Skocz do zawartości

Nalot, pył, drobinki na tafli wody


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądać, czy wpuścić? ;)

Zastanawiam się tylko nad tym NH4.. próbka jest bardzo, bardzo bladego zielonkawego koloru, seledyn (generalnie kolor poniżej najniższej wartości czyli poniżej 0,05). 
Czy w świetle pomiarów, próbka wody z odczynnikiem ma stac się wręcz przeźroczysta, czy dopuszczalny jest jej odcień, jak wyżej? 

Rozumiem, że np. dzień przed wpuszczeniem ryb wykonuję następujące czynności:
- upewniam się co do twardości i pH, 
- redukuję temp. wody z 30 do 26;
- dosypuję żwirek (wspominałem o tym kilka postów wcześniej, zalecono mi odczekać do końca cyklu);
- odpalam światło;
- wyjmuję deszczownicę.

A co z filtrem zewnętrznym? - pozostawić układ wkładów tak jak mam? - tzn, patrzac od dołu: gąbka / pusty koszyk / ceramika?

 

Edytowane przez lukasz830302
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpuszczał to bym w przyszłym tygodniu a już napewno nie wcześniej niż NO2 będzie na poziomie 0,0... 

7 minut temu, lukasz830302 napisał:

Zastanawiam się tylko nad tym NH4.. próbka jest bardzo, bardzo bladego zielonkawego koloru, seledyn (generalnie kolor poniżej najniższej wartości czyli poniżej 0,05)

Jeśli poniżej najniższej wartości to się nie przejmuj, test ma swoją klasę dokładności i raczej nie pokaże czystej wody ;).

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, lukasz830302 napisał:

Rozumiem, że np. dzień przed wpuszczeniem ryb wykonuję następujące czynności:
- upewniam się co do twardości i pH, 
- redukuję temp. wody z 30 do 26;
- dosypuję żwirek (wspominałem o tym kilka postów wcześniej, zalecono mi odczekać do końca cyklu);
- odpalam światło;
- wyjmuję deszczownicę.

A co z filtrem zewnętrznym? - pozostawić układ wkładów tak jak mam? - tzn, patrzac od dołu: gąbka / pusty koszyk / ceramika?

- twardość możesz sobie odpuścić, nie ma u nas znaczenia. pH będziesz miał pewnie w zakresie. Nie spotkałem się jeszcze z problemami z pH.

- temperatura w dół

- dosypuj według uznania

- światło możesz już teraz odpalić. Poza oszczędnością prądu, nie ma to żadnego znaczenia.

- z deszczownicą rób co chcesz

W filtrze zostaw jak jest.

39 minut temu, eljot napisał:

a już napewno nie wcześniej niż NO2 będzie na poziomie 0,0... 

Bez przesady, 0,1 jest bezpieczną wartością. Coś powyżej jest niepokojące. Widać, że jest tendencja spadkowa. Kupuj ryby i zarybiaj akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pozner napisał:

Bez przesady, 0,1 jest bezpieczną wartością. Coś powyżej jest niepokojące. Widać, że jest tendencja spadkowa. Kupuj ryby i zarybiaj akwarium.

No w prawidłowo funkcjonującym akwa azotyny nie wychodzą poza 0.0.... oczywiście że 0,1 nie jest poziom szkodliwy, natomiast zazwyczaj gdy wpuszczamy  ryby ta wartość lekko się podnosi, więc lepiej aby podnosiło się z 0,0 niż 0,1.

 

53 minuty temu, lukasz830302 napisał:

A co z filtrem zewnętrznym? - pozostawić układ wkładów tak jak mam? - tzn, patrzac od dołu: gąbka / pusty koszyk / ceramika?

Tego nie dotykaj przynajmniej ze trzy miesiące (chyba że się zapcha jeśli nie masz prefiltra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, eljot napisał:

Tego nie dotykaj przynajmniej ze trzy miesiące (chyba że się zapcha jeśli nie masz prefiltra).

No właśnie nie mam prefiltra, zaś całą mechanikę załatwia oryginalna wata/włóknina w kubełku. Zastanawiam się, czy nie kupić asekuracyjnie prefiltra HW-603A, lub co najmniej dać gąbkę w koszyczek na rurce wyciagowej wode z akwa.
(Kubełek mam HW-302 (przyznam, że chodzi idealnie - bezgłośnie, stabilnie).)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lukasz830302 napisał:

lub co najmniej dać gąbkę w koszyczek na rurce wyciagowej wode z akwa.

Nie w a na koszyczek. Później możesz z tego zrezygnować i wymieniać watę w kuble (mogłeś jej nie wkładać na starcie) ale najpierw akwa musi dojrzeć i stać się stabilne (nie mylić z domykaniem cyklu azotowego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, eljot napisał:

No w prawidłowo funkcjonującym akwa azotyny nie wychodzą poza 0.0.... oczywiście że 0,1 nie jest poziom szkodliwy, natomiast zazwyczaj gdy wpuszczamy  ryby ta wartość lekko się podnosi, więc lepiej aby podnosiło się z 0,0 niż 0,1.

Zgadza się, taki poziom jest najlepszy, ale dopiero poziom 0,5 jest niebezpieczny dla ryb, więc nie czekałbym do 0,0...Tak jak napisałem, tendencja jest spadkowa, więc spokojnie kolega może zarybiać akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pozner napisał:

ale dopiero poziom 0,5 jest niebezpieczny dla ryb, więc nie czekałbym do 0,0.

No są różne źródła ja obstaje za tym co podaje 0,3 i poczekałbym jeden czy dwa dni aż będzie 0,0 ;) 

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, eljot napisał:

No są różne źródła ja obstaje za tym co podaje 0,3 i poczekałbym jeden czy dwa dni aż będzie 0,0 ;)

Jeden czy dwa dni to dla mnie nie problem (ad. cierpliwości u akwarysty ;) )

A skoro już przy zarybianiu .. jaki układ proponujecie w kontekście całokształtu dyskusji? 
Mowa rzecz jasna o Saulosi. 
Czy 1 + 4-5, czy 2 + 3-4? 
Akwa 112 litrów. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.