Skocz do zawartości

Ilość pasów a czystość gatunku


pozner

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, pulpet napisał:

akurat ten temat mnie interesuje

Tak się składa, że temat został wygrzebany po 4 latach właśnie w takich okolicznościach...niestety. Jeśli masz jakieś nowe informacje, to pisz. Wszystko, co zostało napisana wcześniej, jest nadal aktualne. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej że strony poszukiwacza rzetelnych informacji. Mam jednego saulosi z różną ilością pasów. I nie wiem czy reklamować u hodowcy, czy poddać eutanazji😁. A poważnie to absolutnie mi to nie przeszkadza, tylko ciekawi, czy to normalne, czy już jakieś osłabienie genetyczne z racji wsobnego chowu na przykład. Więc śledzę różne wątki z tym zwiazane

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na te zdjęcia nasuwa mi się pewien wniosek. Układ haremowy w wypadku tego gatunku jest bardzo dosłowny. Jeden samiec skupia wokół siebie kilka...kulkanaście samic. Być może to w jakimś stopniu wpłynęło na popularność tego gatunku. U wielu gatunków mbuny, a podobnych kolorystycznie, tak drastycznych skutków nie ma. Metriaclima sp."msobo", Pseudotropheus johanni...i pewnie jeszcze kilka innych gatunków mogłoby być tak samo popularnych, ale u nich samice są bardzo agresywne wobec siebie. Jak to wygląda w akwarium? Nie miałem saulosi, więc nie wiem. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, pulpet napisał:

Bardziej że strony poszukiwacza rzetelnych informacji. Mam jednego saulosi z różną ilością pasów. I nie wiem czy reklamować u hodowcy, czy poddać eutanazji😁. A poważnie to absolutnie mi to nie przeszkadza, tylko ciekawi, czy to normalne, czy już jakieś osłabienie genetyczne z racji wsobnego chowu na przykład.

Bardziej bym się niepokoił, gdyby ryby były jak z pod linijki. Czekaj aż ryby dorosną. Saulosi to ciężki temat. 5 do 7 pasów będzie ok. Ale pasy to nie wszystko. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pozner napisał:

Patrząc na te zdjęcia nasuwa mi się pewien wniosek. Układ haremowy w wypadku tego gatunku jest bardzo dosłowny. Jeden samiec skupia wokół siebie kilka...kulkanaście samic. Być może to w jakimś stopniu wpłynęło na popularność tego gatunku. U wielu gatunków mbuny, a podobnych kolorystycznie, tak drastycznych skutków nie ma. (...). 

Niestety występowanie, zachowanie, wielkość, łatwość w hodowli przyniosła opłakane skutki dla tego pięknego gatunku, przede wszystkim w jeziorze.

Pozwolę sobie wkleić zdjęcia Darka Gaży. Długo szukał dobrego jakościowo saulosi. Wiosną 2021 roku ściągnął stado saulosi i jeśli się nie mylę to zdjęcia przedstawiają kolejne pokolenie:

272899494_3116328878636959_6538540370238575380_n.jpg.05ec56e4d3f4fb70b3270b3cc123020f.jpg

272824092_3116328875303626_3731851093691188117_n.jpg.eb2639b5c2d69023feff4e894ae61db8.jpg

272886253_3116328888636958_2928955827610970695_n.jpg.c439f3f786d1fc8ee13a1cd765008562.jpg

Źródło: http://www.tanganikamalawi.pl/

IMO oryginał dla mnie bez porównania z coralem.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, pozner napisał:

Patrząc na te zdjęcia nasuwa mi się pewien wniosek. Układ haremowy w wypadku tego gatunku jest bardzo dosłowny. Jeden samiec skupia wokół siebie kilka...kulkanaście samic. Być może to w jakimś stopniu wpłynęło na popularność tego gatunku. U wielu gatunków mbuny, a podobnych kolorystycznie, tak drastycznych skutków nie ma. Metriaclima sp."msobo", Pseudotropheus johanni...i pewnie jeszcze kilka innych gatunków mogłoby być tak samo popularnych, ale u nich samice są bardzo agresywne wobec siebie. Jak to wygląda w akwarium? Nie miałem saulosi, więc nie wiem. 

Samice saulosi potrafią być agresywne wobec siebie, wiec zbyt dużo na jednego samca nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Z takiej grupy samic wyrośnie alfa z widocznymi pręgami i wprowadza terror. Z drugiej strony samiec potrafi zajechać zbyt małą ilość samic, w szczególności w mniejszych zbiornikach. W warunkach naturalnych jest to ryba stadna, jak widać na wielu fotkach, ale w tej grupie kilkunastu domniemanych samic są też niewybarwione samce. Takie właśnie układy wydają się być najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego gatunku. Nie bez powodu tak wiele osób polecało zawsze tą rybę do 240l jednogatunkowo. Osobiście też takie wnioski wyciągam. 

Odnośnie tych walorów... Stan odniósł się wystarczająco zrozumiale. Reszta wszelkiej innej maści to już kundelki. Nie ma co tworzyć teorii kolejnego wariantu. Dobrze też zwracać uwagę na budowę ryby, nie tylko saulosi. Po samej budowie dużo jesteśmu w stanie wywnioskować z czym mamy do czynienia. 

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pulpet napisał:

A poważnie to absolutnie mi to nie przeszkadza, tylko ciekawi

Dobrze jest wiedzieć co pływa w naszych akwariach. Za słabość gatunku raczej nie odpowiada chów wsobny, a raczej zwykła pomyłka samicy.Jest sporo podobnych samic i tylko sprawne oko uchwyci różnicę. Mając ten gatunek i inną samicę trudno będzie to stwierdzić.Trzeba wspomnieć że Ad opisywał kolor samicy jako pomarańczowo żółty, w innych jego źródłach samice są wyraźnie żółte.Można tylko gdybać, trzeba pamiętać że te ryby w większości nie zostały naukowo opisane.Sporo gatunków trafiło do akwarystów jako nieopisane.Nawet fakt że ryba występuje w danej lokalizacji, po pewnym czasie okazuje się błędem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.