Jump to content

Maksymalna liczba ryb w 300l


Deadi

Recommended Posts

Jak w temacie - mam lekko przerybiony zbiornik, tzn. 8x Hongi, 7x Red Red, 6x Johanii, 6x C. Hara, 5x Rdzawe i dwa rodzynki czyli po jednym samcu E. Mphanga i Zebra Gold Kawanga.

Mam zamiar oddać wszystkie rdzawe i 3 Hongi, ale jak myślę o ich łowieniu to mi słabo ? Jakbym zostawił to wszystko to byłoby bardzo źle? ?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to dorosłe ryby to masz co najmniej o 2x za dużo ryb w stosunku do tego, ile powinieneś tam trzymać... Gatunków też się to tyczy. To akwarium na maksymalnie 3 gatunki i około 15 ryb, straszny musisz mieć tam dworzec.

Edited by MatiK
Link to comment
Share on other sites

Lekkomyślnie? Raczej zbyt impulsywnie ? Rdzawe niewiele różnią się od Hongi, same Hongi też urodą nie grzeszą poza samcami, których notabene jest chyba 4 ? ale póki co tylko jeden rządzi i jest najładniejszy. Samice są ok, dlatego myślę o pozbyciu się wszystkich samców i pozostawieniu jednego. Johanii są póki co żółte, nie widać samca na horyzoncie, ale są jeszcze młode, więc czas pokaże. Redy 1+6 są super, wiec nie doruszenia, a teraz zachciało mi się Hary, więc kupiłem z myślą o pozbyciu się rdzawych. Więc mam pełną świadomość przerybienia, chcę coś z tym zrobić, ale właśnie muszę wiedzieć co będzie najlepszym rozwiązaniem, stąd post na forum ?

Jak ryby będą duże to będzie kolejna redukcja, tak by z gatunku został jeden harem 1+3/4, a gatunków 4, co daje około 20 ryb.

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Deadi napisał:

Lekkomyślnie? Raczej zbyt impulsywnie ?

No właśnie... :) 

 

16 minut temu, Deadi napisał:

Rdzawe niewiele różnią się od Hongi

Moim zdaniem różnią się wyraźnie, poza tym jakie ma znaczenie, czy jakieś ryby są podobne do innych? Kupujesz na ilość, czy robisz przemyślany zakup i wiesz jakie gatunki chcesz trzymać? Ja to drugie więc nie wyobrażam sobie nakupowania ryb bo ładne i podobne, a potem zastanawiania się co z tym wszystkim zrobić. 

 

17 minut temu, Deadi napisał:

Redy 1+6 są super, wiec nie doruszenia

Redy powinieneś ruszyć przede wszystkim bo to za duże i zbyt silne ryby do takiego zbiornika.

 

18 minut temu, Deadi napisał:

a gatunków 4, co daje około 20 ryb.

Już Ci napisałem jakie jest moje zdanie na ten temat, nie wiem po co pytasz skoro wiesz lepiej i chcesz zrobić po swojemu :) 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Deadi napisał:

Jak w temacie - mam lekko przerybiony zbiornik,

Maksymalna liczba ryb w 300l

A moim zdaniem na drugie tytułowe pytanie nie ma odpowiedzi bo nikt nie jest w stanie podać konkretnej liczby.

W 300l baniaku raz może to być 6 a równie dobrze 76:P

Natomiast na pojęcie "przerybiony zbiornik" można już próbować odpowiedzieć choć moim zdaniem  trzeba przejść pewną ścieżkę myślową.

W moim przekonaniu o przerybieniu co zresztą nie dawno już pisałem decydują co najmniej 3 sfery.

1/ sfera estetyczna  - czyli podkreślam własne a nie narzucone przez kolegę pojęcie dworca kolejowego,  zupy rybnej, itp  co też każdy ma swoje jak menel co mieszka na dworcu kolejowym  i co dla jednego jest już zupą rybną dla drugiego ledwo  właściwą z punktu widzenia estetyki obsadą. Jak to ma się  do konkretnej czyli naszej malawijskiej rzeczywistości pokazuje to zdjęcie - dla jednych będzie to dworzec kolejowy a dla drugich normalne Malawi :D nikt tam tych ryb nie znęcił pokarmem  - to jest rzeczywistość w Jeziorze Malawi choć na pewno są strefy w jeziorze gdzie nie ma ani jednej ryby.

59c3abf08030f_malawicichlids.jpg.19363dc8ce16b880df503645f7a5d036.jpg

i bez względu na przestrzeń i ilość wody  to wrażenie optyczne każdego z nas się liczy a nie konkretny litraż te fotki.

Więc jeśli tobie a nie koledze natłok ryb jeszcze estetyki nie psuje dotąd nie ma przerybienia - ale to moje zdanie :D

2/ aspekt hodowlany -  tu na pewno decyduje dobór obsady pod względem żywieniowym,  rozmiaru ryb do jakich dorastają, agresywności i terytorialności poszczególnych gatunków a nawet dobór  kolorystyki i pasów by z sobą nie walczyły a ewentualnie się tolerowały.

Wszystko pod kątem by ryby się wzajemnie nie pozabijały zanim podrosną i zajmą swoje rewiry oraz nie karłowaciały oraz nie miały problemów żywieniowych.

Tak więc pewne gatunki jak wymieniony red red  w 300l przerybienie spowoduje już 1-2 szt ryb.:D

Natomiast jeśli nie popełnimy tu błędów w doborze hodowli i ryby żyją we wzajemnej tolerancji to dotąd nie ma przerybienia - i takie jest moje zdanie.

3/ sfera parametrów wody -  kiedyś to narzucało pojęcie przerybienia jak nie mieliśmy ani testów ani takiej chemii do utrzymania ryb w dobrostanie dobrej wody i braku chorób.

Woda sama robiła naturalną selekcję i dobierała wielkość obsady do wielkości akwarium.

Teraz to mamy i na to wielki wpływ i możemy jak chcemy wiedzieć ile czego jest - jakie jest pH wody i czy biologia jest na tyle sprawna że utrzymuje i amoniak NH3  i azotyny NO2 na poziomach nie szkodliwych dla ryb, a NO3  nie wkracza w zakres szkodliwości i czy system podmian wody jest dobrze dobrany pod to NO3 czy żle.

Tak na marginesie powiem że ostatnio na pw korespondowałem z naszym młodym kolegą który nie miał testów i prowadził baniak tylko na standardowych podmianach wody czyli 20% wody co tydzień - doszedł do NO3 ponad 80ppm i dopiero ryby dały mu znać że od wielu miesięcy je podtruwał - padały tak jedna na miesiąc i bez powodu.

Jako argument podał - przecież na forum wszyscy podają - podmieniać 20 % wody co tydzień więc tak robiłem i to ma być żle - ano widać że żle.

Podmiany w dojrzałym akwarium ustalamy pod poziom NO3 zmierzony wiarygodnym testem kropelkowym ( JBL,Salifert)   a nie pod "malawijski stereotyp 20% bez żadnego testu" starając się by nie przekraczał nawet przed podmianą NO3 - 20ppm.

Obecnie gdy możemy świadomie i mierzalnie wpływać na dobrostan ryb stale utrzymując doskonałe parametry wody nawet przy ograniczonych jej podmianach i znaczne większej ilości ryb jak to było przed laty tym samym pojęcie przerybienia w tej sferze uległo znacznemu podwyższeniu.

Na dowód powyższego wklejam zdjęcie swojego akwarium 300l z ok 70 szt tropheusów i żadne z trzech sfer nie jest przekroczone a nawet bym powiedział że jest wzorcowo i bardzo podobnie jak na tej fotce powyżej z jeziora, a więc w moim pojęciu nie mam przerybienia nawet jak ktoś napisze że on widzi tu dworzec kolejowy.

20170819_152428-crop.thumb.jpg.66aa1983b17d9e65b30d8af7aabc1baf.jpg

 

ja widzę tylko lewitację ryb.

 

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, MatiK napisał:

Nie no błagam, nie porównujmy jeziora do akwarium...

Zawsze porównujemy  ale odwrotnie - nasze akwarium do jeziora i to tak pod względem parametrów wody jak i  estetyki biorąc oczywiście pod uwagę skalę.

A możesz mi wyjaśnić jakim prawem narzucasz mi swoje pojęcie "dworca kolejowego" ??

Wyjaśniłem jakimi zasadami ja się kieruję w  pojmowaniu "przerybienia" i jeśli masz merytoryczne zastrzeżenia i z nimi się nie zgadzasz -  to dyskutujmy.

Ty kierujesz się innymi zasadami i ja to szanuję  -  ale  ja ci nie zarzucam że masz puste akwarium  300l.:D

W moim przekonaniu tak twoje 6 ryb w 300l wody jak i moje 76 ryb w 300l wody żyją w podobnym dobrostanie zupełnie podobnie jak w jeziorze choć jeziora są różne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • @piotriolaale rozumiesz, że wszystko było ok, dopóki nie zjadły? Że mam parametry wody identyczne, jak te w której żyły☺️? Że jest 12 ryb w wielkim akwarium? I że to łagodna obsada? Że zachorowały tylko 3 samce Sani? Te co żeżarły? I nie jest to konflikt bakteryjny jak już. Reasumując, potrafię przyznać się do błędu. Niepotrzebnie dałam rę karmę. Ale nie zmienia to faktu, że taka dla mnie świadczy, że są to ryby bardzo mało odporne i tyle. Oczywiście, że są gatunki bardziej i mniej odporne. Nawet tu, z tych wpisów to wynika   A co to za argument, że pokarmy by Ci starczyły na rok? Skąd wiesz na ile mi starczą? Kupiłam duże i przesypują, bo się finansowo bardziej opłaca.    Trzy, ponieważ jestem dociekliwa przestudiowałam dział choroby bardzo dokładnie. Co powiesz na to, że ryby leczyły osoby, które mają biotop w jednym palcu. Protocapsm, schodzi tu jak coca cola u św Mikołaja. Obsady są wymieniane w całości, bo padają. Nie będę podawała ników, ale najwięksi forumowi wyjadacze, tak samo leczyli ryby. Nie mają doświadczenia jak ja? No trochę, że NIE. Po prostu ryby te są bardzo wrażliwe. Ja zamiast zaprzeczać, to bym potwierdzała, żeby nowicjusze mieli świadomość. Żeby byli gotowi na nagłe leczenie, żeby celowali w gatunki bardziej odporne itd
  • Ja to widzę zupełnie inaczej. 1 Ryby dorosłe, mogły dominować w poprzednim akwarium. Łączenie dorosłych ryb to stres, łączenie roślinożerców praktycznie niemożliwe. 2 nie ma takiej samej wody, każde przenoszenie ryb wiąże się ze zmianą parametrów. 3 Pokarmy skondensowane, ryby mogą ich zjeść jednorazowo tyle co w naturalnym środowisku przez tydzień. 4 Każde przenoszenie ryb to stres. Te ryby wytrzymają no3 na poziomie 80, nie może być to spadek z dnia na dzień. Podobnie jest z pokarmem, są tacy co karmią te ryby nieodpowiednia karmą i nic się nie dzieje. Trzeba jednak zachować umiar, pokarmy które wstawiliście wystarczyły by mi na dwa lata. Masz spore doświadczenie z hodowlą ryb, paletki jednak to coś innego. pozdrawiam
  • Ta! Dokładnie taki schemat ogólny miałem w założeniu oczywiście jeszcze jakiś korpus na chemię. Co do kosztów to przy jakiejś wolnej wieczornej chwili policzę ale myślę, że sump realnie nie wyjdzie taniej niż 1000zł. Pompa będzie tu i tu, jakieś rury, kolanka Zawory trzeba w obydwu przypadkach. Szkło nawet standardowe + przegrody u szklarza kolejny wydatek. A w akwarium komin który też coś kosztuje. Trzeba siąść to realnie policzyć 😁
  • Cześć, Mam taką sytuację - od około 10 lat mam akwarium z pyszczakami. Początkowo były tam Maingano i Saulosi. Maingano się nie rozmnażały (albo słabo) i teraz mam tylko Saulosi. Gdy około 2 lata temu dokupiłem kilka Saulosi, przeszedłem jakąś epidemię i sytuacja uległa stagnacji - nie ma młodych a pozostałe rybki (teraz 5 szt ) są w niekorzystnych proporcjach - 3 wybarwione samce, jeden zabiedzony samiec bladawiec i jedna biedna samiczka. Dodatkowo wraz z feralnym zakupem pojawiły się niepożądane ślimaki.  Teraz pytania: 1) czy zważywszy na przykład na ślimaki itp. robić jakiś poważniejszy restart akwarium? Jak skutecznie pozbyć się ślimaków? 2) wydaje mi się, że dla dobrej kolorystyki fajnie byłoby mieć Saulosi ale dorzucić do nich Yellow.  Innym pomysłem aby zapewnić dobre proporce granatów i żółtego byłoby Maingano + Yellow. Jakieś rady odnośnie doboru i liczebności gatunków?    Z góry dziękuję za pomoc!   Załączam zdjęcie jak to wyglądało w czasach świetności ... teraz, wstyd publikować.  
  • @piotriola żadne, ryby są od jednego hodowcy. Nie było zmiany parametrów wody, nie było stresu z transportem związanego. Dostały nowy pokarm i o tym napisałam. Wybacz, ale jednak zachorowanie od jednorazowego podania nowego pokarmu, dla mnie świadczy, że to bardzo wrażliwe ryby, a nie odporne. Bo chyba nie mówimy o no3 na poziomie 10/20☺️
  • Bo tak jest , trzeba zapoznać się z pewnymi zasadami aby nie chorowały. 1 Ryby dobieramy gdy są małe. 2 Zmiana parametrów wody. 3 Zmiana diety, nadmiar białka. 4 Stres związany z transportem. Prawdą jest że w organizmie ryby uaktywniają się pierwotniaki i bakterie. Śledzę temat i mam pytanie, które z punktów zostały spełnione w Twoim zbiorniku?
  • @Pikczerwiciowce są w pakiecie z mięsożernymi rybami. To nie kwestia diety, a raczej tego co zasiedlą ich jelita. Dieta, nieprawidłowa tylko je uaktywnia. Namnażają się w większej ilości i atakują od jelit, po narządy wewnętrze. Widziałam dziury w głowach paletek po inwazji. Do tego dochodzą bakterie. Te chyba u non mbuna są gorsze, bo ryby zwijają się w ekspresowym tempie. Paletki można wyleczyć samym metro. Tu w pakiecie musi być przeciwbakteryjny zawsze. Obstawiam, że ryby roślinożerne nie są tak podsądne na wiciowce, to potwierdza, że na forum o wiciowcach mówią głównie Ci, którzy mają mięsożerne. Ale dalej, z tego wynika że łączenie non, z mbuną to proszenie się o kłopoty. Tak na chłopski rozum. U Ciebie mogły przywlec bakterie, bo to chyba jedyna rzecz na jaką nie leczyłeś? Najlepiej to by było sekcję zrobić i posiew. Ale po leczeniu to i tak nic nie da:-(
  • Ja zacząłem od Mbuny i żadnych chorób, powoli przeszedłem na non-Mbuna i długo było super. Aż pewnego dnia po dotarciu nowych ryb się zaczęło... Może to zabieg okoliczności. Nawet Ślimaki usunąłem mimo iż mi się podobały. Niektóre z ryb miałem po ponad 3 lata i nagle padły a wcześniej nic im nie było.  Wlazło jakieś paskudztwo do akwarium i siedzi. Coś przyjechało z zamawianymi rybami.  Może to jednak dieta? 
  • Czyli w taki sposób? Dobry pomysł👍 Jak się zdecydujesz jednak na narurowca i jak będziesz potrzebował to pomogę Ci to dalej zaprojektować. Ale teraz, na powyższym przykładzie zacznij liczyć sobie koszty. Na same korpusy wydasz około 400zł, dołożysz stówę i masz taką pompę do sumpa https://allegro.pl/oferta/jebao-dcp-6500-z-kontrolerem-max-6500l-h-13837618410 Te pompy są bezgłośne, sam używam dokładnie takiej i polecam. A to dopiero początek. Pompa c. o. to kolejne ~400zł, a gdzie jeszcze rury, kolanka, trójniki, przejściówki, mufy, redukcje, zawory... Jak nic wyjdzie ponad 1,5 tysia.
  • Nie popełniaj błędu z rozdzielaniem mbuny i nonmbuny, jeśli chodzi o preferencje żywieniowe. W mbunie masz gatunki, które wolą mięsko, a w nonmbunie masz roślinożerców. Czy mbuna jest odporniejsza? Nie wiem. Odkąd mam akwa z malawi, trzymałem tylko nonmbune.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.