Skocz do zawartości

greek

Użytkownik
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez greek

  1. No dobra. Przyszła pora na kolejny malunek. Po waszych sugestiach wyszło mi coś takiego. http://www.smolniki.pl/panel_nowy.jpg Kilka słów objaśnień. Akwa będzie miało wymiary 150x58x45 (dł/szer/wys). Miało być 50cm wzrostu ale niestety musi zostać niższe. Szerokość wewnętrzna panelu bez zmian - 10cm. Dla rybek zostaje 45cm szerokości netto. Górna krawędź panelu 1cm poniżej krawędzi akwa. W pierwszej komorze grzebień przelewowy na całą jej szerokość. I tak kolelno w komorach planuję: 1. gąbki i wata; 2. keramzyt; 3-4. ceramika, 5. grzałka(i); 6. pompa. Pojemność łączna komór 2-4 będzie wynosić ok. 30 litrów. Odległość przegród od góry panelu celowo trochę większa żeby woda miała łatwiej. Pytanie do Was: czy tak jak teraz będzie dobrze? Do środka jak już mówiłem TC1500 (nadal mam wątpliwości czy sam da radę, ale jak to mówią "pożyjemy..."). Grzałka jeszcze się waham - jedna czy dwie - bo jak padnie termostat??? Czy jak już będę miał akwarium z tym "ustrojstwem" to życzycie sobie zdjęcia? Jak zwykle wdzięczny będę za wszelkie sugestie i konstruktywną krytykę. Pozdrawiam greek
  2. Dzięki Panowie. Dużo konkretnych informacji. Co do filtra wewnętrznego to decyzja już podjęta (no tak na 99%). Będzie Weipro TC1500 w liczbie 1. Mam nadzieję że jak odpowiednio pokieruję wylotem żeby dobrze mieszał, to wystarczy. Pompa jeszcze nie wiem jaka ale w okolicach 1000l/h. Po analizie waszych rad myślę że bedzie w sam raz. Makok - o fluvalach myślałem dwóch, ale już postanowione więc nie ma o czym mówić. Mateusz co do szczegółów technicznych - jakie są wymiary tego Twojego panelu, jakie masz odległości przegród od góry i dołu, no i jak w ogóle się sprawdza takie rozwiązanie? Akwarium będę kleił tak za miesiąc-dwa (nie sam oczywiście tylko w firmie) więc mogę jeszcze przemyśleć pewne rzeczy. Kombinuję sobie jeszcze żeby w przyszłości dołożyć drugą pompę i zabawić się z hydroponiką. No ale to dalsza przyszłość.
  3. OK spróbuję jeszcze raz. MateuszT piszesz, że masz w swoim akwa panel. Mógłbyś podać więcej szczegółów technicznych? Może jakiś opis? Na forum niestety nie znalazłem (może źle szukałem) a priva jakoś nie mogę wysłać. Poza tym dziękuję wszystkim, którzy zechcieli poświęcić chwilę mojemu tematowi i podzielić się swoją wiedzą. Pozdrawiam.
  4. No dobra, znowu jestem. Nie żebym dał za wygraną tylko byłem bardzo zajęty ostatnio. Yaro, nieststy jak to w życiu - nie wszystko jest takie proste. Pieniędzy trochę już odłożyłem, dziecko mam chore nieuleczalnie więc nie ma po co czekać że przejdzie, gotowy jestem już a dokładniej za jakieś 2-3 miesiące, bo wtedy mniej więcej się wprowadzę do nowego mieszkania, a przede wszystkim akwarium jest w 50% ze względu na małego. Nigdy nie widziałem u dziecka takich dużych oczu jak u naszego maleństwa podczas oglądania rybek. I co mam wg. Ciebie wybrać? Dziecko czy ryby? Tak czy siak spróbuję wrócić do tematu. Nadal jestem wdzięczny za wszelkie słowa krytyki oraz podpowiedzi i pomoc. Czy ktoś jest w stanie podać mi w przybliżeniu jaki powinien być grzebień w takim panelu? Tzn. jaką powinien mieć wysokość, szerokość, odległości między ząbkami itp. Jak zrobić z grubsza wiem. Aha i jak z tym Weipro, wystarczy jeden?
  5. Zapewne masz rację, ale po pierwsze czy jeden filtr wewnętrzny np. Weipro 1500 będzie wciągał na tyle mocno żeby zbierać śmieci z całego dna a nie tylko z części. A po drugie wiem że się trochę trzęsę nad tymi kosztami, ale mamy malutkie dziecko które jest chore i wymaga sporych nakładów finansowych, więc każdy grosz się liczy (chciałbym żeby było jak najoszczędniej ale bez szkody dla mieszkańców akwarium). A wracając do samego panelu, macie jakieś konkretne rady dotyczące szerokości przelewu, wysokości grzebienia itp. żeby przepływ był wystarczający i wszystko działało jak należy?
  6. ok, wcięcie, grzebień, przelew - pierwsza komora, gąbki jednak też zostaną bo to pozwoli na dłuższe zachowanie wkładów w czystości (notabene planowałem czyszczenia tak co pół roku ew. trochę częściej wkładu jednej z komór więc możnaby np. tak co 4 mies jedną). Co do wewnętrznego , to zgadzam się że musi być koniecznie, ale weipro to jednak spory pobór prądu. A może dwa fluvale 3 albo po jednej stronie fluval 3 a po drugiej mocniejszy 4?
  7. Jeszcze drugie. Co do głębokości czy jak go zwał szerokości to zrobiłem naprawdę ile się da, tzn. pierwotnie akwa miało być węższe, ale właśnie ze względu na panel jest te 58cm (45cm netto nie uwzględniając tła). Może bez szaleństw ale mam nadzieję że wystarczy. Tło będzie robione ze styropianu 3cm + kawałki doklejane, więc nie zajmie aż tak dużo. Generalnie będę się starał robić więcej zagłębień a mniej fragmentów daleko wystających. To chyba tyle co mi się w głowie ułożyło w międzyczasie. Nadal jestem niezmiennie wdzięczny za wasze opinie i podpowiedzi.
  8. Aha i jeszcze jedno. Czy pojedynczy fluval da radę ze zbieraniem syfu z dna przy takiej powierzchni?
  9. Dzięki Makok. Szczerze mówiąc to m.in. na Twoją odpowiedź liczyłem (trochę już poczytałem na forum, heh). Kilka pytań żeby uściślić. 1. Komora 5 zostaje w takiej szerokości w jakiej jest? Jeśli tak to czy znajdę taką gąbkę żeby dopasować? 2. 1500l/h czy naprawdę potrzeba aż tak dużo? Poza tym pogooglałem trochę i znalazłem np. pompę Eheim 1250 (1200l/h, 28W-wydaje mi się że to dużo, no i ta ceeeena-nie wiem czy dam radę). Swojego czasu znalazłem trochę o pompach MaxiJet. A może to by dało radę. A może coś innego, we w miarę rozsądnej cenie i jakości do przyjęcia? 3. Pompa i grzałka przed wklejeniem przegród - dlaczego? 4. Nie mam niestety możliwości umieszczenia filtra ani obok ani pod akwa więc kubełki i sumpy odpadają. Tak czy siak pozostaje panel z tyłu, tylko w związku z brakiem doświadczenia w tym temacie, chciałbym to jeszcze z waszą pomocą dopracować. Aha, pomysł z przelewem już kwitnie w mojej głowie, co do kolejności komór to i owszem będę odwracał, ale odwrotnie tzn woda będzie wpadać przez grzebień do 1, a pompa w 5 tyle że szerokości komór poprzestawiam. A tak ogólnie pomysł? Dobry? Taki sobie? A może ogólnie do bani?
  10. Dziękuję za odpowiedź. Mam w tej chwili najmniejsze możliwe malawi (80cm) i nie wiem czy to w związku z rozmiarem, ale nie mam problemu "kożuszka". Co do grawitacyjnego wlotu, to też się zastanawiałem, ale wydaje mi się że taka woda po przejściu przez wewnętrzny, a następnie przez gąbki w pierwszej komorze, będzie lepiej oczyszczona i mniej syfu wyląduje w kolejnych komorach tego minisumpa. Pytanie przy którym wariancie jest więcej "plusów dodatnich" a przy którym ujemnych. Niezależnie od tego prosiłbym bardziej doświadczonych userów podobnego sprzętu o próbę oceny, czy tego typu ustrojstwo ma w ogóle szansę działać, czy wysokość przegród i ich sposób montażu jest ok (a może lepszy byłby przepływ boczny?). Poza tym nie ukrywam, zależy mi na tym aby zastosowane rozwiązanie było jak najmniej prądożerne (podobno wiosną znów ma być drożej...)
  11. Ponieważ jestem nowy na forum chciałbym najpierw wszystkich serdecznie powitać. A teraz do rzeczy. Planuję zbudować akwarium o wymiarach 150x58x50 a wewnątrz chciałbym zmieścić panel filtracyjny o szerokości 10 cm netto. Woda do panelu byłaby podawana z wylotu filtra wewnętrznego (chyba fluval 4) a wypływałaby na drugim końcu samoczynnie dzięki obniżeniu krawędzi w ostatniej komorze. Schemat narysowałem tak jak potrafiłem i link umieszczam poniżej: http://www.smolniki.pl/panel.jpg Objaśnienia do rysunku niebieska rurka z lewej strony to wylot z wewnętrznego, wprowadzony pod gąbki w pierwszej komorze (woda w niej ma płynąć pod górę) cyferki to wymiary w centymetrach reszta chyba jasna (jeśli nie to proszę pytać) A tutaj sam powrót do akwarium w powiększeniu: http://www.smolniki.pl/panel%202.jpg Zalety tego rozwiązania (wg mnie naturalnie): 1. Miejsca zabiera nie aż tak znów dużo, a pojemność filtra całkiem, całkiem... 2. Bezpieczeństwo - nie ma możliwości żeby się cokolwiek wylało poza akwa. W przypadku zatkania czegokolwiek po prostu woda zacznie się przelewać przez górną krawędź szyby tworzącej panel, z powrotem do akwa 3. W związku z tym iż planuję nabyć dwa fluvale 4, w przypadku awarii tego który zasila panel - zawsze można zamienić na drugi, sprawny. Wady - póki co nie widzę, ale liczę na was (o ile mój pomysł ma w ogóle jakieś wady A tak całkiem poważnie to proszę o komentarze i porady, zwłaszcza forumowiczów którzy mieli jakieś doświadczenia z tego typu konstrukcjami lub choćby nawet sumpami itp. bo ja o tym mam pojęcie tylko na tyle na ile udało mi się poczytać na forum. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.