TomekT Opublikowano 9 Marca 2024 #181 Opublikowano 9 Marca 2024 (edytowane) W dniu 6.03.2024 o 14:16, TomekT napisał(a): czy Exochochromis anagenys yellow (ten ostatni nie za duży rośnie? Różnie źródła podają). OK, poczytałem więcej i to jednak nie moja liga, 25-30 cm do których rośnie Exochochromis to za dużo na planowane akwarium 218x70 cm i do tej obsady. Myślałem w ten sposób: wezmę większego i mocniejszego Lethrinops lethrinus zamiast np. albusa; mniejszego Protomelas sp. ‚johnstoni solo’ (ładne samice) zamiast innych proponowanych większych protomelasów w ramach ryby E; wreszcie zrezygnuję z ryby C, czyli typowego toniowca - w efekcie będę mógł pozwolić sobie na dwa średnie drapieżniki: fryeri i stigmatochromis. Czyli: P. mdoka, L. lethrinus, P. johnstoni solo oraz Sc. fryeri i St. tolae. Mógłbym zrezygnować z L. caeruleus dla takiego układu. No, ale może za dużo chcę, to wyprostujcie mnie proszę. Edytowane 9 Marca 2024 przez TomekT
TomekT Opublikowano 5 Kwietnia 2024 #182 Opublikowano 5 Kwietnia 2024 (edytowane) A co sądzicie o takiej obsadzie do akwarium o dnie 218x70 cm? A Placidochromis phenochilus Mdoka B Lethrinops lethrinus Mylochromis spec. Mchuse (drugi kopacz, łagodny drapieżnik) D Labidochromis caeruleus E Placidochromis milomo / Protomelas sp. johnstoni solo (zamiennie, u obu podobają mi się pionowe pasy, u milomo dodatkowo grube wargi) + np. Stigmatochromis tolae jako średni drapieżnik --- Będę wdzięczny za wszelkie uwagi albo wskazówki, w jakim kierunku iść - czy to za dużo, czy jeśli np. Mdoka, to kolejny Placidochromis to już zbyt wiele, podobnie jak dwa kopacze lethrinus i mchuse. Generalnie chciałbym połączyć różnorodność zachowań non-mbuny z jakimś średnimi, możliwie dopasowanymi do reszty drapieżnikami. W same drapieżniki na razie nie chciałbym iść, może kiedyś. Chyba, że dać jednego większego drapieżnika (ale z tym może być problem przy tak zaplanowanej obsadzie) o mniejszym poziomie agresji, jeśli to możliwe. Zdaję sobie też sprawe, że snuję teoretyczne rozważania, bo wszystko będzie zależeć od konkretnych ryb w tym konkretnym akwarium... Edytowane 6 Kwietnia 2024 przez TomekT 1
Vrzechu Opublikowano 5 Kwietnia 2024 #183 Opublikowano 5 Kwietnia 2024 @TomekT dawaj coś innego za Mdokę i Caeruleus Coś bardziej niespotykanego Mylochromis gracilis albo Lichnochromis acuticeps 1
TomekT Opublikowano 5 Kwietnia 2024 #184 Opublikowano 5 Kwietnia 2024 15 minut temu, Vrzechu napisał(a): dawaj coś innego za Mdokę i Caeruleus Coś bardziej niespotykanego Powiem Ci, że analizując planowaną od jakiegoś czasu obsadę, zmierza to w tym kierunku, ale to już zdecydowanie wykroczy poza ramy tego wątku. Nie ukrywam też, że poszukuję właśnie mniej spotykanych ryb, stąd pomysły na mchuse lub milomo. 1
Vrzechu Opublikowano 5 Kwietnia 2024 #185 Opublikowano 5 Kwietnia 2024 @TomekT bardzo dobry kierunek rozważań 1
TomekT Opublikowano 10 Kwietnia 2024 #186 Opublikowano 10 Kwietnia 2024 W dniu 5.04.2024 o 13:58, Vrzechu napisał(a): dawaj coś innego za Mdokę i Caeruleus Coś bardziej niespotykanego Mylochromis gracilis Byle nie przesadzić, natknąłem się właśnie na wnioski z akwarium z drapolami u Jarka @jaras Nie pomagało nic, aby przywrócić spokój w akwarium - np. usunięcie jednego gatunku - powodowało, że następny stawał się agresywny Mylochromis Gracilis ostatnio podczas podchodzenia do tarła zabił samicę buccochromisa jednym strzałem w bok głowy. W grudniu zapadła decyzja o sprzedaży wszystkich ryb, nie mogłem już patrzeć na wieczną walkę w akwarium. 1
Vrzechu Opublikowano 10 Kwietnia 2024 #187 Opublikowano 10 Kwietnia 2024 @TomekT myślę, że wszystko zależy również od charakteru konkretnej ryby. Znajomy miał bardzo podobną obsadę do mojej i P. Crabro tak szalało u niego, że musiał w końcu pozbyć się tego gatunku. U mnie był bardzo spokojny. Samiec Alfa przy tarle trochę się puszył ale bez przesadnej agresji. Ot takie przegonienie "intruzów" którzy przeszkadzali mu w zwiększaniu populacji P. Crabro w moim zbiorniku 1
TomekT Opublikowano 10 Kwietnia 2024 #188 Opublikowano 10 Kwietnia 2024 @Vrzechu Zapewne, po prostu natknąłem w kilku miejscach, że to kozak ryba. Ale nie schodźmy za bardzo z tematu wątku, bo nas admin skarci. 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się