Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zapewne masz rację, ale po pierwsze czy jeden filtr wewnętrzny np. Weipro 1500 będzie wciągał na tyle mocno żeby zbierać śmieci z całego dna a nie tylko z części. A po drugie wiem że się trochę trzęsę nad tymi kosztami, ale mamy malutkie dziecko które jest chore i wymaga sporych nakładów finansowych, więc każdy grosz się liczy (chciałbym żeby było jak najoszczędniej ale bez szkody dla mieszkańców akwarium).

A wracając do samego panelu, macie jakieś konkretne rady dotyczące szerokości przelewu, wysokości grzebienia itp. żeby przepływ był wystarczający i wszystko działało jak należy?

Opublikowano
mamy malutkie dziecko które jest chore i wymaga sporych nakładów finansowych, więc każdy grosz się liczy (chciałbym żeby było jak najoszczędniej ale bez szkody dla mieszkańców akwarium).



Greek - zajmij się dzieckiem powolutku odłóż sobie pieniądze i gdy będziesz gotowy wtedy wystartuj z akwarium.

W przypadku problemu będziesz wybierał ?

Dziecko czy ryby ??

Zawsze tak jest jak się chce oszczędzać to wydasz dużo wiecej gdybyś wybrał pierwszą wersję mniej oszczędną.

Opublikowano

No dobra, znowu jestem. Nie żebym dał za wygraną tylko byłem bardzo zajęty ostatnio.

Yaro, nieststy jak to w życiu - nie wszystko jest takie proste. Pieniędzy trochę już odłożyłem, dziecko mam chore nieuleczalnie więc nie ma po co czekać że przejdzie, gotowy jestem już a dokładniej za jakieś 2-3 miesiące, bo wtedy mniej więcej się wprowadzę do nowego mieszkania, a przede wszystkim akwarium jest w 50% ze względu na małego. Nigdy nie widziałem u dziecka takich dużych oczu jak u naszego maleństwa podczas oglądania rybek.

I co mam wg. Ciebie wybrać? Dziecko czy ryby?

Tak czy siak spróbuję wrócić do tematu. Nadal jestem wdzięczny za wszelkie słowa krytyki oraz podpowiedzi i pomoc.

Czy ktoś jest w stanie podać mi w przybliżeniu jaki powinien być grzebień w takim panelu? Tzn. jaką powinien mieć wysokość, szerokość, odległości między ząbkami itp. Jak zrobić z grubsza wiem.

Aha i jak z tym Weipro, wystarczy jeden?

Opublikowano

OK spróbuję jeszcze raz. MateuszT piszesz, że masz w swoim akwa panel. Mógłbyś podać więcej szczegółów technicznych? Może jakiś opis? Na forum niestety nie znalazłem (może źle szukałem) a priva jakoś nie mogę wysłać.

Poza tym dziękuję wszystkim, którzy zechcieli poświęcić chwilę mojemu tematowi i podzielić się swoją wiedzą.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Opisu na forum nie znalazłeś, bo miałem w planie jego napisanie zaraz po ukończeniu szafki... niestety od półtora roku nadal muszę patrzeć na średnio estetyczny stelaż :lol: . Kilka razy krócej opisywałem całą konstrukcję.


W zasadzie mój filtr to nie jest klasyczny panel, tzn. nie jest wklejony wewnątrz akwarium, a jest jedynie drugim zbiornikiem połączonym na zasadzie naczyń połączonych.

W praktyce jest to przedłużenie akwarium, bo wysokość i szerokość są takie same.

Wlot filtra mam zrobiony z rur pcv - niestety niezbyt ciekawie to wygląda, ale trochę przeliczyłem się z przepustowością i stanęło na 2 rurach 1" i 1 rurze 3/4". Rurki są ukształtowane kolankami 90st w U i przełożone przez krawędź akwa. O wiele lepszym rozwiązaniem jest klasyczny panel z grzebieniem.

W Twoim przypadku zrobiłbym grzebień na całą szerokość pierwszej komory. Wysokość jest raczej mniej ważna ( o ile nie będzie zbyt mała, ale zrobić głębsze nacięcia zawsze można :wink: ). W zasadzie grzebień jest potrzebny tylko i wyłącznie do tego, żeby do filtra nie dostawały się większe syfy, jak liście, czy ryby :lol: . Widziałem gdzieś założoną jako grzebień płaską, sztywną siatkę o średnio drobnych oczkach i takie rozwiązanie też się sprawdziło.

U siebie mam 3 komory filtracyjne po ok.10l. Pierwsza grys koralowy, druga keramzyt zmieszany z ceramiką i trzecia bio-balle. Na rurkach wlotowych mam założoną gąbkę, więc nie potrzebuję w filtrze żadnych wkładów mechanicznych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pierwszą komorę w 2/3 (w pionie) wypełnić np. ceramiką, a na samą górę położyć gąbkę, czy napchać waty.Wypełnianie całej komory gąbką to dla mnie strata miejsca. I tak właśnie radził bym Tobie zrobić.

Pompę, jak pisałem, albo i jeszcze nie :wink: . Mam zwykłą, malutką Project Step bodajże 2. Przepływ max 900l/h, stłumiony do ok. 600l/h. Teoretycznie mógłbym mieć więcej, ale wtedy zbyt szybko spada poziom wody w ostatniej komorze - jest to wada wlotu przez rury pcv, przy grzebieniu praktycznie nie ma możliwości, żeby coś takiego się działo, zwłaszcza, jeśli będzie odpowiednio szeroki.


Weipro dałbym jeden, ale duży. Oczywiście minusem jest prądożerność. Jeśli masz możliwość skutecznego ukrycia 2 filtrów wewnętrznych, to możesz dać wspomniane fluvale, ale tak, jak mówiłem, jest to oszczędność ledwie kilku Wat, więc już sam musisz przekalkulować, czy te parę złotych jest warte oglądania kupy plastiku w akwarium :wink: . Oczywiście potrafię zrozumieć, że w Twojej sytuacji każdy grosz jest istotny, ale jakby nie patrzeć akwarystyka nie jest tanim hobby i niektóre wydatki po prostu są w nią wpisane. Ostatnio przestudiowałem rachunek za prąd i stwierdziłem, że sama energia nie jest tak tragicznie droga - prądu zużyłem za 90zł... z opłatami przesyłowymi, podatkami itp. do zapłacenia 270zł. Więc w tej sytuacji te 5-10W i tak podniesie rachunek stosunkowo niewiele.


Jeśli masz jakieś konkretne pytania, to pisz, bo tak ogólnie to trudno sprecyzować myśli :wink: .

Opublikowano
Dzięki Makok. Szczerze mówiąc to m.in. na Twoją odpowiedź liczyłem (trochę już poczytałem na forum, heh). Kilka pytań żeby uściślić.

1. Komora 5 zostaje w takiej szerokości w jakiej jest? Jeśli tak to czy znajdę taką gąbkę żeby dopasować?

2. 1500l/h czy naprawdę potrzeba aż tak dużo? Poza tym pogooglałem trochę i znalazłem np. pompę Eheim 1250 (1200l/h, 28W-wydaje mi się że to dużo, no i ta ceeeena-nie wiem czy dam radę). Swojego czasu znalazłem trochę o pompach MaxiJet. A może to by dało radę. A może coś innego, we w miarę rozsądnej cenie i jakości do przyjęcia?

3. Pompa i grzałka przed wklejeniem przegród - dlaczego?

4. Nie mam niestety możliwości umieszczenia filtra ani obok ani pod akwa więc kubełki i sumpy odpadają.

Tak czy siak pozostaje panel z tyłu, tylko w związku z brakiem doświadczenia w tym temacie, chciałbym to jeszcze z waszą pomocą dopracować.

Aha, pomysł z przelewem już kwitnie w mojej głowie, co do kolejności komór to i owszem będę odwracał, ale odwrotnie :) tzn woda będzie wpadać przez grzebień do 1, a pompa w 5 tyle że szerokości komór poprzestawiam.

A tak ogólnie pomysł? Dobry? Taki sobie? A może ogólnie do bani?



ad. 1. gąbkę potnij, jak pisał Mateusz - ja stosuję na górze komina około 10cm waty sery, którą co tydzień wymieniam - imho wystarczy jako prefiltr...

ad. 2. pompa - tutaj nie zgodzę się z Mateuszem - rzeczywiście jak masz przelewowy w oparciu o rurki pcv to pompa nie może być za silna, ale przy przelewie uważam że >1300l/h jest idealnym wynikiem (mówię o przepływie rzeczywistym cały czas), bo jednak złoże całkowicie w tym przypadku zalane będzie częściej "przewietrzone" (O2) co sprzyja nitryfikacji - z obserwacji ponadto można powiedzieć, że średnio pompy w opisywanych w necie sumpach ciągną (rzeczywisty) w przedziale 1200 - 2000 l/h mimo grawitacji

ad. 3. nie przed wklejeniem - tylko zakup przed wklejeniem panelu w całości - można wszystko zmierzyć i policzyć, ale niech się ta pompa potem nie zmieści i co rozklejać? chodziło mi zaradczo

ad. 4. ok


późniejsze posty: fluval nie da rady - kup weipro - ja swojego fluvala sprzedaje wraz z wymianą akwa - bo teraz jest "na styk", ale ze 150cm nie zbierze - nie ma szans


Mateusz, jeśli powrót wody inaczej niż przez U-rurkę, to im wyżej tym lepiej, żeby pompa nie musiała dodatkowo "walczyć" z naporem wody...


i nie mówię, że takie czy inne rozwiązanie jest lepsze czy gorsze, jedynie że każde tego typu (DIY) jest inne...


zobacz przydatne linki:

tutaj

no i tutaj - napisz do autora żeby odświeżył Ci zdjęcia - najciekawsza konstrukcja

Opublikowano
ad. 2. pompa - tutaj nie zgodzę się z Mateuszem - rzeczywiście jak masz przelewowy w oparciu o rurki pcv to pompa nie może być za silna, ale przy przelewie uważam że >1300l/h jest idealnym wynikiem (mówię o przepływie rzeczywistym cały czas), bo jednak złoże całkowicie w tym przypadku zalane będzie częściej "przewietrzone" (O2) co sprzyja nitryfikacji - z obserwacji ponadto można powiedzieć, że średnio pompy w opisywanych w necie sumpach ciągną (rzeczywisty) w przedziale 1200 - 2000 l/h mimo grawitacji

Wartości idealne zazwyczaj różnią się od wystarczających. Zauważ, że w przypadku pomp stricte akwarystycznych przepływ rzędy 1500l/h wiąże się z po pierwsze dość dużą ceną samej pompy, a po drugie z dość znacznym zużyciem prądu. Przy takim złożu i tak wystarczy przepływ grubo poniżej 1000l/h, więc po co przepłacać za coś, czego i tak się nie wykorzysta :?: Zwłaszcza, jesli cięcie kosztów jest priorytetem. Podobnie jest z pompami od CO. Z resztą ich nie można zdaje się montować pod wodą, a nie każdy lubi/chce robić rurociąg poza akwarium, żeby doprowadzić wlot i wylot pompy.


Mateusz, jeśli powrót wody inaczej niż przez U-rurkę, to im wyżej tym lepiej, żeby pompa nie musiała dodatkowo "walczyć" z naporem wody...

Tu nie do końca rozumiem... Właśnie w przypadku powrotu u-rurką woda "ciąży" na pompę i spowalnia jej przepływ. Przy normalnych wysokościach akwarium są to wartości nieporównywalne z sumpem, gdzie pompa musi dodatkowo pokonać co najmniej 1-1,5m od dna sumpa, do krawędzi akwarium...

Jeśli zaś powrót będzie przez otwór w ścianie panelu, to problem moim zdaniem w ogóle nie istnieje.

Opublikowano

dobra, nie zauważyłem (umknęło) cięcia kosztów... w takim wypadku racja - zgadzam się...


jeśli chodzi o ten "powrót" to myślałem o naporze gdyby dziura była nisko nad dnem... ale im bardziej o tym myślę tym mniej mi się cokolwiek nasuwa :P

Opublikowano

Dzięki Panowie. Dużo konkretnych informacji. Co do filtra wewnętrznego to decyzja już podjęta (no tak na 99%). Będzie Weipro TC1500 w liczbie 1. Mam nadzieję że jak odpowiednio pokieruję wylotem żeby dobrze mieszał, to wystarczy. Pompa jeszcze nie wiem jaka ale w okolicach 1000l/h. Po analizie waszych rad myślę że bedzie w sam raz.

Makok - o fluvalach myślałem dwóch, ale już postanowione więc nie ma o czym mówić.

Mateusz co do szczegółów technicznych - jakie są wymiary tego Twojego panelu, jakie masz odległości przegród od góry i dołu, no i jak w ogóle się sprawdza takie rozwiązanie? Akwarium będę kleił tak za miesiąc-dwa (nie sam oczywiście tylko w firmie) więc mogę jeszcze przemyśleć pewne rzeczy.

Kombinuję sobie jeszcze żeby w przyszłości dołożyć drugą pompę i zabawić się z hydroponiką. No ale to dalsza przyszłość.

Opublikowano

Wymiary ma 20x45x40, czyli przedłuża akwa z boku o 20cm. komory mam 3 z mediami + ostatnia na pompę. Techniczna (z pompą i grzałką) jest najmniejsza, bo ma tylko tyle, żeby wsadzić tam rękę, wyciągnąć/wsadzić sprzęt. Nie mam linijki pod ręką, ale przegrody są oddalone o 3-4cm cm od dna i górnej krawędzi. Poziom wody jest dość wysoki, bo +/- 1-1,5cm od krawędzi więc takie przegrody wystarczają.


Rozwiązanie sprawdza się dobrze. W 300l jak pisałem mam dość sporo ryb i to nie małych, bo największe aulony mają koło 15cm. Problemów z parametrami nigdy nie miałem. Ostatnio z braku czasu ograniczyłem podmiany do minimum i woda nie "szaleje". Parametry są stabilne i oprócz rozrostu glonów nic się nie dzieje.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • I to mi się podoba, przeskok na 4 razy większe akwarium. Dobrze, że nie kupiłeś 240 l. 👍 Rozważ jednak większą wysokość akwarium, jeśli to możliwe, szczególnie przy tej szerokości. Moim zdaniem 60 cm wygląda dobrze do maksimum 150 cm długości szkła. Przy dwóch metrach wizualnie będzie jamnik - choć to oczywiście kwestia gustu. Zrób choć 65 cm, wówczas będziesz miał zbiornik 1000+. 😉
    • Może, ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.