Skocz do zawartości

Bakterie nitryfikacyjne-startery


Patryk1009

Rekomendowane odpowiedzi

Olo nikt ci nie zarzuca że coś zatajasz. Chodzi o to, że ktoś nie śledzący całości opisu zakładania twojego akwa. może przeczytać, iż śmiało może wpuścić ryby po 24 h stosując produkt sachema. Tylko dlatego odwołałem się do twojego startu aby sprawa była bardziej przejrzysta. Akwarium to nie kostka Rubika, każde jest inne choć sposobów na jego założenie jest wiele podobnie jak na ułożenie kostki :).

Natomiast cykl azotowy jest jeden, choć jego proces w wodzie kwaśnej jest bezpieczniejszy dla ryb bo nie ma tam amoniaku tylko "nieszkodliwy" jon amonowy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale wydaje mi się, że zaczyna tu chodzić o wyczyn. Kto wcześniej wpuści ryby do akwarium i przeżyją, czyja metoda jest lepsza. Czy naprawdę jest to takie ważne? Czy po 24godz. czy po 24 dniach? Ważne żeby akwarium i ryby dobrze funkcjonowały.


...od dłuższego czasu w związku z tym tematem myślę tak samo jak pozner.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie Andrzeju drażnią turbo starty ale kiedyś też tak miałem kupiłem baniak na drugi dzień rybki bąblowały i przeżywały ale czy to jest dobrze. Ja to dziś porównuje z paleniem , pale 35 lat i jestem zdrowy ale czy mi to szkodzi ? NA PEWNO i kiedyś za to zapłacę Pozdrawiam Sorry za OT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem meritum sprawy powinno leżeć w jej jakości a nie szybkości, i tu startery spełniają swoje zadanie.


Na forum KMT mam kolegę nowego który właśnie wystartował baniaczek na Seachem Stability i Prime.


Ruszył na WA + Prime+ Stability 25 sierpnia a 31 przysłał mi pierwsze wyniki.


Nie jest to błyskawiczny start i zobaczymy jak dalej pójdzie ale podobnie jak uzdatniacz Kordona AmQuel ten Prime nie neutralizuje całego NO2 a to oznacza grożbę dla ewentualnie wpuszczonych ryb.

Dawka WA - standard - 1 mg/l NH4


wyniki takie.


"


deccorativo

Woda w kranie ma takie wyniki:


NO3 - 1

NO2 - 0,01

PH - 7,6


Zbiornik zalałem 25.08, a 31.08 woda w akwarium:


NO3 - 5

NO2 - 0,1

PH - 7,6


Mógłbyś jakoś to zinterpretować :grin:


Jedyne co widać na tym przykładzie że dwa etapy nitryfikacji ruszyły jednocześnie bo po 6 dniach wzrost i NO2 i NO3. Ten niski NO2 jest wart odnotowania bo ja po tygodniu startu na WA miałem 0,8 - zobaczymy dalej.


W czwartek jak obiecałem ruszę testowy baniaczek na Stability i Azoo Aquaguard zobaczymy przy okazji róznicę międzi tymi uzdatniaczami kranówy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum KMT mam kolegę nowego który właśnie wystartował baniaczek na Seachem Stability i Prime.


Ruszył na WA + Prime+ Stability 25 sierpnia a 31 przysłał mi pierwsze wyniki.


Nie jest to błyskawiczny start i zobaczymy jak dalej pójdzie ale podobnie jak uzdatniacz Kordona AmQuel ten Prime nie neutralizuje całego NO2 a to oznacza grożbę dla ewentualnie wpuszczonych ryb.

Dawka WA - standard - 1 mg/l NH4


wyniki takie.


"


deccorativo

Woda w kranie ma takie wyniki:


NO3 - 1

NO2 - 0,01

PH - 7,6


Zbiornik zalałem 25.08, a 31.08 woda w akwarium:


NO3 - 5

NO2 - 0,1

PH - 7,6


Mógłbyś jakoś to zinterpretować :grin:


Jedyne co widać na tym przykładzie że dwa etapy nitryfikacji ruszyły jednocześnie bo po 6 dniach wzrost i NO2 i NO3. Ten niski NO2 jest wart odnotowania bo ja po tygodniu startu na WA miałem 0,8 - zobaczymy dalej.


W czwartek jak obiecałem ruszę testowy baniaczek na Stability i Azoo Aquaguard zobaczymy przy okazji róznicę międzi tymi uzdatniaczami kranówy.



Wlewanie naraz WA i Prime jest kompletnie bez sensu. To tak jakbyś chciał rozpalić ogień wodą. Głównym zadaniem Prime jest likwidowanie (przerabianie do bezpiecznej formy) związków chloru i amoniaku. Sztuka dla sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum KMT mam kolegę nowego który właśnie wystartował baniaczek na Seachem Stability i Prime.


Ruszył na WA + Prime+ Stability 25 sierpnia a 31 przysłał mi pierwsze wyniki.


No tak czytałem ale pomijając kwestie zderzenia się tego preparatu to czy chodzi w starcie o "maskowanie" moim zdaniem nie maskowanie jest dla tych co ryby ratują a nie zbiornik starują. yhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak czytałem ale pomijając kwestie zderzenia się tego preparatu to czy chodzi w starcie o "maskowanie" moim zdaniem nie maskowanie jest dla tych co ryby ratują a nie zbiornik starują. yhh


Masz rację - działanie nowoczesnych uzdatniaczy kranówy jest inne niż starych opartych na tiosiarczanie sodu który natychmiast usuwał tylko chlor gazowy z wody.

Wyszło to na tym moim nie udanym starcie na AmQuelu i teraz podobnie jest z Prime.

Te ratowanie ryb za pomocą tych preparatów jest połowiczne i eljot też zwrócił na to uwagę.


Usuwają chlor gazowy a także rozkładają i usuwają chloraminę a jej pochodną - amoniak neutralizują tylko dla ryb i testów ale nie usuwają ich jako pożywka dla bakterii nitryfikacyjnych z grupy Nitrosomonas ( I etap zamiany amoniaku i amonu NH3/NH4 w azotyny NO2). Bakterie nitryfikacyjne więc "widzą" cały jon amonowy NH3 wraz z NH4 i działają jakby nie użyto uzdatniacza. W tym sensie nie zgadzam się z opinią Marcina. Poziomy NO2 przy nie wykrywalności amoniaku świadczą o tym że bakterie nitryfikacyjne I etapu miały pełny dostęp do pożywki bo gdyby tak nie było to i tego NO2 by nie było.


Dodatkowo ten nowe uzdatniacze neutralizują niestety tylko częściowo i tylko dla ryb NO2 i NO3.


Z ulotek producentów ten fakt częściowej neutralizacji nie jest podany ( wiadomo reklama) i dlatego użycie AmQuela czy Prime jedynie łagodzi skutki wpuszczenia ryb do surowego baniaka ( dobre i to) ale nie gwarantuje przeżycia ryb. Tak więc nie gwarantują te uzdatniacze ani w 100% skutecznego ratowania ryb w surowym baniaku a ich przyśpieszanie startu też jest jeszcze nie określone i zgadzam się z opinią iż w większości przypadków zbyteczne - chyba że już ryby pływają w miednicy lub kuble.;)

Natomiast potrzeba użycia nowoczesnego uzdatniacza w obecnych czasach w wodociągach IMHO jest niezbędna chyba że mamy własne ujęcie lub wiemy jak wygląda system uzdatniania wody pitnej w naszym wodociągu. Oczywiście każdy ma prawo ryzykować uszkodzeniem biologii nitryfikacyjnej w imię dotychczasowych doświadczeń.

:D :D Wiem już że będą równolegle na tym forum dwa opisy startu na Stability - nowego kolegi Daniela którego cytowałem powyżej a który startuje także w ogóle w akwarystyce i mój na testowym baniaczku - co dwa to nie jedno :-P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.