Skocz do zawartości

Maksymalna liczba ryb w 300l


Deadi

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Deadi napisał:

Oczywiście nie jestem zwolennikiem masowego przerybienia, nie jestem też fanem pustego zbiornika,

Co do pustego zbiornika to trzeba zobaczyć dorosłe ryby w danym litrażu aby ocenić. 5 cm redzik gdy dorośnie jest +/- pięciokrotnie większy bo ryba rośnie we wszystkich kierunkach ;). Teraz wyobraź sobie 5 razy wiecej ryb w twoim akwarium, wiem że to trudne i każdemu z nas za pierwszym razem wydawało się, że będziemy mieli pustki w akwa :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem - widziałem dorosłe redy i one mnie faktycznie przerażają w takim stanie wielkości ? szczerze mówiąc to w ogóle mi się one nie podobają w takim stanie, ale wiadomo, że ten stan dopiero nadejdzie z dwa lata, więc nie ma się czym martwić póki co. Kto wie czy jak będą u mnie to czy mi się nie odmieni, chociaż 5-7cm pyszczaki wyglądają chyba najlepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może idąc tym tokiem rozumowania łatwiej do Twojej wyobraźni dotrze to. Jeśli podoba Ci się obecny wygląd akwarium, to żeby ten stan utrzymać dla dorosłych ryb, powinieneś mieć 3-4 razy większe akwarium. Nie łódź się, że masz 2 lata. To nie non-mbuna. Masz może 7-8 msc. Później ryby "dociągają" wzrostem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Deadi napisał:

Wydaje mi się, że odnoszenie się to natury w tym przypadku to trochę nietrafiony argument - widziałem film z jeziora, na którym była pokazana ostra rywalizacja dwóch samców, których otaczała ogromna pusta przestrzeń. Naprawdę wyglądało to zabawnie, zwłaszcza jeśli odniesie się podobną sytuację do akwarium i pomyśli - po co pyszczakom 1000l akwarium, skoro i tak tłuką się, będąc same w setkach tysięcy litrów.

Poza tym wydaje mi się, że agresja to kwestia czysto loteryjna, owszem, można ją sterować bądź kształtować, ale w ostateczności i tak nie mamy pewności co wyjdzie z naszych starań.

 

Jest to bardzo dobry argument. Cały czas próbuję Ci wytłumaczyć, że odpowiednio dobrana obsada nie musi się tłuc. Podałem przykład akwarium z Kawangą i Redzikiem. Takiego łączenia ryb właśnie należy unikać. Są to ryby podobnej wielkości i tych samych upodobaniach. Do tego mają ten sam temperament. W mniejszych zbiornikach w pewnym momencie jeden drugiemu nie popuści i kończy się to śmiercią. 

Ja swoją przygodę z tym biotopem zaczynałem od 240l i widzę, że im większy zbiornik tym sytuacja jest mniej napięta. Żaden samiec w moim zbiorniku nie robi większego zamieszania nawet w okresie tarła. Przegania ze swojego tarliska resztę, ale ta reszta ma gdzie odpłynąć, więc te 1000l na pewno ma sens. W tak dużym zbiorniku ten Redzik i Kawanga mogą zapewne żyć obok siebie przez długie lata. Z drugiej strony w 300l zbiorniku też może być umiarkowany spokój z tym, że możliwości w doborze obsady jest mniej i zdecudowanie unikamy podobnych gatunków. Są gotowe obsady podane przez użytkowników tego forum. Są to obsady dobrze przemyślane i oparte na podstawie własnych doświadczeń. Warto je przejrzeć i wyciągnąć jakieś wnioski. Eljot zasugerował obsadę do Twojego zbiornika kilka postów wcześniej i też można ją przemyśleć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.