Skocz do zawartości

Zabudowa filtra wewnętrznego


XGrzesX

Rekomendowane odpowiedzi

Przekonaliście mnie do tego rozwiązania :-)

Chciałbym zrobić filtr kasetowy do zbiornika Juwel Rio o wymiarach 121x41x55.

Chciałbym aby to był jedyny filtr (bez filtra zewnętrznego). Na obudowę kaseciaka chciałbym nakleić maskownicę filtra Juwel (takie tło strukturalne o grubości ok 5 mm).

Zależy mi na możliwości prostego wyjęcia kaseciaka z akwarium (bez przyklejania go do szyby).

Niestety mam do Was sporo pytań dotyczących wariantu z poniższego obrazka

uploadfromtaptalk1471607073083.jpeg


1. Czy do zbiornika 121x41x55 będzie wystarczający filtr kasetowy o wymiarach całkowitych 300x135 ?

2. Czy dluższy bok filtra powinien przylegać do ściany bocznej ?

3. W akwarium Juwel nie ma wzmocnień do których można podwiesić filtr kasetowy. Jakie są inne możliwości "powieszenia" ?

4. Na tylnej szybie planuje tło strukturalne o grubości ok 3 cm. Czy mogę zrobić tło na całej szybie i do tła dosunąć filtr kasetowy ?

5. Czy można zamienić koleność komór tak by komora 180x135 z pompą była od strony tylnej szyby a komora 120x135 była bliżej środka akwarium ?

6. Jak w komorze 180x135 zamontować pompę DCT-4000 ?

7. Czy taki filtr zapewni mi prawidłową cyrkulację w tym zbiorniku bez konieczności użycia dodatkowego cyrkulatora ?

8. Czy komora 120x135 powinna być podzielona ścianką ?

9. Czy w tej konkretnej konstrukcji można zrobić otwory na górze aby dodać funkcję skimera ? W której komorze najlepiej ?

10. Jakiej wielkości powinien być otwór na dole pomiędzy dwoma głównymi komorami ?

12. Czy filtr kasetowy powinien mieć pokrywkę od góry aby ryby nie wskakiwały ? Ile cm powinien wystawać nad taflę wody ?

13. Jakie media filtracyjne powinienem umieścić w każdej z komór:

120x85

120x50

180x135

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam

1. będzie wystarczający i to w zupełności tylko 1 filtr nic więcej (pamiętaj jak będziesz zamawiał formatki żeby uwzględnić grubość pcv),
2. filtr mam umieszczony po prawej stronie akwarium na tylnej szybie, tak więc prawy bok mam dłuższy o 10 cm (jest oparciem o dno),
3. ja mam przyklejony do tylnej szyby na Soudal Fix All Turbo,
4. tło mam do kaseciaka a kaseciak przyklejony do szyby,
5. troszkę nie rozumiem pytania, ja mam komorę pompy z lewej, a komorę gąbki, grzałki, bloku purolite po prawej stronie (rys. odbicie lustrzane w poziomie),
6. leży na złożu (np: matrix, ceramika, i inne co tam masz (u siebie mam 1 litr matrixa, 0,5 wystarczy a że miałem 1 litr i duża komora to nie żałowałem)),
7. mi zapewnia cyrkulacje już na 3 biegu (nie ma kupek)  ale to jest sprawa indywidualna (peszel pod wodą jakieś 10 cm i dmucha na około środek przedniej szyby, ale ja mam profilowane i stąd u mnie najlepsza cyrkulacja),
8. tak (otwór na dole szer. 75mm x wys. 50mm, szer. tak wyszło od prowadnicy gąbki do tylnego boku)
9. dokładnie mam wycięcie grubości 5mm na około 10 mm od tafli wody w komorze pompy,
10. paczaj pkt. 8
12. nie musi być pokrywki u mnie wystaje jak się nie myle jakies 20 mm ponad tafle ale uważam że troszkę za dużo, lecz w niczym nie przeszkadza
13. w komorze pompy domek dla bakterii, przekładasz to co masz, za gąbką mam blok na purolite i grzałkę

Dodatkowo w komorze pompy nad otworem wlotowym z bloku "gąbki" mam naklejone z pcv obramowanie wewnątrz (prostokąt po wszystkich ściankach po środku wzmocnienie) do którego mam przyklejoną siatkę ogrodową (oczko jak się nie mylę 5 mm) i na to wrzuciłem matrixa (nie musiałem robić koszyków) i na to pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie przeczytałeś tematu kaseciaka to by nie było tylu pytań, ale ja jestem cierpliwy:angry: chyba że się wkurzę.

Jak znowu ja znam te Rio to toto ma taką ramę plastikową z plastikową spinką całość naklejona na wierzch szkiełka.

wody i tak lejesz tam do tej ramy. Odgarnij piasek do dna ( a może do podkładki pod kamienie na dnie ) w miejscu gdzie przewwidujesz że będzie stał ten kaseciak i zmierz wymiar do krawędzi ramy. Kasetę postawisz na dnie wsyniętą pod ramę i złapiesz silikonem  a na dnie przysypiesz piachem i podeprzesz kamieniem. - stoi jak mur bez klejenia do szyb.

ad1 - ten kaseciak ma wymiary wewnętrzne 140x300mm zapomniałeś że przed  wymiarem 50 jest taki nie napisany 5 i on musi być. - to jest kaseciak pod pompę DCT4000 a więc od tego twojego Rio aż do takiego do którego z czasem dojdziesz tak z 1560l  czyli 320x70x70 wszystkie wymiary pośrednie także obsługujemy tym kaseciakiem tylko pompa DCT pracuje na coraz wyższych biegach.

Więc nie pytaj czy starczy do Rio on starczy do Rio de Janeiro.

ad2 - boki nie muszą dolegać do szyb ale jak odstają to minimum 3-5cm by ryby swobodnie tam wpływały jak zostawisz ciasną szczelinę to na pewno się tak wcisną a nie zawsze dadzą radę wypłynąć i wiesz co będzie.

ad3 podałem powyżej

ad4 możesz sobie dowolnie maskować kasetę jak dusza zapragnie i czym chcesz a nawet tak połączyć z tłem że całkiem zniknie w takim zgrubieniu tła

ad5 to się nazywa "lustrzane odbicie" i jak najbardziej OK

ad6 jakbyś poczytał to byś wiedział. pompę DCT4000 o wymiarach 17x9x12 stawiamy wprost na 1 litrze złoża ceramicznego przełożonego z tego kubła . 1 litr wystarcza na baniak 400l więc masz i tak ogromny nadmetraż dla bakterii.

ad7 pytanie naiwne - ty spytaj czy ta pompa na tak od 3  biegu nie będzie  wylewać wody wierzchem baniaka.

reszt nie piszę bo kolega mnie uprzedził - dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, skoro ten kaseciak opisany w tym wątku jest wystarczajacy na zbiornik o pojemności dużo większej niz 240l to co byscie polecili bardziej skrojonego na pojemność 240l (no może z dużym zapasem). Jeśli mój zbiornik nie bedzie duży to po co marnować miejsce na tak duży filtr. Jaką moc pompy zatem proponujecie i jakie wymiary komór abym przy 240l mógł być spokojny ze filtracja będzie wystarczajaca.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry wiedziałem że w te mańke pójdziesz:)

Niby zaden problem bo komplet nowych formatek na ten docelowy kaseciak to ok 50zł więc nie ma sprawy podaję co i jak .

Pompa Atman 306 - 2000l/h postawiona mordą w dól:D a na wylocie kolanko z kompletu tylko papierem ściernym trzeba je nieco przelecieć by weszło., dalej ten kranik albo od razu peszel.

wymiary kaseciaka wtedy mogą być mniejsze.

dla wersji z blokiem adsorbera na Purolite A520E

 w grubości kasety wymiar 5 , 50 , i z 85 na 75

w długości kasety wymiar 120 na 100 a wymiar 180 na 120

 

dla wersji bez bloku wymiary kasety mogą być jeszcze mniejsze ale nie podam bo to głupi pomysł:huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu lepiej czasami nic nie napisać.^_^

Jak za rok przeczytasz co dziś piszesz to się ze wstydu spalisz.

W tym większym i w tym mniejszym kaseciaku adsorber na Purolite był i teraz też jest.

24 minuty temu, XGrzesX napisał:

Wolałbym uniknąć tego absorbera :-)

A wolisz kubłować co tydzień po 8 wiaderek wody i dalej mieć wodę nie klarowną?:( -  gdybyś poczytał temat Purolite to byś wiedział.

Proszę poczytaj to i ze zrozumieniem obejrzyj obrazki - dowiesz się od czego zależy przyrost NO3

https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=cykl+azotowy+w+akwarium

a także to - tu się dowiesz co i dlaczego jest szkodliwe

http://www.pawiookie.pl/artykusy-topmenu-12/choroby-nowemenu-380/zatrucia-azotem

tematy z naszego forum już podpowiadałem więc się nie powtarzam.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, deccorativo napisał:

A wolisz kubłować co tydzień po 8 wiaderek wody i dalej mieć wodę nie klarowną?

Henryk.. nie będzie kubełkować przy wlewaniu co faktycznie jest upierdliwe ale będzie kubełkować przy wylewaniu wody najprawdopodobniej. Taka nasunęła mi się teraz refleksja czytając o klarowności wody uzyskanej za pomocą Purolite :  też używam od niedawna Purolite  i osobiście nie zauważyłem wzrostu klarowności w związku z używaniem Purolite . Ja mam kubełek o pojemności ponad 14 litrów  i uważam ,że ilość wkładów powoduje to ,że miałem i mam bardzo klarowną wodę ( nie mówię o biologii). Po włożeniu w takich okolicznościach Purolite nie zauważyłem wzrostu klarowności..Ale w przypadku małej ilości złoża pewnie wpływ Purolite na klarowność jest..Ale ja bym tego nie uogólniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, AndrzejWalb napisał:

Taka nasunęła mi się teraz refleksja czytając o klarowności wody uzyskanej za pomocą Purolite :  też używam od niedawna Purolite  i osobiście nie zauważyłem wzrostu klarowności w związku z używaniem Purolite .

Też ostatnio nabyłem z ciekawości purolite i szczerze powiem, zbija NO3 fantastycznie ale "klaruje" wodę na podobnej zasadzie co purigen, czyli usuwa zażółcenie. Może jak pisze Andrzej, u osób ze "słabą" filtracją mechaniczną (mętnawa woda) wrażenie jest większe. Purolite działa w takim przypadku jak dodatkowa spora i bardzo gęsta gąbka ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.