Skocz do zawartości

Start nowego baniaka ze starym prefiltrem


Lucjan

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka :)

Pytanie do znawców tematu. Zalałem wczoraj nowy, większy zbiornik (400L).  W tej chwili w obecnym akwarium (300L) pracuje filtr Oase BioMaster 850. Akwa jest dojrzałe. Prefiltr był czyszczony (wodą z akwa) jakieś 3 tygodnie temu. 

W nowym akwa uruchomiony jest również ten sam BioMaster (biolog), a docelowo wpakuję tam drugi kubeł z tego 300L jako mechanik, ale jak przerzucę skład za kilka tygodni :) Do nowego filtra wpakowałem na tacki od dołu: ceramika/ceramika/matrix/zeolit z podkładem z waty (może się z tym pośpieszyłem trochę, ale nie chcę już grzebać w kuble)/gąbka/gąbka.

Jak myślicie, czy dobrym pomysłem będzie zamiana prefiltrów miejscami? Do nowego baniaka wczoraj po starcie filtracji zalałem tylko jedną ampułkę Prodibio, temp. ustawiona na 30 stopni, bez żadnych uzdatniaczy i sraczy :) Woda zalana powoli przez ustrojstwo.

20230430_115131.jpg

Edytowane przez Lucjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lucjan napisał(a):

Jak myślicie, czy dobrym pomysłem będzie zamiana prefiltrów miejscami?

Dobrym ale bym tego nie przeceniał.  W sensie takim , że nie będzie miał wielkiego wpływu na szybkość startu akwarium. Gdybyś do tego dodał np. podłoże stare to wtedy start byłby szybszy.  Na pewno nie zaszkodzi a w jakiejś minimalnej mierze przyczyni się do szybszego startu. 

2 godziny temu, Lucjan napisał(a):

Woda zalana powoli przez ustrojstwo

Przy surowym akwa gdzie nie ma ryb jest to bez znaczenia.

2 godziny temu, Lucjan napisał(a):

Do nowego filtra wpakowałem na tacki od dołu: ceramika/ceramika/matrix/zeolit

Zeolit bym sobie darował z tego względu , że trzeba go dosyć często wymieniać co wiąże się z otwieraniem kubła.  Poza tym on się " rozpuszcza" ( może to złe określenie) i powoduje to , że na ściankach i wirniku osadza się taki biały szlam co może źle wpływać na dłuższą pracę wirnika.  Gdybyś z niego zrezygnował to możesz tam wsadzić np. jakąś ceramikę, gąbkę lub po prostu nic nie wkładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek zrobisz będzie lepsze jak zeolit.  Tak jak mówiłem.. możliwości absorpcyjne zeolitu są ograniczone co wiąże się z częstym otwieraniem kubła  a ponadto namoczony i mający strukturę taka jako ma skutecznie spowalnia przepływ.  Możesz w to miejsce nic  nie dawać mając tamte wkłady o których pisałeś. One Ci biologię i tak zrobią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź Andrzeju. Przepływu nie chciałbym robić zbyt dużego, aby biologia właściwie pracowała. Wrzucę w takim razie zamiast zeolitu jedną tackę tego ustrojstwa, które dołączają w 2 woreczkach do tego BioMastera. Nazywa się toto Hel-X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak zdaję sobie z tego sprawę, ale po prostu muszę mierzyć siły na zamiary. 😉 Planowanej obsady gdzie indziej, niż w Tan-Mal raczej nie dostanę, więc tanio nie będzie. Po wymianie okien w chałupie i kupnie auta trzeba będzie trochę uzbierać na te złote rybki. 😁
    • @TomekT takie plany długoterminowe plany zazwyczaj się nie spełniają, lepiej kuć żelazo póki gorące.
    • Sprzedam książkę Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi (1 wydanie) . Książka w bardzo dobrym stanie + autograf współtwórcy Wojtka Sierakowskiego 🙂  Cena razem 100zł z wysyłką do paczkomatu Inpost.  Zainteresowane osoby zapraszam na priv.
    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.