Jusza Opublikowano 30 Listopada 2017 #1 Opublikowano 30 Listopada 2017 (edytowane) Dzień dobry, Jestem tu nowy, choć przeczytałem już setki Waszych postów. Istna skarbnica wiedzy. Bardzo Wam wszystkim dziękuję, że dzielicie się swoim doświadczeniem! Mam akwarium od ok .10 lat (nie licząc kilku lat w dzieciństwie). Przez te lata starałem się otrzymywać w nim biotop czarnej wody Amazonki. Jednak ostatnie lata mało miałem czasu na zajmowanie się pielęgnacją. Chciałem nawet oddać komuś cały ten sprzęt... ach... małżonka jednak zawsze przekonywała, że może jednak nie... i tak dałem się namówić ;-) Miesiącami zastanawiałem się nad tym, co mogę zmienić. Jak odmłodzić zbiornik? Co poprawić? Ostatecznie postanowiłem wrócić do pasji z dzieciństwa - Malawi ;-) Poniżej przestawiam metamorfozę mojego akwarium. Wszystko to, z wyjątkiem dojrzewania i obsady, działo się w ciągu weekendu. Małżonki prawie nie było w domu, zatem miałem "wolną chatę". Zaczynamy... 1. Najpierw zjechały kamienie - 80kg gnejsu drzewiastego zaległo na podłodze salonu. 2. Demolka była blisko 3. Zaczęło się od wylania części wody, wyjęciu korzeni i roślin. 4. Po odłowieniu ryb został już tylko żwir. 5. Gąbka, ocet i jedziemy z czyszczeniem. 6. Szkło gotowe. Tylko przykleić czarne tło. 7. Kamole poszły w ruch, potem pasek koralowy 8. Woda. Zwróćcie uwagę na kartkę - wróciła żona ;-) 9. Dojrzewanie 10. Przyjechały ryby z Tan-Mal ;-) 11. Efekt prawie końcowy Edytowane 30 Listopada 2017 przez Jusza 4
Robson79 Opublikowano 30 Listopada 2017 #2 Opublikowano 30 Listopada 2017 (edytowane) Witaj ☺. Świetna fotorelacja. Akwarium prezentuje się ładnie choć ja bym dołożył jeszcze kilka większych skałek (ale to Twoje akwarium i Tobie ma się podobać)... Napisz jeszcze jakie wymiary ma akwarium, jaka filtracja no i coś o obsadzie... ? Pozdrawiam. Edytowane 30 Listopada 2017 przez Robson79
Andrzej Głuszyca Opublikowano 30 Listopada 2017 #3 Opublikowano 30 Listopada 2017 ...witam na forum. Akwa bardzo ładne.
Jusza Opublikowano 30 Listopada 2017 Autor #4 Opublikowano 30 Listopada 2017 (edytowane) Wymiary : 160 x 60 x 60 Filtracja Postanowiłem zastosować dwa niezależne obiegi. Głównie chodziło mi o maksymalizację filtracji mechanicznej ale także o uniezależnienie biologii od chemii. Obieg 1 (mechanika + bilogia) - prefiltr HW603 cały napakowany watą, Eheim Profesionel 3e (4l matrixa + lawa + węgiel + phosguard). Węgiel + phosguard zostaną zastąpione złożami biologii za kilka miesięcy. Obieg 2 (mechanika + chemia) - pompka aquael 1500, prefiltr HW603 gąbki + wata, 400 ml purigen w filtrze przepływowym, lampa UV 9W oraz a wylocie grzałka przepływowa Obsada Pseudotropheus demasoni 8 maluchów Labidochromis caeruleus yellow 12 maluchów Pseudotropheus saulosi 12 maluchów za dwa tygodnie dojdzie: Pseudotropheus acei Ngara 10 maluchów Iodotropheus sprengerae 10 maluchów Edytowane 30 Listopada 2017 przez Jusza
kwiq Opublikowano 30 Listopada 2017 #5 Opublikowano 30 Listopada 2017 Akwarium bardzo ładnie wyszło ale z obsadą to się zastanów, pomieszałeś roślinożerców (bardzo wrażliwych zresztą) z mięsożercami. 1
Jusza Opublikowano 30 Listopada 2017 Autor #6 Opublikowano 30 Listopada 2017 (edytowane) 3 minutes ago, kwiq said: Akwarium bardzo ładnie wyszło ale z obsadą to się zastanów, pomieszałeś roślinożerców (bardzo wrażliwych zresztą) z mięsożercami. O! To bardzo ważna informacja. W założeniu wszystko miało być Mbuna. Obsadę konsultowałem z Panią Moniką z Tan-Mal. Napisz proszę więcej które jedzą mięso a które rośliny? Edytowane 30 Listopada 2017 przez Jusza
Deadi Opublikowano 30 Listopada 2017 #7 Opublikowano 30 Listopada 2017 (edytowane) Tan-Mal niby taki za******y, a wciska kit jak typowy zoolog. Szkoda. Z tą filtracja chyba przekombinowales trochę. Zrób jeden mechanik ze złożami tylko mechanicznymi i bez prefiltra, a drugi bio-chem z prefiltrem. Eheim bio-chem, a Aquael 1500 będzie ciut za słaby jako mechanik w takim litrażu i ilości ryb. Załóż temat o obsadzie w dziale obsady ? Edytowane 30 Listopada 2017 przez Deadi
Andrzej Głuszyca Opublikowano 30 Listopada 2017 #8 Opublikowano 30 Listopada 2017 12 minut temu, Jusza napisał: Pseudotropheus saulosi 12 maluchów .... wg nowej nomenklatury teraz jest to Chindongo Saulosi.
Jusza Opublikowano 30 Listopada 2017 Autor #9 Opublikowano 30 Listopada 2017 12 minutes ago, Deadi said: ...Zrób jeden mechanik ze złożami tylko mechanicznymi i bez prefiltra... Starałem się w mojej koncepcji nie wpuszczać do wnętrza kubełka zanieczyszczeń mechanicznych, stąd ten prefiltr. Skoro już mam prefiltr przed biologią, to czy on w czymś przeszkadza? Jest duży, ma duży przepływ i nie wydaje się, żeby miał negatywny wpływ na silną pompkę w Eheimie Prof. 3e. Dużo gorzej pod każdym względem miałem z gąbką na wlocie wewnątrz akwarium. Dla mnie ten chiński kubełek HW to jest istna rewelacja ;-) Będę go stosował przed każdym obiegiem wody poza akwarium ;-) Robi świetną robotę.
MatiK Opublikowano 30 Listopada 2017 #10 Opublikowano 30 Listopada 2017 25 minut temu, Jusza napisał: W założeniu wszystko miało być Mbuna I jest To, że jakaś ryba spożywa pokarmy mięsne, albo jest peryfitonożercą nie dyskwalifikuje jej z grupy Mbuna 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się