Skocz do zawartości

460l. by led4grow od A-Z


led4grow

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłuższym czasie wracam do: "Jaki zbiornik na komodę 180x43", ale otwieram nowy temat, bo chciałbym to przedyskutować ze znawcami tematu od A-Z, gdyż większość będę robił po raz pierwszy (również DIY). Miałem sporo czasu na przestudiowanie wielu wątków na forum, ale pewne rzeczy wolę doprecyzować. Blat ze sklejki i baniak 178x45x55h już zamówiony, więc główne tematy według kolejności to:

1. Filtracja (kaseciak + purolite)

2. Wystrój, tło itp. (serpentynit, może korzonek i garstka nurzańca)

3. Obudowa ze spienionego PCV + oświetlenie modułowe z leddimmerpro

4. Przeszczep biologi + ograniczenie okrzemków

5. Powiększenie obsady po nowym roku

W/w punkty chciałbym rozwiązywać w kolejności w miarę postępów z dostawą baniaka itd., choć niewykluczone, że coś pominąłem, lub niektóre punkty będą powiązane z kolejnymi więc wszelkie sugestie będą mile widziane.

Zacznijmy więc od pkt. 1 (Filtracja (kaseciak + purolite)

Po głowie chodzą mi dwa; turbo i klasyczny narożny z komorą na purolite A520, za pierwszym przemawia rozmiar, a że nie zamierzam "rzeźbić" tła z pianki, styroduru itp. oraz nie mam kasy na 3D nawet te z Chin, które zamówił Deccorativo, więc im mniej go będzie widać tym lepiej :)

Do purolite A520 chciałbym wykorzystać obudowę pozostałą po filrze i dokupić pompkę pico lub obecną małą obiegówkę 400l. którą posiadam.

FOTO1.jpg

Wiadomo, że w turbo w/w wkład się nie zmieści, ale może można załadować żywicę w rajstopie w komorę pompy, choć z tego co wyczytałem to musi pracować po ciśnieniem, więc pewnie to odpada?

Poniższe rozwiązanie również mi się podoba i jeśli nie ma wad, to najchętniej pozostałbym przy turbo oraz zewnętrznym wkładzie A520 podwieszonym pod obudową ze spienionego pcv lub umieszczonym na wzmocnieniu poprzecznym, choć (UWAGA) podobno mają mi kleić baniak bez poprzecznego i mam co do tego mieszane uczucia...

FOTO2.jpg

Napęd do kaseciaka: celuję w CTP-4800, ewentualnie jeśli mus to DCT-4000, ale wiadomo $$$ ;) Jeśli tylko dla funkcji "Feed" to to samo mogę zrobić przełącznikiem na listwie zasilającej, a raz dobrze ustawiona moc załatwi moczenie rączek na długi czas. Ewentualne obawy związane są z nieznaną jak do tej pory awaryjnością CTP-4800, a jeśli będzie to jedyna pompa w akwarium....

Czy to wyda, czy będzie trzeba dołożyć jeszcze falownik? Wiem, że wiele zależy od układu i ilości kamieni, więc dla przykładu załączam zdjęcie, gdyż pewnie podobny efekt wyjdzie z uwagi na stertę serpentynitu w piwnicy. Choć na środku planuję większą plażę i garść nurzańca między kamulcami, zamiast kilku większych małe gruzowisko z mniejszych dla synodontisów. Też zamierzam postawić dużego kamulca w prawym rogu, aby maksymalnie zasłonić kasetę, z lewej już takiego dużego kloca nie planuję, no chyba, że będzie potrzebny falownik to czymś będę go chciał zasłonić.

foto3.jpg

 

Pytania w pigułce:

1.       Turbo czy zwykły?

2.       Purolite A520 w skarpecie działa? Jeśli nie to czy obudowa po Ro3 nadaje się?

3.       Do w/w pompka pico czy obiegówa 400l./g

4.       Baniak 178x45x55h szkło 10mm bez wzmocniena poprzecznego – czy to bezpieczne?

5.       Zalety i wady CTP-4800 i DCT-4000 – co wybrać?

6.       Czy potrzebny będzie falownik (chciałbym to przewidzieć i dobrze ułożyć kamulce odrazu żeby nie grzebać już po wpuszczeniu ryb)

 

 

 

 

Edytowane przez AndrzejWalb
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2016 o 19:41, led4grow napisał:

Pytania w pigułce:

 

1.       Turbo czy zwykły?

 

2.       Purolite A520 w skarpecie działa? Jeśli nie to czy obudowa po Ro3 nadaje się?

 

3.       Do w/w pompka pico czy obiegówa 400l./g

 

4.       Baniak 178x45x55h szkło 10mm bez wzmocniena poprzecznego – czy to bezpieczne?

 

5.       Zalety i wady CTP-4800 i DCT-4000 – co wybrać?

 

6.       Czy potrzebny będzie falownik (chciałbym to przewidzieć i dobrze ułożyć kamulce odrazu żeby nie grzebać już po wpuszczeniu ryb)

 

ad1 Baniak wąski a długi więc turbo kaseciak przyklejony do tła albo w rogu albo blisko rogu prawego lub lewego.

ad2 widzę już blok na rurze i git bo obudowa od RO się nie nadaje

ad3 do bloku ponad lustrem wody zawsze pompka 400l/h

ad4 pytaj szklarzy a nie nas - ten co ci klei co mówi? zadzwoń do erybki podaj wymiary i grubość szkła i spytaj ich z jakiego oni by robili ze spinką i bez spinki

ad5 pisałem w temacie testów pomp - Grech CTP-4800 pompuje 5500l/h i jest dla baniaków ponad 1000l a ty co za malucha masz 440l - Atman306

ad6 moim zdaniem przy tej długości bańki i zapowiedzi ilości serpentynitu musowo dać jeden a może i dwa.

Edytowane przez deccorativo
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa atman 306 oraz falownik jvp 102 zamówione. Czas zabrać się za klejenie turbo kaseciaka. Baniak 55h z szyby 10mm, po odjęciu grubości dna, wzmocnień wzdłużnych i poprzecznego pozostaje max 53cm wody. Więc kaseciak wys. 43cm i teraz; rożne źródła podają wymiary atmana:

10,5 x 7 x 8,5cm

11cm x 7,5cm x 9,5cm

Czy wymiar 12x14,5cm będzie ok? Jak wyliczyć wlot dla atmana? Gąbka PPI45 5cm 43x13,5 będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Akwarium powinno przyjechać w przyszłym tygodniu, więc w weekend zabieram się do poziomowania szafki, która stoi na ślizgaczach ok. 8mm nad podłogą. Pomyślałem więc o zastosowaniu takich klinów:

http://allegro.pl/klin-kliny-do-montazu-okien-drzwi-paneli-20-male-i6500759767.html

Choć nie wiem czy nie będą za miękkie i nie poddadzą się z czasem pod sporym obciążeniem.

Zastanawiam się też nad wyborem podkładu pod baniak, styropian raczej odpada, bo jest mało estetyczny, z kolei podkładki drogie:

http://allegro.pl/mata-200x50-polietylenowa-piankowa-bezpieczenstwo-i5371454778.html

Jakieś sugestie co do podkładu i poziomowania szafki?

 Po weekendzie czas na klejenie kaseciaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, led4grow napisał:

Zastanawiam się też nad wyborem podkładu pod baniak, styropian raczej odpada, bo jest mało estetyczny, z kolei podkładki drogie:

 

http://allegro.pl/mata-200x50-polietylenowa-piankowa-bezpieczenstwo-i5371454778.html

 

Jakieś sugestie co do podkładu i poziomowania szafki?

 

 Po weekendzie czas na klejenie kaseciaka :)

 

Idź do jakiegoś sklepu budowlanego, tam raczej na pewno znajdziesz piankę pod panele ok.3mm najlepsza :)

Kup sobie ile Ci potrzeba(chociaż nie wiem czy na tafle sprzedają) i finito :)

Na pewno taniej wyjdzie ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.