Skocz do zawartości

fluval 205 i aquael


asparys

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich forumowiczów i malwistów:)

1. jestem baaaaardzo początkująca w temacie ale zdecydowałam sie na założenie akwarium 200l (180) do tego filtr fluval 205 i aquael turbofilter 1100 (tak mi polecono) w kubełku jest narazie węgiel, ceramika i żwirek koralowy.

co powiecie na taką filtrację?? czy jest ok?

2. zdecydowałam sie też na tło strukturalne, ale już widzę, że będzie z nim nie mało problemów - pierwsza sprawa to jak umieścić wlot i wylot z kubełka i w którym miejscu włożyć filtr wewnętrzny? zależy mi na dobrej filtracji w całym zbiorniku. co prawda w tle są dwie siateczki ale to moze za mało na dobrą cyrkulację wody ?

dużo czytam na tym forum ale im więcej czytam tym bardziej jestem zielona i robi się zamęt.

3. jak długo czekać z dojrzewaniem zbiornika ? w zoologiku powiedzieli mi, ze 10 dni góra, tu czytam, że nawet 4 tyg i więcej, jak można to przyspieszyć. polecono mi aquasafe i nitrivec do wody co dalej?


proszę o pomoc i z góry dzieki za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja prawie ok. Tzn sam sprzęt dobry ale wypełnienie kubła musisz troszkę zmienić. Tzn. wyrzuć ten węgiel i zasyp to miejsce ceramiką. Fluval 205 ma także dużo miejsca zagospodarowane na gąbki bo prawie połowa litrażu kubła, także je wywal i to miejsce zasyp ceramiką. Na wlot załóż gąbke taką jak do filtrów co by się tam bródki nie dostawały i będzie ok.


Co do szkół zagospodarowania sprzętu to jest ich dużo. Postaram się odszukać temat w którym były narysowane różne opcje filtracji.


Zbiornik dojżewa najczęśiej około 3-4 tygodni. Najprościej sprawdzić to przez testy. Zachęcam Cię do ich kupna. Na samo początek NO2 i NO3. Akwarium będzie dojżałe jeżeli NO2 spadnie do zera, a podniesie się troszke NO3. Oczywiście na początku także pierwszy parametr jest równy zero dlatego dobrze jest pobrudzić wode czyjąś gąbką ale z racji że nigdy nie wiadomo co sią z nią przywlecze proponuje wpuścić po tygodniu czasu ze dwie welonki lub jakieś żyworodne. (najlepiej wypożyczyć od znajomego, a potem zwrócić:) )

Nitrivec w pełni nadaje się na start akwarium. Dawkuj go wg. instrukcji.


A najlepiej poczytaj sobie o cyklu azotowym.. Wiele Ci to wyjaśni i będziesz wiedziała po co to wszystko, a nie tylko suche zalecenia.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... dlatego dobrze jest pobrudzić wode czyjąś gąbką ale z racji że nigdy nie wiadomo co sią z nią przywlecze proponuje wpuścić po tygodniu czasu ze dwie welonki lub jakieś żyworodne.


czester z rybami tez można coś przywlec czyż nie :?: i jest to równie prawdopodobne jak przywleczenie czegoś z gabką.


z tego powodu polecam jednak poprzestanie na nitrevecu lub innym środku o podobnym działaniu, a aby bakteryjki miały co robić to zamiast ryb startowych dodać do akwa troche pokarmu a najlepiej mrożonej artemii lub larwy komara, zaręczam że działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie rady :)

cały czas jednak rozmyślam nad rozmieszczeniem filtrów

czy rura ssąca filtra kubełkowego może być umieszczona za tłem w miejscu gdzie jest siateczka - a wylot już przed tłem (rura przymocowana do tła) ?

gdzie umieścić aquaela ? i grzałkę?

ps. a czy można zrobić w tle kilka większych dziur po to by filtracja była wydajniejsza (żeby nie było za dużo "syfu" za tłem), przy okzaji pysie miały by dodatkowe kryjówki

ps. 2. po jakim czasie mozna sie spodziewac zakwitu pierwotniaków ( czytałam, ze dopada to każde dojrzewające akwa :)


pozdrowionka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad ps.2: nie do końca. Mnie sie nie zdarzyło w żadnym z zakładanych zbiorników. Nie przekarmiaj ryb a wszystko powinno być ok

ad. ps: tak, tylko pamiętaj że przestrzeń za tłem musi być na tyle duża żeby ryby sie nie zaklinowały.


co do mocowania wylotu to tu możesz mieć problem. wylot jest mocowany na przyssawke i nie wiem czy bedzie sie ona trzymać tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Na okrzemki znakomite są ślimaki helmet. U mnie kilka sztuk załatwiło temat w parę dni w 540 litrach.
    • @lukBB a gdzie kupowałeś kształtki K1?  
    • Dobra opcja, polecam. Np. Fabertec wytnie Ci na wymiar paski z twardego PCV - ale o szerokości nie mniejszej, niż 50 mm - idealnie się to nadaje na takie maskowanie. Mam tak u siebie, oklejałem te paski okleiną w kolorze szafki. 👍
    • Dwa tygodnie mnie nie było w domu, zostawiłem lampę żeby świeciła do oporu 16 godzin dziennie i całkiem ładnie zarosło. Głównie okrzemki, ale zielenice też sobie nitkują. Było trochę sinic - do przewidzenia, bo niskie NO3 ale już je zmiotłem. Dodałem kolejną porcję płatków, żeby glony i bakterie w filtrze miały co jeść i teraz tylko się zastanawiam czy dać nawozu - mam resztki ferropolu od JBL, który w żadnym innym baniaku mi się nie przyda. Niby na opakowaniu jest napisane, że powstrzymuje porost glonów bo wspiera żytko roślin, ale roślin tam nie mam a glon też człowiek i może też chciałby czasem pojeść żelaza, potasu, siarki, kobaltu czy boronu?   EDIT: Duży kamień z prawej strony jest uwalony czymś czarnym. Nie schodziło toto ani pod myjką ani paznokciami, nie śmierdzi, nie barwi wody a kamień pasuje optycznie do wystroju, więc zostawiłem. Jak się przyjrzeć z bliska to zarasta okrzemkami ale dość wolno. Z drugiej strony dostaje mniej światła, na tym z lewej też wolniej się glony pojawiają. Myślę że zejdzie jeszcze minimum dwa tygodnie zanim wpuszczę pierwsze rybki, więc na razie niech sobie zarasta spokojnie, jeśli wyjdzie że glonom nie leży to go wywalę żeby nie ryzykować wprowadzania niepotrzebnego syfu do wody.     
    • @PikczerJest jeszcze druga opcja. Jeżeli widok Ci przeszkadza,  możesz to po prostu zasłonić naklejając pasek okleiny/taśmy na szybę. 
    • Niezły patent, widzę, że nic się zmarnuje👍 Może na zdjęciu nie widać ale kratka miała oczka 2x2 więc musiałem i tak dołożyć do niej siatkę rabatową żeby K1 nie pływało po całym sumpie. W późniejszym czasie gdy złoża będą już zasiedlone, miałem w planie wsadzić w przegrody też kratkę rabatową uformowaną w "ceownik" 
    • Widzę, że kratki masz już te z nóżkami, ale jakby co to dla uzyskania odpowiedniego dystansu pod kratką, idealnie nadają się resztki rur pvc no i oczywiście niezastąpione trytytki😁 Dla dodatkowego zabezpieczenia włóż sobie pod przegrody rurki z wkładów sznurkowych.
    • Mała aktualizacja prac przygotowawczych: -drobne pracę hydrauliczne  -docinanie kratek ratrasowych do sumpa  -kolejna porcja kamieni, tym razem już wstępne malowanie🙂 -przymiarki mediów filtracyjnych (już się moczą u znajomego-jego sump ma pojemność mojego akwarium💪 Zostaje wsiąść się za tło i będzie już ostatnia prosta😁
    • @triamond dzięki za komentarz. Pomyślę nad tym wkładem. Szkoda, że tylko brązowe glony są stymulowane. Można u mnie znaleźć może kilka malutkich punktów gdzie widać glony zielone, ale to szczerze max 3-5% powierzchni. 
    • Masz żelazo lub mangan w wodzie. Pomyśl o 'wkładzie odżelaziającym' - to raczej nie droga zabawa, jak tylko do podmian wody. Żelazo stymuluje glony, a pod prysznicem utlenia się dając osady. U mnie woda dobra. Za 2 tygodnie minie rok, od kiedy ostatni raz czyściłem szybę.... Patrząc z boku., wzdłuż długiej szyby, widać subtelny nalot, ale od przodu jest super. Oświetlenie o bardzo małym natężeniu i rozjaśnia się - gdy ktoś jest w okolicy akwarium. Średnio 5-6W (na dobę) na 1000l.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.