Skocz do zawartości

120X50X50 - 300L dla poczatkujacego Malawisty


krisq75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po zarwanych nockach sleczac nad obsada malawi w moim 120x50x50 wyszlo mi cos takiego:

Saulosi 2+6

Rdzawy 1+4

No i co dalej? chcialbym jeszcze 3 gatunek ale (pomimo moich studiow) nie moge sie zdecydowac co im dobrac majac na uwadze usposobienie i zywienie.

Wybralbym Labeotropheus trewavasae 1+4 ale sa dosc podobne do Saulosi, hmm moze w tym natloku informacji o czym oczywistym zapomnialem?

prosze doswiadczone kolezanki i kolegow o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybralbym Labeotropheus trewavasae 1+4 ale sa dosc podobne do Saulosi, .


Noooo labcia z saulosi to nie pomylisz nigdy w zyciu, nawet małego i po ciemku :wink::D przeciez kształ totalnie inny że o nosie nie wspomne co do kolorów to węźmy najpopularniejszą odmiane thumbi west to niebieski u samca tez jest inny niż u saulosków w dodtaku z akcentami pomarańczowego a samice to sa łososiowe to już całkiem inny kolor niż samice saulosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie i szybkie odpowiedzi.

Tkak jak juz wczesniej wspominalem obsade komponuje z lektury i zdjec i sugeruje sie nimi. Skoro labcie :) sie nie pomyla to fajnie bo one u mnie mialy by rozruszac ton.

A socolofi chyba zbyt podobne do saulosi (tak na zdjeciach) wyglada.

A prosze Was jeszcze o uwzglednienie potencjalnych krzyzowek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się koledze nie dziwie, ile można z tymi saulosi i rdzawymi... Powiedz mi M_sobo, że nie są oklepane :wink: . Tyle ciekawych gatunków, dostępność pyszczaków w sklepach też jest nie mała, a tu ciągle to samo...


No, ale jeśli krisg75 chce te gatunki, to krótko mówiąc: tak, nadają się :wink:. Jako trzeci Redy, msobo, może przejdzie afra, z trewkami też można spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym oklepaniem to jest różnie, faktem jest, że sporo osób ma taką obsadę, ale to dlatego, że te rybki są po prostu ładne :D

poza tym ciężko budować obsadę, nie wiedząc co się podoba krisq- owi75, przydałby się choć 1 gatunek na podstawie, którego można dobrać pozostałe, może taka obsada ?

Melanochromis interruptus

P. "perspicax orange cap"

M. "aurora yellow"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam


Nooo prosze jednak mozna cos pokombinowac jak sie chce :-))) Jeszcze z rok czasu i poslkie malawi kojarzone bylo by z soclofi, yellown, saulosi, ewentualnie estherae, jakies tam kulfony....


Przy takim akwarium pokombinuj z "ambitniejszymi" pysiami, wez pod uwage np. ktores tropheopsy zobaczysz nie pozalujesz!!! IMO przepiekne bardzo charakterne pysie. Utrzymac je w ryzach - sztuka! Ale podpatrywac ich zachowanie - niezapomniane wrazenie. To ryby ktore do malawi imho nie pasuja a mimo to mieszkaja w tym samym jeziorku co np. soclofi :-) Roznica miedzy nimi to przepasc pod kazdym wzgledem. No i nie bedziesz kolejnym hodowcom pospolitych pysiow :-). Dasz rade je utrzymac, rozmnozyc a byc moze i kogos nimi zarazic. Powodzenia.


Dobrym kompanem dla nich benda np moje ulubione mbuna L. sp.mbmba. mocna zwarte i rownie charakterne ryby. Podobne upodobania (choc kto wie czy nie takie same :-)) troficzne. Spokojnie dadza sobie rade z tropheosami. Jak bende mial chwilke to cos Ci jeszcze podpowiem :-)))


MekkaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • https://allegro.pl/oferta/kaldnes-biocell-kaldens-filtracja-nitryfikacja-1l-10158794884 Z polecenia @triamond. Najlepiej wychodzą patrząc cena/wydajność. Jeżeli mała ilość to przez aledrogo, jeżeli dużo to znajdź ich sklep on-line. Przy większych ilościach wychodzi taniej bez prowizji od pośredników🙂
    • Tak, z Pyszczakami żyły. Wcześniej w żadnym innym akwarium nie miałem helmetow. 
    • To były też pyszczaki? Ja mam helmety już chyba ze 4 lata ale w akwariach z innymi biotopami. Nie sądziłem że ślimak tak długo może żyć 
    • @lukBB , @TomekT dzięki , pomyślę o okleinie ale moja Druga Połówka mówi że Jej to nie przeszkadza a ja też się trochę przyzwyczaiłem.  @darianus Miałem helmety kilka lat, jakieś 11 sztuk. Ale jak zmieniłem akwarium i tło to tak im się spodobało że na zawsze przeniosły się na tylną szybę. Absolutnie nie chciało im się zwiedzać boków ani przodu. Z tyłu było tyle żarcia, że po co się przesuwać? Rosły jak prosiaki. Ale usunąłem je bo szukałem przyczyny chorób u ryb. Jakieś nicienie/wiciowce. Te ślimaki mogą być nosicielami. Ryby były dziesiątkowane. Coś się popsuło w akwarium i szukałem przyczyny. 
    • Na okrzemki znakomite są ślimaki helmet. U mnie kilka sztuk załatwiło temat w parę dni w 540 litrach.
    • @lukBB a gdzie kupowałeś kształtki K1?  
    • Dobra opcja, polecam. Np. Fabertec wytnie Ci na wymiar paski z twardego PCV - ale o szerokości nie mniejszej, niż 50 mm - idealnie się to nadaje na takie maskowanie. Mam tak u siebie, oklejałem te paski okleiną w kolorze szafki. 👍
    • Dwa tygodnie mnie nie było w domu, zostawiłem lampę żeby świeciła do oporu 16 godzin dziennie i całkiem ładnie zarosło. Głównie okrzemki, ale zielenice też sobie nitkują. Było trochę sinic - do przewidzenia, bo niskie NO3 ale już je zmiotłem. Dodałem kolejną porcję płatków, żeby glony i bakterie w filtrze miały co jeść i teraz tylko się zastanawiam czy dać nawozu - mam resztki ferropolu od JBL, który w żadnym innym baniaku mi się nie przyda. Niby na opakowaniu jest napisane, że powstrzymuje porost glonów bo wspiera żytko roślin, ale roślin tam nie mam a glon też człowiek i może też chciałby czasem pojeść żelaza, potasu, siarki, kobaltu czy boronu?   EDIT: Duży kamień z prawej strony jest uwalony czymś czarnym. Nie schodziło toto ani pod myjką ani paznokciami, nie śmierdzi, nie barwi wody a kamień pasuje optycznie do wystroju, więc zostawiłem. Jak się przyjrzeć z bliska to zarasta okrzemkami ale dość wolno. Z drugiej strony dostaje mniej światła, na tym z lewej też wolniej się glony pojawiają. Myślę że zejdzie jeszcze minimum dwa tygodnie zanim wpuszczę pierwsze rybki, więc na razie niech sobie zarasta spokojnie, jeśli wyjdzie że glonom nie leży to go wywalę żeby nie ryzykować wprowadzania niepotrzebnego syfu do wody.     
    • @PikczerJest jeszcze druga opcja. Jeżeli widok Ci przeszkadza,  możesz to po prostu zasłonić naklejając pasek okleiny/taśmy na szybę. 
    • Niezły patent, widzę, że nic się zmarnuje👍 Może na zdjęciu nie widać ale kratka miała oczka 2x2 więc musiałem i tak dołożyć do niej siatkę rabatową żeby K1 nie pływało po całym sumpie. W późniejszym czasie gdy złoża będą już zasiedlone, miałem w planie wsadzić w przegrody też kratkę rabatową uformowaną w "ceownik" 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.