-Melanochromis cyaneorhabdos "maingano”

-Iodotrophus sprengerae

-Metraclima msobo "magunga" 

tu masz przykladowe obsady :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, marcin73m napisał:

ja bym jednak Ps. acei nie zaproponował

 

1 minutę temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

 pseudotropheus acei nie nadaję się do tego zbiornika za mały ,150 minimum długości

Panowie...macie rację !!! Pisałem o Acei a myślałem o Cynoyilapia sp."hara" :) .Przepraszam za zamieszanie. Tak jak piszecie te akwa jest zbyt małe do acei.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Pseudotropheus demasoni

chindongo demasoni

 

2 minuty temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Melanochromis johanni

pseudotropheus johanni

 

2 minuty temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Melanochromis interruptus

pseudotropheus interruptus

 

3 minuty temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Pseudotropheus socolofi

chindongo socolofi

 

3 minuty temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Cynotilapia afra

cynotilapia zebroides

 

4 minuty temu, TOMEKSIEDLCE napisał:

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano”

pseudotropheus cyaneorhabdos "maingano"

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Bezprym napisał:

Tomku swojego czasu na tym forum, za proponowanie socolofi do akwarium 120cm długiego, zlinczowano by ciebie.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

spox tak złapałem pierwsze obsady które miałem zapisane :)

dzięki za sprostowanie.

Edited by TOMEKSIEDLCE
Link to comment
Share on other sites

Dzieki za szybkie odpowiedzi, ale mętlik pozostaje, co prawda mam sporo czasu, zanim położę kamole i odczekam 4-6 tygodni do zamknięcia cyklu azo/

Rzeczywiście spotykam się z dwoma rodzajami nazewnictwa saulosi.

30 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

..witam Ciebie Mariusz na naszym forum.

saulosi to teraz wg nowego nazewnictwa Chindongo Saulosi.

..te sobie odpuść ( Twój wybór) . Ale my nie polecamy sztucznych Tworów . Podejrzewam ,że masz akwa 120x40x50. Wiem ,że  trzeci  gatunek korci bo sam miałem trzy w takim litrażu. Ale polecam Ci jednak dwa gatunki

Przy wyborze kierowałem się bardziej łagodnym usposobieniem pysków.

Rzeczywiście acei za duża.

TOMEKSIEDLCE

proponje m.in Afrę, a dlaczego Hara nie? i jak się ma do tych dwóch

Labidochromis chisumulae chizumulu?

Co do pozostałych przez Ciebie wymienionych tylko rdzawe są w miarę spokojne a reszta to zawadiaki. Vyba że się mylę to proszę o sprostowanie co do zachowania konkretnego gatunku.

 

AndrzejGłuszyca

Masz racje Andrzej że 2 to optimum ale muszę mieć 3, ma się podobać kobicie , a sporo na to pójdzie kasy i ma to być widać, a drugim powodem jest moja 3 miesięczna córcia która akwaria ogląda beż mrugnięcia okiem przez 30 min.

Mam krewetkarium i mały roślinniak. Od narodzenia 240l Roślinne zlikwidowałem i stoi puste. (czeka na Malawi :))

Do tematu podchodzę spokojnie, a to forum to prawdziwa skarbnica malawi,

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.