Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ponieważ jestem nowy na forum chciałbym najpierw wszystkich serdecznie powitać.

A teraz do rzeczy. Planuję zbudować akwarium o wymiarach 150x58x50 a wewnątrz chciałbym zmieścić panel filtracyjny o szerokości 10 cm netto. Woda do panelu byłaby podawana z wylotu filtra wewnętrznego (chyba fluval 4) a wypływałaby na drugim końcu samoczynnie dzięki obniżeniu krawędzi w ostatniej komorze. Schemat narysowałem tak jak potrafiłem i link umieszczam poniżej:


http://www.smolniki.pl/panel.jpg


Objaśnienia do rysunku

niebieska rurka z lewej strony to wylot z wewnętrznego, wprowadzony pod gąbki w pierwszej komorze (woda w niej ma płynąć pod górę)

cyferki to wymiary w centymetrach

reszta chyba jasna (jeśli nie to proszę pytać)

A tutaj sam powrót do akwarium w powiększeniu:


http://www.smolniki.pl/panel%202.jpg


Zalety tego rozwiązania (wg mnie naturalnie):

1. Miejsca zabiera nie aż tak znów dużo, a pojemność filtra całkiem, całkiem...

2. Bezpieczeństwo - nie ma możliwości żeby się cokolwiek wylało poza akwa. W przypadku zatkania czegokolwiek po prostu woda zacznie się przelewać przez górną krawędź szyby tworzącej panel, z powrotem do akwa

3. W związku z tym iż planuję nabyć dwa fluvale 4, w przypadku awarii tego który zasila panel - zawsze można zamienić na drugi, sprawny.

Wady - póki co nie widzę, ale liczę na was (o ile mój pomysł ma w ogóle jakieś wady :wink:

A tak całkiem poważnie to proszę o komentarze i porady, zwłaszcza forumowiczów którzy mieli jakieś doświadczenia z tego typu konstrukcjami lub choćby nawet sumpami itp. bo ja o tym mam pojęcie tylko na tyle na ile udało mi się poczytać na forum.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam...

Opublikowano

wady ??

po pierwsze panel zabierze Ci 10 cm z 58 kolejne 8 cm niech zabierze Ci tło wiec zostanie Ci tylko 40 cm głębi akwarium.

Po drugie zabierasz sobie szanse zbierania z powierzchni wody "kożuszka" bakteryjnego. więc lepiej do ostatniej przegrody włożyć pompę która będzie Ci wypompowywać wodę z panelu a wlot zostawić grawitacyjny poprzez grzebień.

Opublikowano

Dziękuję za odpowiedź. Mam w tej chwili najmniejsze możliwe malawi (80cm) i nie wiem czy to w związku z rozmiarem, ale nie mam problemu "kożuszka". Co do grawitacyjnego wlotu, to też się zastanawiałem, ale wydaje mi się że taka woda po przejściu przez wewnętrzny, a następnie przez gąbki w pierwszej komorze, będzie lepiej oczyszczona i mniej syfu wyląduje w kolejnych komorach tego minisumpa. Pytanie przy którym wariancie jest więcej "plusów dodatnich" a przy którym ujemnych.

Niezależnie od tego prosiłbym bardziej doświadczonych userów podobnego sprzętu o próbę oceny, czy tego typu ustrojstwo ma w ogóle szansę działać, czy wysokość przegród i ich sposób montażu jest ok (a może lepszy byłby przepływ boczny?). Poza tym nie ukrywam, zależy mi na tym aby zastosowane rozwiązanie było jak najmniej prądożerne (podobno wiosną znów ma być drożej...)

Opublikowano

kilka rzeczy


przepływ boczny przy tej szerokości panelu odpada - za wąsko...


zamiast kupować dwa fluvale - kup fluvala i wydajną pompę (jakiś EHEIMik minimum 1500l/h - najmniejsze zużycie prądu z Low-endowych) i zrób jak Ci proponuje Yaro... ten fluval będzie miał spadek mocy w połączeniu z wężem na końcówce (wiem bo się bawilem moim) i będzie wiał przez tę rurkę max 600-700 l/h, co w mojej ocenie jest bez sensu przy tak olbrzymim złożu...


tobie potrzeba IMHO dokładnie to całe odwrócić... tzn:

wlew przez grzebień w komorze 5, gdzie będą gąbki/wata (więcej ich nie potrzeba) --> komory 4,3,2 zmniejszone, tak aby zwiększyć komorę 1 (w nich wkład bio) --> między komorą 2 i 1 przelew górny, komora 1 wielkości 1/4 do 1/5 całej długości i tam tylko pompa i grzałki, pierdoły...


taki układ zapewnia ci stabilną filtrację... nic się nie powinno zapychać


tylko kilka spraw

- najpierw dobierz pompę (bo Ci potem nie wejdzie na szerokość)

- przed wklejeniem przegród włóż pompę i grzałkę (ta z kolei musi leżeć bo poziom wody w ostatniej komorze będzie zmienny i często niski - musi być krótka - polecam grzałkę skalara)


jak mi się coś przypomni to napiszę...

ja zbudowałem sumpa do 240-tki, więc o przedobrzaniu wiem wszystko i Ci mówię: nie przedobrzaj :mrgreen:


boczny panel skraca akwa... - jak masz trochę miejsca obok to już lepiej zbuduj filtr przelewowy - też bezpieczny i tańszy od sumpa, a nie zajmuje akwa... no albo sumpa (ale tylko jak masz samozaparcie :lol: )

Opublikowano

Dzięki Makok. Szczerze mówiąc to m.in. na Twoją odpowiedź liczyłem (trochę już poczytałem na forum, heh). Kilka pytań żeby uściślić.

1. Komora 5 zostaje w takiej szerokości w jakiej jest? Jeśli tak to czy znajdę taką gąbkę żeby dopasować?

2. 1500l/h czy naprawdę potrzeba aż tak dużo? Poza tym pogooglałem trochę i znalazłem np. pompę Eheim 1250 (1200l/h, 28W-wydaje mi się że to dużo, no i ta ceeeena-nie wiem czy dam radę). Swojego czasu znalazłem trochę o pompach MaxiJet. A może to by dało radę. A może coś innego, we w miarę rozsądnej cenie i jakości do przyjęcia?

3. Pompa i grzałka przed wklejeniem przegród - dlaczego?

4. Nie mam niestety możliwości umieszczenia filtra ani obok ani pod akwa więc kubełki i sumpy odpadają.

Tak czy siak pozostaje panel z tyłu, tylko w związku z brakiem doświadczenia w tym temacie, chciałbym to jeszcze z waszą pomocą dopracować.

Aha, pomysł z przelewem już kwitnie w mojej głowie, co do kolejności komór to i owszem będę odwracał, ale odwrotnie :) tzn woda będzie wpadać przez grzebień do 1, a pompa w 5 tyle że szerokości komór poprzestawiam.

A tak ogólnie pomysł? Dobry? Taki sobie? A może ogólnie do bani?

Opublikowano

Jeszcze drugie. Co do głębokości czy jak go zwał szerokości to zrobiłem naprawdę ile się da, tzn. pierwotnie akwa miało być węższe, ale właśnie ze względu na panel jest te 58cm (45cm netto nie uwzględniając tła). Może bez szaleństw ale mam nadzieję że wystarczy. Tło będzie robione ze styropianu 3cm + kawałki doklejane, więc nie zajmie aż tak dużo. Generalnie będę się starał robić więcej zagłębień a mniej fragmentów daleko wystających. To chyba tyle co mi się w głowie ułożyło w międzyczasie. Nadal jestem niezmiennie wdzięczny za wasze opinie i podpowiedzi.

Opublikowano

Tak, jak ktoś już wcześniej pisał, wcięcie w górnej krawędzi zrób w pierwszej komorze i wtedy górna krawędź może być równo z krawędzią akwarium - poziom wody będzie mógł być wyższy, co przy normalnej pokrywie ma duże znaczenie, bo jak jest za mało wody, to jasny pasek źle wygląda.

Wylot z pompy z ostatniej komory albo u-rurką, albo przez otwór w szkle (droższe, a nie koniecznie lepsze :wink: ).


Przepływ może być mniejszy, ja u siebie przy panelu ok. 35l, w akwarium 300l mam przepływ pewnie z 500l/h i w zupełności wystarcza przy prawie dorosłych rybach. To nie jest sump, żeby przez grawitację stracić 2/3 przepływu. W przypadku panelu przepływ będzie prawie taki, jak podaje producent (ograniczają go jedynie wkłady, ale to przepływ całościowy przez filtr, a nie przez samą pompę) i niewielka głębokość, na jakiej jest pompa - przy dobrym ustawieniu całego panelu pompa może być tuż pod powierzchnią wody.


No i druga sprawa koniecznie filtr wewnętrzny - na panel niestety nie możesz założyć prefiltru, więc wszelki syf najprawdopodobniej zatrzyma się w nim na wkładach i będzie gnić. Wydajna filtracja mechaniczna ma tu o wiele większe znaczenie niż w przypadku filtracji opartej na kubełku, który dodatkowo czyści sie znacznie częściej niż panel, czy sump. Ja swój panel czyszczę mniej więcej 1-2 razy w roku, więc jeśli byłby w nim syf, to woda strasznie by na tym ucierpiała. Zamiast fluvala dałbym coś mocniejszego, np.weipro. Filtry oklepane, ale wg mnie jedne z najlepszych wewnętrznych, a przy okazji całkiem niedrogie.


Co do pompy - na upartego może to być nawet głowica od filtra wewnętrznego. Problem jest jedynie z umocowaniem rurki wylotowej. Wewnętrzne niestety mają jakieś dziwne wyloty i trzeba kombinować z mocowaniem. Nie jest to nie możliwe, aczkolwiek nie jest też łatwe :wink: .

Pompę i grzałkę bez problemu możesz umieścić po wklejeniu przegród - przecież nie będą tam na stałe, musi być możliwość ich wyciągnięcia i włożenia ponownie :wink: .


Gąbką się nie przejmuj, możesz kupić obojętnie jaką (nie reagującą z wodą) i pociąć ją w kostki o boku 2-3 cm. Dłużej wytrzyma bez czyszczenia i ogólnie rozwiązanie trochę wygodniejsze, niż wsadzenie bloku na całą komorę. Choć wg mnie wkładanie gąbki do panela trochę mija się z celem, zwłaszcza, że powinieneś mieć wydajną filtrację mechaniczną, zapewnioną przez wewnętrzny.

Opublikowano

ok, wcięcie, grzebień, przelew - pierwsza komora, gąbki jednak też zostaną bo to pozwoli na dłuższe zachowanie wkładów w czystości (notabene planowałem czyszczenia tak co pół roku ew. trochę częściej wkładu jednej z komór więc możnaby np. tak co 4 mies jedną). Co do wewnętrznego , to zgadzam się że musi być koniecznie, ale weipro to jednak spory pobór prądu. A może dwa fluvale 3 albo po jednej stronie fluval 3 a po drugiej mocniejszy 4?

Opublikowano

Dla mnie różnica 5, czy 10 W nie byłaby aż tak znacząca, zwłaszcza, że różnica w dmuchaniu jest znacząca, a i bardziej prądożerne filtry rzadziej się czyści... Oczywiście możesz dać dwa filtry w dwóch bokach akwarium, takie rozwiązanie też się sprawdzi, ale to zawsze więcej sprzętu w samym akwarium...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Czyli mniej więcej tak jak myślałem🙂   Wiem, czytałem od deski do deski wielokrotnie... Ale ja nie jestem małym chemikiem😉 myślałem, że to co robiłem wystarczy, no niestety życie zweryfikowalo... Czekam, nic innego nie zostało. Może dla pewności kupię jakaś używana pompę obiegową i zrobię ten filtr. Dzięki raz jeszcze!👍
    • Ja mam wolną Jebao DCP 2500. Jak coś namieszam, to fitr piankowy oparty o dno (nie mam piasku, tylko pcv na dnie; jak piasek, to można korek od dołu...)) dociśnięty wlotem pompy od góry. W pompie wymienione amortyzatory na przyssawki - przyklejone do szyby. Sposób nie ważny, istotne by przepuścić wodę przez filtr... A co do biologii... to dojrzewała u mnie w wiaderku  przez  miesiące na karmie I NH3/NO2- (https://forum.klub-malawi.pl/topic/25309-projekt-akwarium-280x60x60-pokrywa-filtr-szafka/?do=findComment&comment=371935. ) Przy starcie akwa wrzuciłem medium do filtra + cukier + fosforany +  Nh4Cl, NaNO2 i brud z dna wiaderka. Po pewnym czasie (godziny ?) zmętniało... i po 3-4 tygodniach zrobiło się klarowniej, ale nie idealnie.  Potrzeba czasu...   
    • Mam nieużywany korpus 10" z filtra RO, mam jeszcze Pata Mini ale raczej nie jest to "wydajna głowica"😉 co można by było dobrać do tego i jak ogóle ma to działać? Głowica tłoczyła by wodę przez korpus mam rozumieć, nie wiem czy moja wyobraźnia działa dobrze😉
    • Wrzucam raz jeszcze. VID_20250404_102632.mp4   Mam nadzieję, że teraz będzie widział 
    • Nie widzę twoich filmików. Nie wiem czy przyczyna leży po mojej czy Twojej stronie. Zakładam , że po mojej bo nikt nic na ten temat nie napisał.
    • Dziękuję za cenne rady. Nie pozostaje mi chyba nic innego niż czekać jak polecacie. Jedno mnie zastanawia z N03 było ono praktycznie niewykrywalne od samego początku. Wynik max 2. Tłumaczyłem to sobie tym, iż  azotany są pochłaniane na bieżącą przez bakterie które się cały czas namnażają bo mają ku temu dobre warunki (chodzi o powierzchnię na 70l kształtek). Jeżeli kolonia ma gdzie się rozwijać, to robi to do osiągnięcia max powierzchni jaką jej zapewnimy. Taka moja teoria apropo niewykrywalnych NO3. Biologię praktycznie przeniosłem z innego zbiornika dodając jeszcze na start brud z gąbek. Miałem jedną przygodę ze skokiem N02 ucząc się dozować karmienie (pisałem o tym wcześniej) a tak to, do tej pory woda była w miarę klarowna. Skąd to nagłe zachwianie biologii teraz po czasie, jeżeli żadne zmiany nie zostały wprowadzone. Pierwotniaki teraz? Kurcze trochę nie chce mi się wierzyć...( Oczywiście nikogo nie krytykuję, po prostu jestem mocno zdziwiony) Znaczyło by to, że cykl jest jeszcze nie zamknięty? Idąc tym roku myślenia wypadałoby wyciągnąć żywice i grzecznie czekać na dojrzenie zbiornika? Zalane było ok 3 mc temu, ryby pływają 2 mc. Biologia dalej nie hula? Dla mnie mega dziwna sprawa. Wrzucam jeszcze filmik na którym dokładniej widać to zmętnienie: VID_20250404_102632.mp4  
    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.