Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy miodzio to się okaże jak kolega zmierzy NO3 w kranie i w baniaku.

Matik delikatnie napisał o dokładności testów Zooleka  - rozbierzności często sięgają 200% i mamy na to dowody tylko szukać mi się nie chce..

Jeśłi masz test Zooleka  pH zakres 7,4-9 to test jeden z dwu testów tej firmy który pokazuje zawsze dokładnie to samo co JBL 7,4-9

Drugi dobry test Zooleka to ten KH/GH -reszta do utylizacji.:D

Przemek a dlaczego nie przełożyłeś ceramiki ze starego baniaka - miałbyś już od dawna pływające ryby w tym Malawi.

Na 160l akwarium trzeba pożyczyć ze starego 0,5l ceramiki i za dwa dni wpuszczać ryby.

Ty kolego nie mierz pH, KH,GH tylko zmierz

dwa parametry ale testami kropelkowymi JBLa

NO2 i NO3 bo to jest miara dojrzewania baniaka.

czasami nie zmierz tego zoolekiem bo ci tylko we łbie zamieszają - od razu utylizuj by ciebie nie korciło.

 

Opublikowano
2 minuty temu, deccorativo napisał:

Czy miodzio to się okaże jak kolega zmierzy NO3 w kranie i w baniaku.

Matik delikatnie napisał o dokładności testów Zooleka  - rozbierzności często sięgają 200% i mamy na to dowody tylko szukać mi się nie chce..

Jeśłi masz test Zooleka  pH zakres 7,4-9 to test jeden z dwu testów tej firmy który pokazuje zawsze dokładnie to samo co JBL 7,4-9

Drugi dobry test Zooleka to ten KH/GH -reszta do utylizacji.:D

Akurat te wartości podał i w kranie, i w baniaku (na razie rozchwiane). Z doświadczenia wiem, że w naszych baniakach ph jak i twardości są zazwyczaj trochę wyższe niż w kranówie dlatego napisałem że w kranie miodzio. Chyba że kolega nawali korzeni albo będzie walczył z glonami "chemią" ;) to mogą mu się te parametry rozjechać.

Opublikowano
4 godziny temu, Przemysław Czajkowski napisał:

 proszę o wyrozumiałość i pomoc. Dziękuję 

Jestem w trakcie zakładania mojego pierwszego Malawi, do tej pory miałem tylko Holenderskie.

Zbiornik 160 l. Filtr zewnętrzny kubeł aquaela z ceramiką. Piach kwarcowy, kamień piaskowiec oraz kryptokoryna.

Na tą chwile akwarium dojrzewa dopiero tydzień i parametry wody się wahają

Jakoś NO2 i NO3 nie postrzegam nigdzie  a nauczony na tym forum wiem że nie zawsze podany Lublin to także woda z wodociągu Lublin więc nie sprawdzam.

Delikwent podaje że już tydzień dojrzewa:D  a prosi o pomoc i wyrozumiałość więc się nie wściekam że zaczyna od końca ten start czyli kombinacji z pH, KH, GH  a nie od wlania uzdatniacza, bakterii z pożywką dla nich w postaci amoniaku na róznych fazach występowania.no i tego nieszczęsnego NO2 i NO3 a może i NH4.

Próbuję go z wyrozumiałością zepchnąć z tego KH ;)na start biologii nitryfikacyjnej - wiem że będzie OT ale Andrzej jest też wyrozumiały:) to wydzieli ten start baniaka Czajki:D jak nam poda jak to było od początku tydzień temu.

 

Opublikowano

Kolega pytał o kh bo nie znalazł nigdzie konkretnej wartości, jak to jest w przypadku innych parametrów. Nie ma tych informacji bo nikt nie prowadził badań co do szkodliwości kh na organizm ryb przynajmniej takowych nie znam).

A o dojrzewaniu możesz pisać w również w tym dziale bo po to są "podstawy" :).

 

Opublikowano

To zacznę od ceramiki,

Tak przełożyłem tamtą ceramikę tylko podczas płukania okazało się że około 30 % jest rozsypana i wymieniłem na nowy.

Zawsze po zalaniu akwarium daje na wstrzymanie żeby spokojnie mogło sobie pochodzić bez rybek,

NO3 na tą chwilę nie znam bo mam tylko zoolek testy i na tą chwile jest na poziomie około 40-80 mg/l bo ciężko rozróżnić, kolor nie jest jednolity.

NO2 też zoolek to 0,2 może 0,3.

jutro postaram się kupić inne testy na NO2 i NO3. 

NH4 nie posiadam.

Korzeni w Akwarium też nie :D raczej nie wypada :D 

Opublikowano

U mnie zoolek NO3 dał plamę po ok 2 miesiącach od startu baniaka. I wyglądało to tak:

no3.jpg.51e5e1967bfae552f85ad24a2340b0cd.jpg

 

Jak widać, w przypadku zooleka, ta sama woda ma dwie bardzo rozbieżne wartości.

Opublikowano

Tytuł tematu jest bardzo ważny bo po nim szuka googel - jak wpiszesz tytuł " co to jest ?"  - to g.. ci znajdzie nawet jak temat jest bardzo interesujący i właśnie tego ktoś szuka.

Prośba więc do Marka o nowy temat w stylu " Jakie testy kupować do Malawi" i tą tabelkę wrzucić  a inni co porównali dorzucą swoje wyniki by nie był tylko jeden przykład.

Wychodzi że błąd  Zooleka NO3 na wodzie kranowej jest niewielki, na wodzie z absorbera już  500% a w akwarium nawet 2000% - masakra.

Też sądzę że Czajka przelał starą wodę z syfem , patogenem z roślinnego ale zapewne NO3 tam nie ma - tego właśnie chciałem uniknąć - podawania wyników Zooleka.

Czajka napisz ile tej starej dojrzałej biologicznie ceramiki przełożyłeś  w litrach a nie ile wyrzuciłeś.

Jeśli przekładając tą ceramikę nie sparzyłeś jej wrzątkiem, albo nie wypłukałeś w Bielince  czy innym ACE to masz biologię w tym baniaku na 100 a może i 200% i wpuszczaj ryby kolego. Ale testy kup i nie inne tylko te wskazane.

Ze starych akwariów cenna jest ceramika, gąbki i 1cm piasku z wierzchu bo tam jest 99% gotowej na przyjęcie ryb biologii - stara woda jest bezwartościowa biologicznie bo zawiera pojedyncze % bakterii nitryfikacyjnych natomiast 100% patogenu, NO3, rozpuszczonych szkodliwych substancji z metabolizmu ryb.

Użyję dosadnego porównania by pozostało w głowach za co z góry przepraszam wrażliwych..

Przenoszenie starej wody do nowego akwarium to jak picie własnych sików gdy masz w kranie czystą wodę.

 

 

 

 

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, deccorativo napisał:

Użyję dosadnego porównania by pozostało w głowach za co z góry przepraszam wrażliwych..

Przenoszenie starej wody do nowego akwarium to jak picie własnych sików gdy masz w kranie czystą wodę.

Ja też napiszę dosadnie, za co z góry przepraszam wrażliwych (na czele z Heniem :)).

Nie pieprz Heniu głupot. Już Ci Andrzej zwrócił uwagę, a Ty dalej swoje. Wedłóg Twojej teorii nasze, ale i Twoje ryby pływają w syfie. No na to wychodzi.

1 godzinę temu, deccorativo napisał:

stara woda jest bezwartościowa biologicznie bo zawiera pojedyncze % bakterii nitryfikacyjnych natomiast 100% patogenu, NO3, rozpuszczonych szkodliwych substancji z metabolizmu ryb.

Może jest bezwartościowa, ale nie jest szkodliwa. Gdyby tak było, to cały czas szkodzilibyśmy naszym rybom, czy tak? Ile ma bakterii, patogenu i szkodliwych substancji, tego nie wiesz, bo wiedzieć nie możesz. Możesz jedynie stwierdzić, ile jest NO3, NO2...to co Ci JBL zapewnia i to też około (bo to amatorskie testy).

Edytowane przez pozner
  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.