Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Kubeq napisał:

Co do płukania to każdą porcję płukałem średnio około 6 razy, aż do czystej wody.

No to szybko... 
Ja przy tym Kreiselu bawiłem się znacznie dłużej z każdą porcją, a przy pierwszych płukaniach każdej porcji Kreisela miałem wrażenie, iż jest on bardzo brudny, strasznie dużo mułu w nim było. Płukałem w życiu piasek kilka razy pod różne baniaki, ale nie przypominam sobie aby piasek z worka aż tak brudził..

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luck83 napisał:

Nie wiem czy kojarzycie z innego mojego tematu, tam miałem akwarium 112 litrów, woda z kranu ta sama i zero jakichkolwiek problemów. 
Fakt, że w tamtym akwarium nie miałem żadnych klejów wewnatrz, żadnych łupków itp. Tło było z czarnej folli klejone od zewnątrz, w baniaku wapienie białe/czerwone/zielone/muszle barnacle i żwirek kwarcowy 1-2mm. Tyle w temacie. Pięknie chodziło, woda kryształ, zero problemów. 
Dopiero po przesiadce na duży baniak zaczęła się jazda..

Tak pamiętam Twój temat z 112 :) 

Wiesz bardziej chodzi mi o to że nawet wodociągom dziś nie można ufać i nigdy nie wiadomo kiedy coś namieszają w wodzie i może w twoim przypadku tak było...

Sam miałem niedawno w kranie pH 7,2 a po miesiącu wynik wynosi 8,2 i tak utrzymuje się po dzień dzisiejszy więc sam widzisz jaka zaszła zmiana...

Od tej pory wolę kontrolować to sam co jakiś czas badając parametry wody w kranie ;) 

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam , czytam i aż nie wierzę co się u ciebie dzieje. Jestem akwarystą <starej daty>. Jedyne testy jakie wykonywałem to testy twardości wody. Nigdy nie miałem żadnych problemów. Może dlatego, że nie stosowałem żadnych produktów chemii przemysłowej poza silikonem akwarystycznym, który jest przeznaczony do akwarystyki. Może diabeł tkwi w szczegółach, których nie bierzemy pod uwagę. Chodzi mi tu o barwniki użyte do pcv. Wiadomo, że wiele ! produktów wyprodukowanych jest w Chinach lub innych tp. Tam pewne przepisy nie istnieją. Może barwniki użyte do produkcji są powodem (jeśli jest takiego pochodzenia) bo są toksyczne. Podobny był głośny problem z zabawkami. To tylko sugestie, bo jak dotąd wszystkie porady na nic. Za 3/4 tygodnie startuję z takim samym zbiornikiem

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówisz, kolego @Vitek , niczego nie można być pewnym. Inni używają Soudali do klejenia łupków, piasku Kreisel, spienionego PCV... - i ja użyłem - u innych się nic nie działo, u mnie ósma plaga egipska. 

Na chwilę obecną baniak, szkło, sprzęty, akcesoria, dosłownie wszystko, co ma być ponownie użyte zdezynfekowałem perhydrolem. Szkło, tam gdzie klej trudno schodził, przemyłem acetonem, następnie octem, przeplukałem, następnie wyszorowałem gąbką, szmatką, umyłem kilkukrotnie wodą. Baniak czysty jak łza. 
Wczoraj, gdy odrywałem tło od szyby, łupki jakby odpadały od PCV. Mimo optymalnej porcji Soudal Fix All Cristal ,niektóre łupki nie trzymały się tego pcv tak jak powinny, a sam Soudal stał się błękitnego koloru, zamiast białego (pod wodą prawidłowo powinien bieleć). Tym samym nie mam pewności, czy partia Soudala była trefna (raczej się to nie zdarza?), czy też Soudal wszedł w reakcję z łupkami użytymi do tła (a bardziej tym czymś, co powodowało na nich śliskość w trakcie mycia ich przed włożeniem do akwa...). Z kolei Soudal Alll Fix Turbo, którym przykleiłem pcv do szyby związał dobrze, był jednolicie biały, aczkolwiek w niektórych spoinach, w ich centralnych częsciach Soudal był nieutwardzony, po prostu nie związał, był jak świeżo wyciśnięty z kartusza.

Na tę chwilę sprzęt wygląda jak nowy (kształtki, rurki, kubełki od zewnątrz/wewnątrz, itd itd.).
Węże wyrzuciłem, nie doczyszczę ich a i nie wiem czy w gumę coś nie wniknęło.
Dla spokojności wyrzucam kamienie od aranżacji, mimo iż po potraktowaniu ich perhydrolem, octem i wodą wyglądają b.dobrze i nie mają specyficznego zapachu, jak tuż po wyjęciu z wody (zresztą wszystko miało jakiś dziwny zapach, pewnie od tego śliskiego nalotu). 

 

Jadę dziś na skład kamienia porozglądać się za aranżacją. Jakoś czarne łupki źle mi się kojarzą.. ;), więc myślę o zmianie wystroju. Będę celował w zielony serpentynit, jeśli  go dostanę, to z niego zrobię aranżację.

Podoba mi się także kora kamienna (grys gnejsu - https://www.olx.pl/oferta/kora-kamienna-grys-gnejsu-kamien-bryly-CID628-IDfdARR.html ). Ładnie wygląda w baniakach o czarnym jednolitym tle i z piaskiem kwarconym. Ale niepokoją mnie te rudawe kolory, mam nadzieję, ze to nie ruda żelaza, czy po prostu ten typ tak ma? ... (przy okazji, obejrzałem dziś pod światłem słonecznym moje bryły łupka fylitowego wyjęte z baniaka.... Mają własnie takie rudawe zabarwienia, a w miejscu cięcia, przekrój posiada rudawe pasma.. Sam już nie wiem, czy nie popadam w paranoje z teorią obecności szkodliwych metali w kamieniach, jako drogi "wyjasnienia" sobie tragedii biologicznej w moim baniaku.. ;) ).

Wracając do aranżacji, fajny jest też dolomit - https://www.olx.pl/oferta/kamien-ogrodowy-dolomit-skalki-CID628-ID5tCFp.html#b1d6f5cdd7 , który wydaje się być bardziej naturalny i "autentyczny" dla biotopu, niż kora kamienna, a i bryły pozwolą na ciekawy dobór elementów aranżacji i ustawienia ich. Zwłaszcza bryły z płaskim dnem. Chodzi mi po głowie gruzowisko z jednej strony baniaka, aniżeli precyzyjnie od linijki ustawione łupki .. :)

Wiadomo, o gustach się nie dyskutuje.., ale skoro muszę od nowa konstruować aranżację, to myślę o zmianie kierunku wystroju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, luck83 napisał:

Jadę dziś na skład kamienia porozglądać się za aranżacją. Jakoś czarne łupki źle mi się kojarzą.. ;), więc myślę o zmianie wystroju.

Powiem Tobie szczerze że czekałem z niecierpliwością kiedy napiszesz że zmieniasz aranżację :D 

5 godzin temu, luck83 napisał:

Będę celował w zielony serpentynit, jeśli  go dostanę, to z niego zrobię aranżację.

 

5 godzin temu, luck83 napisał:

Wracając do aranżacji, fajny jest też dolomit - https://www.olx.pl/oferta/kamien-ogrodowy-dolomit-skalki-CID628-ID5tCFp.html#b1d6f5cdd7 , który wydaje się być bardziej naturalny i "autentyczny" dla biotopu, niż kora kamienna, a i bryły pozwolą na ciekawy dobór elementów aranżacji i ustawienia ich.

Oba rodzaje kamieni jak najbardziej na plus...

Oczywiście wybieraj jeden rodzaj kamienia który przypadł Tobie do gustu i zamierzasz włożyć go do baniaka ;) 

Z mojej strony dodam jeszcze że po wyczyszczeniu/wymyciu kamieni które zakupisz sparz je dla pewności wrzątkiem żeby pozbyć się ewentualnych bakterii itp...

5 godzin temu, luck83 napisał:

Podoba mi się także kora kamienna (grys gnejsu - https://www.olx.pl/oferta/kora-kamienna-grys-gnejsu-kamien-bryly-CID628-IDfdARR.html ). Ładnie wygląda w baniakach o czarnym jednolitym tle i z piaskiem kwarconym. Ale niepokoją mnie te rudawe kolory, mam nadzieję, ze to nie ruda żelaza, czy po prostu ten typ tak ma?

Tak ten typ tak ma :) 

 

Z tego co piszesz to może rzeczywiście ten Soundal wszedł w reakcję z łupkami użytymi do tła i to spowodowało twoje perypetie spowodowane startem zbiornika...

Także życzę powodzenia i mam nadzieję że obędzie się bez żadnych komplikacji(odpukać) ;) 

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, padło na gnejs (marketingowo nazywany kora kamienna).
Zielony serpentynit mieli bardzo brzydki, a dolomity tak wielkie że do 240litrow żadnego bym nie wcisnąl... ;)

Zimny napój i chwila wolnego popołudnia przyczyniły się do dumania nad aranżacją... ;)

Poniżej jedna z koncepcji..
21f957a63d190cbe2892cd8b8bd4aa5e.jpg


Mam wrazenie, że prawa strona trochę przytłacza....(?)

Oczywiście gnejs został solidnie wyszorowany w wannie i sparzony wrzątkiem.. :)

Na zdjęciu kolor gnejsu wyszedł słabo, ale gdy jest mokry wygląda kapitalnie!


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luck83 napisał:


Poniżej jedna z koncepcji..
21f957a63d190cbe2892cd8b8bd4aa5e.jpg


Mam wrazenie, że prawa strona trochę przytłacza....(?)

 

Moim zdaniem ta prawa strona przytłacza w porównaniu do lewej... Spróbuj bardziej naturalnie ułożyć skałki bo tak trochę sztucznie, zwłaszcza ta prawa strona... ?

Edytowane przez Robson79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.