Skocz do zawartości

Nalot, pył, drobinki na tafli wody


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Do  21.02. godzin wieczornych miałem w kubełku zeolit i testy Zooleka - tego samego dnia (21.02.) pozbyłem się i zeolitu i wyłączyłem Zoolek z kredytu zaufania.
W świetle powyższego dopiero od dnia 22.02. akwarium uruchamia się zgodnie z zaleceniami z Twoich wcześniejszych postów i bazując na testach już tylko JBL, oraz obserwując aktualny stan czyli powolny wzrost NO2 od dnia 22.02., czy nie można byłoby zostawić tego jak jest i obserwować wyniki?
Ewentualnie, czy można dolać do akwarium coś, co przyśpieszy start. 
Chciałbym uniknąć wylewania całej wody.

15 minut temu, eljot napisał:

Przy bio-starterach ważne czy nie są zbyt stare

Sera Bio Nitrivec które mam jest datowane na 02.2017 (data produkcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lukasz830302 napisał:

Ewentualnie, czy można dolać do akwarium coś, co przyśpieszy start. 
Chciałbym uniknąć wylewania całej wody.

A nie masz może w pobliżu twojego miejsca zamieszkania znajomego akwarysty który pożyczył by Tobie dojrzałe złoże biologiczne z kubełka?

Wystarczyło by 0,5 -1l ceramiki itp...Na pewno by pomogło przyśpieszyć w jakimś stopniu start zbiornika...

Kurde tak czytam i czytam tematy z problemami w starcie akwariów i nie mogę pojąć że większość osób napotyka takie problemy :cry:

 

Mimo tego że parę osób może nie zgodzić się z tym wpisem to proponuje Tobie mój sposób startu który stosuje od kilku lat w wszystkich zbiornikach które posiadam i jak dotąd nie miałem żadnych problemów z startem...Zapewne ktoś napisze że u mnie się sprawdza a u innych nie ;) ale warto spróbować i przekonać się samemu na własnej praktyce :D 

Zakup sobie te bakterie https://www.plantagarden.pl/bakterie-i-biostartery/1921-tropical-bacto-active-30ml.html wlej według zaleceń na opakowaniu...

Dodaj trochę pokarmu jako pożywkę i czekaj robiąc co parę dni pomiar NO2,NO3,NH3/4 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielka ilość pokarmu wyspałem wczoraj, zauważyłem też że ślimaki ampularia zaczęły intensywniej produkować odchody.
W efekcie nieznacznie drgnelo od wczoraj NO2.

Zastanawiam się, czy wpuścić rybkę startową, aby zwiększyć produkcję NH4 na potrzeby przerobienia na NO2?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lukasz830302 napisał:

Niewielka ilość pokarmu wyspałem wczoraj, zauważyłem też że ślimaki ampularia zaczęły intensywniej produkować odchody.
W efekcie nieznacznie drgnelo od wczoraj NO2.

Zastanawiam się, czy wpuścić rybkę startową, aby zwiększyć produkcję NH4 na potrzeby przerobienia na NO2?

Pominę już ampularię w naszym biotopie,oraz rybkę startową (szkoda jej)...No ale to będzie Twoja decyzja co zrobisz...

Nie namawiam ale spróbuj kierując się moim przykładem startu...

Warunek do sukcesu to przede wszystkim cierpliwość akwarysty :) 

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuć trochę pożywki, niech cykl porządnie się przetrze i gotowe ;) Bakterii już jest sporo, teraz tylko niech się namnożą. Nie ma się czego obawiać - to na szczęście nie jest umieszczanie satelity na orbicie, więc wszystko musi się udać. Tak jak pisze egon44 -  cierpliwość czyni cuda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lukasz830302 napisał:

A jak w tej sytuacji będzie wyglądała kwestia uzupełniania ubytków wody w akwarium na skutek odparowania?
Czy mogę dolewac wodę odstaną? Niestety nie zbudowalem jeszcze ustrojstwa.

Łukasz...przy 112 litrach wiele Ci tej wody w lato nie odparuje. Możesz to śmiało robić odstaną wodą..Ja leje prosto z kranu ale to moje ryzyko:) Zastanów się czy warto  budować ustrojstwo w momencie kiedy będziesz podmieniać wiaderko wody? Wystarczy woda odstana..Co nie oznacza ,że nie warto jego posiadać. Przyda się zawsze..zwłaszcza jak zmienisz akwa na większe.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukasz830302 napisał:

A jak w tej sytuacji będzie wyglądała kwestia uzupełniania ubytków wody w akwarium na skutek odparowania?
Czy mogę dolewac wodę odstaną? Niestety nie zbudowalem jeszcze ustrojstwa.

Przy podmiankach co tydzień w zasadzie dolewanie wody pomiędzy nie ma większego sensu ;) Tak jak pisze Andrzej - na tyle nie odparuje.

Jeśli by to były jakieś ogromne ilości, a podmieniałbyś rzadko to wtedy powinna być to woda RO, żeby nie kumulować minerałów. Ale nie sądzę, żeby jakieś wyraźne ubytki były widoczne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, metoda egon44 wdrożona. Czekam zatem cierpliwie i obserwuje ;)

Odnośnie dolewek wody. Docelowo myślę o większym zbiorniku, żona dała się przekonać na aranżacje ściany długości 120cm :), więc pewnie i ustrojstwo wówczas zaistnieje. Ale zanim założę drugi baniak, chce nauczyć się Malawi na mniejszym i jednym gatunku ryb, żeby później nie popełniać tych samych błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.