Skocz do zawartości

Moje Malawi 160l


mareckee

Rekomendowane odpowiedzi

Nie. Wszystko było wlewane przez ustrojstwo, tylko w pewnym momencie zauważyłem że woda płynie z dużo większą szybkością niż 5-6litrów na minutę co jest wymagane przy filtrze węgllowym (takie małe niedopilnowanie syna - pomocnika). Później zwolniłem tempo i dokończyłem napełnianie zbiornika przez ustrojstwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez cały czas dojrzewania podnosimy temperaturę do 30 C oraz dajemy możliwie wszystkie dostępne napowietrzania czyli np deszczownię + kamień z napowietrzaniem+ruch tafli wody a gasimy światło zupełnie . Takie ustawienia wspomagają i przyśpieszają proces dojrzewania.Po zakończeniu wszystkie te ustawienia powracają do właściwych już pod kątem ryb a nie startu biologii. Czyli temperatura powraca do np 25-26C a pozostaje tylko ruch tafli wody + oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć. Dziś mija drugi tydzień od wystartowania mojego akwariumka. Był to start na wodę amoniakalną. Z racji tego że u nas piękna pogoda i dobre dzienne oświetlenie skontrolowałem paramatery wody na obecność NO2, NO3, NH3.

Z testów jbl wyszło że:

NO2: 0

NO3: >15

Ph: 7,5<8

 NH3=0   test wykonywany testem firmy zoolek

Jak pisałem na początku tematu testy wykonuję zoolek'iem i jbl'em.  Zoolek wykazał NO2=0, NO3: 10>20

Ale uznałem że nie ma co ucieszonym biec po ryby z racji tego że dzisiaj chyba wszystkie zoologi będą zamknięte. Zapuściłem więc 0,5ml wody amoniakalnej do akwarium. Po 10 minutach od tego zabiegu test wykazał zawartość pomiędzy 0-1mg/l (odcień bliżej 1mg/l). Postanowiłem dodać również ampułkę prodibio biodigest skoro mają taką wypasioną pożywkę.

Załóżmy że w związku z parametrami NO2 i NO3 biologia w moim akwarium jakoś daję radę. I tu pytanie do doświadczonych malawistów choć pewnie nie ma na to jakiejś łatwej odpowiedzi. W jakim czasie parametry powinny się unormować do tego stopnia aby uznać ze biologia jest dobrze rozwinięta i wpuścić bezpiecznie ryby?

W akwarium jest 20kg piasku kwarcowego i ok 13 kg łupka drzewnego. Brak w nim roślin i porcelanowych dupereli :)

 

 

Edytowane przez mareckee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.10.2016 o 11:47, mareckee napisał:

Akwarium tworzone od początku. Nie było przeszczepu z dojrzałego baniaka

Nawiązując to cytatu powyżej,tak tylko chciałbym się dopytać ciebie :) czy kubełek został zakupiony jako nówka sztuka czy był używany w poprzednim zbiorniku?

           --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co do ostatniego postu nr 24 i wyników testów które nam podałeś to moim zdaniem można już wpuszczać ryby...Najlepiej jak się wypowie też w tej sprawie Henryk(deccorativo)...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to może nie bo zapuściłem trochę wody amoniakalnej i będę czekał aż poziom amoniaku znów osiągnie 0.

Cały sprzęt był zakupiony nowy. Stał długi czas po zakupie, ale nigdy nie był używany. Może dodam jeszcze że w kubełku jako wkłady mam 2 litry ceramiki (1l bioceramax aquaela 600 oraz 1l bioceramax 1200) oraz jeden koszyk wypełniony gąbką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mareckee napisał:

Cały sprzęt był zakupiony nowy. Stał długi czas po zakupie, ale nigdy nie był używany. Może dodam jeszcze że w kubełku jako wkłady mam 2 litry ceramiki (1l bioceramax aquaela 600 oraz 1l bioceramax 1200) oraz jeden koszyk wypełniony gąbką

No teraz co chciałem wiedzieć już wiem :) 

4 minuty temu, mareckee napisał:

Teraz to może nie bo zapuściłem trochę wody amoniakalnej i będę czekał aż poziom amoniaku znów osiągnie 0.

Jak najbardziej słuszny wybór...

Czekamy co @deccorativo zasugeruje ;) 

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mareckee po pierwsze to obiecywałeś porównanie testów dwu firm i ten obraz jakoś tobie uciekł.

Juz bez tego wlewania ponownie WA widać że biologia nitryfikacyjna cymes.:)

Mogłeś spokojnie zarybiać ale oczywiście to nie błąd - Krzysztof się ucieszy bo on tak polecał:) masz teraz czas rozejrzeć się za rybami ale teraz to będzie szybko.

już po 6h powinno być wysokie NO2 a po 24h nie powinno już być NH4.

Po 2-4 dniach pozostanie tylko NO3 z 15ppm na 25-30ppm a więc tylko zarobiłeś tym dzisiejszym ruchem obowiązkową podmianę 30- 50 % wody ;)przez ustrojstwo typ II.

Wracaj już ustawieniami baniaka pod ryby czyli temp, oświetlenie, cyrkulacja, napowietrzanie i czekaj aż zniknie NO2  - wtedy zarybiaj

powodzenia ci życzę

następny start na szablon w 2 tygodnie.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.11.2016 o 09:44, deccorativo napisał:

mareckee po pierwsze to obiecywałeś porównanie testów dwu firm i ten obraz jakoś tobie uciekł.

 

Nie uciekł. Końcowe wyniki podałem podałem na przykładzie zoolek'a i jbl'a. Na początku Was zdenerwowałem pisząc że nie widzę różnicy. Testowałem wodę co kilka dni obydwoma testami i powiem szczerze że wyniki zawsze oscylowały w bardzo zbliżonych do siebie granicach.

Zobaczymy co będzie jak parametry będą się miały z zarybionym akwarium.

Wody netto tak jak w tytule mam ok 170 litrów. Przyjmijmy że jest jej 160 litrów, gdyż tyle wlałem kiedy w akwa był już mokry piasek, kamienie i osprzęt. W związku z tą informacją proszę o pomoc w doborze obsady.

Czytając posty doświadczonych malawistów rozważam taką opcję:

saulosi - 2+6 - ze względu na kolorystykę

red red - 4 - marzenie 3 letniego synka aby mieć czerwone ryby

yellow - 2 ew 4 - ulubieńce żony

Patrząc jakich warunków wymagają te ryby myślę że mogą ze sobą razem przebywać. Chociaż przyznam że czytałem to po którymś piwku i w razie czego proszę o poprawki.

Czy jak na ten litraż to nie za dużo ryb? Czy ewentualnie ująć, dodać czy zamienić jakiś gatunek na inny?

 

Edytowane przez mareckee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mareckee napisał:

W związku z tą informacją proszę o pomoc w doborze obsady.

Czytając posty doświadczonych malawistów rozważam taką opcję:

saulosi - 2+6 - ze względu na kolorystykę

red red - 4 - marzenie 3 letniego synka aby mieć czerwone ryby

yellow - 2 ew 4 - ulubieńce żony

Patrząc jakich warunków wymagają te ryby myślę że mogą ze sobą razem przebywać. Chociaż przyznam że czytałem to po którymś piwku i w razie czego proszę o poprawki.

Czy jak na ten litraż to nie za dużo ryb? Czy ewentualnie ująć, dodać czy zamienić jakiś gatunek na inny?

W takim samym zbiorniku jak twój obecnie mam lekkie przerybienie (obsada u mnie to saulosi+rdzawy)

Po redukcji zostanie docelowo saulosi 2+5/6 +rdzawy 1+3 no i taki układ i gatunki bym tobie proponował...

Możesz też iść w taki układ a to by było najlepsze rozwiązanie dla ciebie-

Saulosi 1+5

Rdzawy 1+3

Niestety yellow oraz red red nie nadaje się do tego zbiornika zważywszy na rozmiary ryb do jakich one dorastają do i na agresję red redów...

Możesz zamiast rdzawych pomyśleć np o Labidochromis perlmutt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.