Skocz do zawartości

Filtracja narurowa - problem


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Lajon nie dopytuj bo na pewno w l/h a nie na minutę to i tak to nie prawda.

Jeszcze te 800 l/h z 8W z pompy C.O. ECO czyli elektronicznej to zupełnie możliwe bo taka akwarystyczna ale też oparta na konwersji sinusoidy ( bo to są pompy AC ) gdzie bez spinki z 10W spokojnie sika w realu na bank ponad 3000l/h  więc 800l/h z 8W to absolutnie realne a nawet wynik bardzo słaby.

https://www.aliexpress.com/item/New-1Pcs-CTP-5800-Filter-Pump-Energy-Saving-Eco-Pond-Pump-Frequency-Conversion-Electric-Water/32373953478.html?spm=2114.01010208.3.140.JsEnJF&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10091_10090_10088_10089,searchweb201603_1&btsid=9ae54195-d8a1-4a03-a35e-f184bfe3a89b

uwaga w aukcji jest błąd  to jest pompa Grech CPT 3800 a nie 5800 i teoretycznie ma 3000l/h i 10W  po próbach z CPT 4800 można sądzić że w praktyce i w realu tak na pewno 12-13W i 3500l/h

 

natomiast te 4000 l/h z tej pompy C.O. to zupełna fikcja. Tych pomp nie konstruuje się na max wypływ tylko na max ciśnienie czyli albo 4 metry podnoszenia albo 6 metrów podnoszenia - zobacz jak mała jest fi wylotu z tej pompy. te pompy 25-60 teoretycznie dają max 55 l/min  czyli maxymalnie 3300l/h

 

 

Opublikowano
1 godzinę temu, L.A.J.O.N. napisał:

i na tych danych co ty wstawiles linka jest informacja o przeplywie w l/m

Tam jest mowa o obrotach "Drehzahl - liczba obrotów" nie mam pojęcia czemu jest l/min ?

Na wykresie masz pokazaną zależność wysokości podnoszenia w metrach do przepływu w m/3/ h (max 2,5)

Opublikowano

To pokonałeś problemy i okazało się że jest to pompa - jedna z dwu rodzin pomp ECO czyli elektronicznych do C.O. - tu 25-40 które wszystkie teoretycznie czyli na papierze mają max wydajność 2,5m3/h czyli 2500l/h .

Ten drugi typ - 25-60 te są droższe to dają 55l/min czyli -teoretycznie max 3300l/h.

Trzeba docenić w nich możliwość pracy poza wodą oraz cichą pracę i wysokie ciśnienie tłoczenia ale tytanami wydajności nie są, bo nie pod takim kątem je projektowano. Mają dawać wysokie ciśnienie na wylocie.

Nawet się kiedyś zastanawiałem czy nie napisać do kilku małych polskich producentów pomp C.O. ( np IBO firma Dambat , Wyględy) o wykonanie wersji dla akwarystyki właśnie pod kątem narurowca.

Na pewno w tych pompach nie ma potrzeby wytrzymałości obudowy na ciśnienie 10 atm więc spokojnie można rozwiercić dolot i wylot bo tam bardzo małe średnice otworu, właśnie po to tak zrobiono by pompa dawała duże ciśnienie na wylocie ale kosztem tych l/h na których właśnie mam zależy.  Prosta zmiana konstrukcyjna a zupełnie nowe zastosowania i rynek zbytu.

W żadnym sklepie akwarystycznym takiej pompy c.o. nie kupicie a sklepów co niemiara - tam tylko AqC albo chińskie - żadna z nich do pracy poza wodą.

Zupełnie nie jest tam potrzebna ta cała elektronika z automatyką  regulującą przepływ w funkcji ciśnienia i temperatury, tryb nocny i wszystko na kosztownych wyświetlaczach.  Wystarczy konwersja sinusoidy oraz 3-4 mechaniczne styki jako 3-4 biegi  oraz zmienione łopatki wirnika by więcej pompowały wody. Moim zdaniem nie tylko powinno być znacznie taniej to i o wiele większy sik w l/h dorównujący tym ECO pompom akwarystycznym czyli spokojnie prawdziwe 3000-4000l/h z 10W mocy.

Ale to już niech entuzjaści tej filtracji wezmą pod rozwagę temat.

 

Opublikowano

No właśnie jakby producenci zrobili taką wydajną pompę i mocno energooszczędną to by bylo coś :) Henryku w pompach grundfos alpha2 też wydajność Twoim zdaniem jest naciągana? 

Opublikowano

Henryk nie do końca się zgodzę. W tym typie filtracji przepływ powinien być na tyle duży aby zassać nieczystości do korpusów i większość z osób posiadających ten system filtracji nie używa max ustawień bo wystarcza 2 bieg. Oczywiście chodzi tu również  o oszczędność bo skoro starcza taki przepływ to szkoda zużywać dodatkowe waty ;). Ważne jest natomiast aby pompa była na tyle mocna by pokonać spore opory na kolankach, zaworach, korpusach i wkładach. Słaba pompa z silnym przepływem może sobie z tym nie poradzić i w efekcie będzie przesilona a przepływ zamiast 4000l/h spadnie do 2. Oczywiście gdyby te pompy C.O. miały większy przepływ przy tej samej mocy nikt by się nie pogniewał :). Należy też wziąć pod uwagę że pompy w narurowcach pracują poza akwa i muszą być solidnie wykonane bo nieszczelna pompa = się powódź i to konkretna bo zasysy są zazwyczaj blisko dna zbiornika.

Ciekaw jestem twoich testów i zastosowania tej chińskiej pompy w tym typie filtracji. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.