Jump to content

panel filtracyjny


greek
 Share

Recommended Posts

Ponieważ jestem nowy na forum chciałbym najpierw wszystkich serdecznie powitać.

A teraz do rzeczy. Planuję zbudować akwarium o wymiarach 150x58x50 a wewnątrz chciałbym zmieścić panel filtracyjny o szerokości 10 cm netto. Woda do panelu byłaby podawana z wylotu filtra wewnętrznego (chyba fluval 4) a wypływałaby na drugim końcu samoczynnie dzięki obniżeniu krawędzi w ostatniej komorze. Schemat narysowałem tak jak potrafiłem i link umieszczam poniżej:


http://www.smolniki.pl/panel.jpg


Objaśnienia do rysunku

niebieska rurka z lewej strony to wylot z wewnętrznego, wprowadzony pod gąbki w pierwszej komorze (woda w niej ma płynąć pod górę)

cyferki to wymiary w centymetrach

reszta chyba jasna (jeśli nie to proszę pytać)

A tutaj sam powrót do akwarium w powiększeniu:


http://www.smolniki.pl/panel%202.jpg


Zalety tego rozwiązania (wg mnie naturalnie):

1. Miejsca zabiera nie aż tak znów dużo, a pojemność filtra całkiem, całkiem...

2. Bezpieczeństwo - nie ma możliwości żeby się cokolwiek wylało poza akwa. W przypadku zatkania czegokolwiek po prostu woda zacznie się przelewać przez górną krawędź szyby tworzącej panel, z powrotem do akwa

3. W związku z tym iż planuję nabyć dwa fluvale 4, w przypadku awarii tego który zasila panel - zawsze można zamienić na drugi, sprawny.

Wady - póki co nie widzę, ale liczę na was (o ile mój pomysł ma w ogóle jakieś wady :wink:

A tak całkiem poważnie to proszę o komentarze i porady, zwłaszcza forumowiczów którzy mieli jakieś doświadczenia z tego typu konstrukcjami lub choćby nawet sumpami itp. bo ja o tym mam pojęcie tylko na tyle na ile udało mi się poczytać na forum.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam...

Link to comment
Share on other sites

wady ??

po pierwsze panel zabierze Ci 10 cm z 58 kolejne 8 cm niech zabierze Ci tło wiec zostanie Ci tylko 40 cm głębi akwarium.

Po drugie zabierasz sobie szanse zbierania z powierzchni wody "kożuszka" bakteryjnego. więc lepiej do ostatniej przegrody włożyć pompę która będzie Ci wypompowywać wodę z panelu a wlot zostawić grawitacyjny poprzez grzebień.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Mam w tej chwili najmniejsze możliwe malawi (80cm) i nie wiem czy to w związku z rozmiarem, ale nie mam problemu "kożuszka". Co do grawitacyjnego wlotu, to też się zastanawiałem, ale wydaje mi się że taka woda po przejściu przez wewnętrzny, a następnie przez gąbki w pierwszej komorze, będzie lepiej oczyszczona i mniej syfu wyląduje w kolejnych komorach tego minisumpa. Pytanie przy którym wariancie jest więcej "plusów dodatnich" a przy którym ujemnych.

Niezależnie od tego prosiłbym bardziej doświadczonych userów podobnego sprzętu o próbę oceny, czy tego typu ustrojstwo ma w ogóle szansę działać, czy wysokość przegród i ich sposób montażu jest ok (a może lepszy byłby przepływ boczny?). Poza tym nie ukrywam, zależy mi na tym aby zastosowane rozwiązanie było jak najmniej prądożerne (podobno wiosną znów ma być drożej...)

Link to comment
Share on other sites

kilka rzeczy


przepływ boczny przy tej szerokości panelu odpada - za wąsko...


zamiast kupować dwa fluvale - kup fluvala i wydajną pompę (jakiś EHEIMik minimum 1500l/h - najmniejsze zużycie prądu z Low-endowych) i zrób jak Ci proponuje Yaro... ten fluval będzie miał spadek mocy w połączeniu z wężem na końcówce (wiem bo się bawilem moim) i będzie wiał przez tę rurkę max 600-700 l/h, co w mojej ocenie jest bez sensu przy tak olbrzymim złożu...


tobie potrzeba IMHO dokładnie to całe odwrócić... tzn:

wlew przez grzebień w komorze 5, gdzie będą gąbki/wata (więcej ich nie potrzeba) --> komory 4,3,2 zmniejszone, tak aby zwiększyć komorę 1 (w nich wkład bio) --> między komorą 2 i 1 przelew górny, komora 1 wielkości 1/4 do 1/5 całej długości i tam tylko pompa i grzałki, pierdoły...


taki układ zapewnia ci stabilną filtrację... nic się nie powinno zapychać


tylko kilka spraw

- najpierw dobierz pompę (bo Ci potem nie wejdzie na szerokość)

- przed wklejeniem przegród włóż pompę i grzałkę (ta z kolei musi leżeć bo poziom wody w ostatniej komorze będzie zmienny i często niski - musi być krótka - polecam grzałkę skalara)


jak mi się coś przypomni to napiszę...

ja zbudowałem sumpa do 240-tki, więc o przedobrzaniu wiem wszystko i Ci mówię: nie przedobrzaj :mrgreen:


boczny panel skraca akwa... - jak masz trochę miejsca obok to już lepiej zbuduj filtr przelewowy - też bezpieczny i tańszy od sumpa, a nie zajmuje akwa... no albo sumpa (ale tylko jak masz samozaparcie :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Makok. Szczerze mówiąc to m.in. na Twoją odpowiedź liczyłem (trochę już poczytałem na forum, heh). Kilka pytań żeby uściślić.

1. Komora 5 zostaje w takiej szerokości w jakiej jest? Jeśli tak to czy znajdę taką gąbkę żeby dopasować?

2. 1500l/h czy naprawdę potrzeba aż tak dużo? Poza tym pogooglałem trochę i znalazłem np. pompę Eheim 1250 (1200l/h, 28W-wydaje mi się że to dużo, no i ta ceeeena-nie wiem czy dam radę). Swojego czasu znalazłem trochę o pompach MaxiJet. A może to by dało radę. A może coś innego, we w miarę rozsądnej cenie i jakości do przyjęcia?

3. Pompa i grzałka przed wklejeniem przegród - dlaczego?

4. Nie mam niestety możliwości umieszczenia filtra ani obok ani pod akwa więc kubełki i sumpy odpadają.

Tak czy siak pozostaje panel z tyłu, tylko w związku z brakiem doświadczenia w tym temacie, chciałbym to jeszcze z waszą pomocą dopracować.

Aha, pomysł z przelewem już kwitnie w mojej głowie, co do kolejności komór to i owszem będę odwracał, ale odwrotnie :) tzn woda będzie wpadać przez grzebień do 1, a pompa w 5 tyle że szerokości komór poprzestawiam.

A tak ogólnie pomysł? Dobry? Taki sobie? A może ogólnie do bani?

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze drugie. Co do głębokości czy jak go zwał szerokości to zrobiłem naprawdę ile się da, tzn. pierwotnie akwa miało być węższe, ale właśnie ze względu na panel jest te 58cm (45cm netto nie uwzględniając tła). Może bez szaleństw ale mam nadzieję że wystarczy. Tło będzie robione ze styropianu 3cm + kawałki doklejane, więc nie zajmie aż tak dużo. Generalnie będę się starał robić więcej zagłębień a mniej fragmentów daleko wystających. To chyba tyle co mi się w głowie ułożyło w międzyczasie. Nadal jestem niezmiennie wdzięczny za wasze opinie i podpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Tak, jak ktoś już wcześniej pisał, wcięcie w górnej krawędzi zrób w pierwszej komorze i wtedy górna krawędź może być równo z krawędzią akwarium - poziom wody będzie mógł być wyższy, co przy normalnej pokrywie ma duże znaczenie, bo jak jest za mało wody, to jasny pasek źle wygląda.

Wylot z pompy z ostatniej komory albo u-rurką, albo przez otwór w szkle (droższe, a nie koniecznie lepsze :wink: ).


Przepływ może być mniejszy, ja u siebie przy panelu ok. 35l, w akwarium 300l mam przepływ pewnie z 500l/h i w zupełności wystarcza przy prawie dorosłych rybach. To nie jest sump, żeby przez grawitację stracić 2/3 przepływu. W przypadku panelu przepływ będzie prawie taki, jak podaje producent (ograniczają go jedynie wkłady, ale to przepływ całościowy przez filtr, a nie przez samą pompę) i niewielka głębokość, na jakiej jest pompa - przy dobrym ustawieniu całego panelu pompa może być tuż pod powierzchnią wody.


No i druga sprawa koniecznie filtr wewnętrzny - na panel niestety nie możesz założyć prefiltru, więc wszelki syf najprawdopodobniej zatrzyma się w nim na wkładach i będzie gnić. Wydajna filtracja mechaniczna ma tu o wiele większe znaczenie niż w przypadku filtracji opartej na kubełku, który dodatkowo czyści sie znacznie częściej niż panel, czy sump. Ja swój panel czyszczę mniej więcej 1-2 razy w roku, więc jeśli byłby w nim syf, to woda strasznie by na tym ucierpiała. Zamiast fluvala dałbym coś mocniejszego, np.weipro. Filtry oklepane, ale wg mnie jedne z najlepszych wewnętrznych, a przy okazji całkiem niedrogie.


Co do pompy - na upartego może to być nawet głowica od filtra wewnętrznego. Problem jest jedynie z umocowaniem rurki wylotowej. Wewnętrzne niestety mają jakieś dziwne wyloty i trzeba kombinować z mocowaniem. Nie jest to nie możliwe, aczkolwiek nie jest też łatwe :wink: .

Pompę i grzałkę bez problemu możesz umieścić po wklejeniu przegród - przecież nie będą tam na stałe, musi być możliwość ich wyciągnięcia i włożenia ponownie :wink: .


Gąbką się nie przejmuj, możesz kupić obojętnie jaką (nie reagującą z wodą) i pociąć ją w kostki o boku 2-3 cm. Dłużej wytrzyma bez czyszczenia i ogólnie rozwiązanie trochę wygodniejsze, niż wsadzenie bloku na całą komorę. Choć wg mnie wkładanie gąbki do panela trochę mija się z celem, zwłaszcza, że powinieneś mieć wydajną filtrację mechaniczną, zapewnioną przez wewnętrzny.

Link to comment
Share on other sites

ok, wcięcie, grzebień, przelew - pierwsza komora, gąbki jednak też zostaną bo to pozwoli na dłuższe zachowanie wkładów w czystości (notabene planowałem czyszczenia tak co pół roku ew. trochę częściej wkładu jednej z komór więc możnaby np. tak co 4 mies jedną). Co do wewnętrznego , to zgadzam się że musi być koniecznie, ale weipro to jednak spory pobór prądu. A może dwa fluvale 3 albo po jednej stronie fluval 3 a po drugiej mocniejszy 4?

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie różnica 5, czy 10 W nie byłaby aż tak znacząca, zwłaszcza, że różnica w dmuchaniu jest znacząca, a i bardziej prądożerne filtry rzadziej się czyści... Oczywiście możesz dać dwa filtry w dwóch bokach akwarium, takie rozwiązanie też się sprawdzi, ale to zawsze więcej sprzętu w samym akwarium...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Bardzo nienaturalne ułożenie. Popatrz do galerii, znajdziesz mnóstwo fajnych aranżacji, coś Cię może zainspiruje. Postaraj się o kilka większych brył, bo taką kaszę ciężko będzie ułożyć w coś, co będzie oko cieszyć i z czego ryby będą miały pożytek.  Czy dobrze rozumiem, że kleiłeś kamienie silikonem? Jeśli tak, to nie jest dobre rozwiązanie.      
  • Pikczer
   A można wiedzieć tak przy okazji jaki to hodowca? Nigdy takich robali nie miałem w akwarium.  A jeśli ryb już nie ma to obserwuj akwarium, może rzeczywiście robale znikną a jeśli nie to ja do wyczyszczenia używanego filtra kupiłem nadmanganian potasu. Kilka zł w aptece saszetka. Powinno wybić wszystko, chyba. A później cykl w akwarium od nowa. 
  • novi
   To proszę czytaj co piszemy. Wg mnie to pierścienice, wazonkowce ale z tych nie jadalnych przez rybcie. Wg mnie nieszkodliwe ale nichciane. Po czasie winny same zniknąć jak pokarm nie zalega na dnie.
  • E0nNIk
   Witam, poproszę o ocenę aranżacji, jest to moje pierwsze malawi, wiec dobrze by bylo wiedzieć co mógłbym poprawić. Przepraszam za kartony, ale silikon jeszcze schnie Akwarium 100x40x60
  • Fal11
   Dzięki za odpowiedź, bardzo rzeczowa i pomocna.  Widzisz, dawałem rybom wszystko, jedyne czego nie dałem to właśnie ten MLP. A myślałem o nim, tylko już za późno było po tym wszytskim. Na allegro sprzedają w maniejszych poracjach, rozumiem że to jet to? https://allegro.pl/oferta/mlp-morenicol-lernex-pro-100ml-12129469617   Tylko teraz ryb już nie ma i lek na razie niepotrzebny.  Problem i pytanie jest takie czy te pasożyty mogą przetwać gdzieś w filtrze, piasku, roślinach i  czy nie wybiją mi kolejnej obsady? Chyba już pisałem wcześniej że tą sytuację dwa razy przechodziłemm, akwarium miałem od wiosny, we wrześniu pojawiły się te odchody długie (mam wrażenie że po włożeniu do akwarium kulek z mchem tak eksperymentalnie, ale to może zbieg okoliczności)   Ryby wszytskie padły w pażdzierniku. Zbiornik wyczyściłem, i wystartowałem stał miesiąc bez ryb, dałem nową obasdę i po kilku tygodniech znów to samo z tymi odchodami i historia się powtórzyła. Gdzieś  musiały przetwać te pasożyty albo formy przetrwalinikowe, nie wiem co mam teraz zrobić zeby się pozbyć raz na zawsze? Wygotować piach wymroźić? A rosliny, filtry?  Może ten MLP mi to wszystko wystarczająco odkazi?  
  • Fal11
   Wracając do tematu, czy ktoś widział czy miał w akwarium takie robaczki z filmu? Czy to mogą być pasożyty które wybiły ryby czy to zwykłe nieszkodliwe nicienie a ryby wybiło mi coś innego. TYLKO PROSZĘ JUŻ WIĘCEJ NIE PISAĆ O WODZIE:)
  • Bartek_De
   @Fal11 staraj się nie pisać postów jednego pod drugim.
  • Fal11
   Dzięki za info. Stosowałem też ten preparat, nic nie pomógł.   Parametry kranówki w na stronie wodociągów można sprawdzić. Nie wiem tylko dlaczego cały czas musimy o wodzie dyskutwoać a nie o paożytach które mam w akwarium.   Błagam, skończmy już ten temat wody z kranu.  esha2000 stosowałem zgodnie z instrukcją, u mnie nic nie pomógł, ten preparat polecał mi chodowaca u którego kupowałem ryby.
  • triamond
   Otwórz .xls Excelem albo pobierz LibreOffice i otwórz .ods. 20 ryb 10 cm to ok. 2-4 g karmy dziennie. Dla 2g karmy potrzeba ok. 5 l K1 (statycznego) lub 5 l gąbki 20 ppi dla uzyskania krystalicznej wody. Aby filtr nie wymagał czyszczenia - ok. 5 razy więcej czyli 22 l K1 lub 26l gąbki 20 ppi. Dla karmy wysokobiałkowej, trochę mniej powinno wystarczyć.
  • lukasz.host
   @triamond możesz mi pomóc w wyliczaniu powierzchni? W/g tego, co czytałem  jest tam dużo niewiadomych jak dla mnie, ponieważ nie wiem jeszcze jaką ilością będę karmił obsadę (docelowo chcę wpuścić ok 20 sztuk), nie znam jeszcze sposobu ich żywienia, bo ich nie mam. W dodatku nie mogę otworzyć pliku z rozszerzeniem *.ods.  Jest jakiś złoty środek wyliczenia powierzchni filtracyjnej, nie wiem..... np. od sztuki rybki? Rozumiem, że jest tam dużo zmiennych, ale chodzi mi o orientacyjne wyliczenia.    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.