Jump to content

inny niz Acei "toniowiec" mbuna?


Recommended Posts

Witam,


czy oprocz Ps. Acei jest jakis mbuna, ktory plywa relatywnie bardziej w toni w porownaniu do pozostalych gatunkow?


co do Acei, na ile prawdziwa jest uwaga, ze jak zadne inne zapelnia "gore" akwarium / czy faktycznie tak bedzie, czy ich zachowanie tylko nieznacznie sie rozni?


pytam pod takim katem - warto decydowac sie na nie z tego wzgledu, jesli np. inne bardziej mi sie podobaja i wolalbym je w obsadzie (np. socolofi)


dziekuje za pomoc

k


Koledzy, bardzo prosze zerknijcie i w miare mozliwosci pomozcie w decyzji.


Czy Ps. Acei faktycznie znacznie bardziej niz inne mbuna plywa w gornej czesci akwarium? Czy to raczej tylko niewielkie roznice w zachowaniu?


Czy dotyczy to w rownym stopniu wszystkich odmian kolorystycznych (Itungi, Ngara, Msuli)?


Czy jest jeszcze jakis inny, podobny pod tym wzgledem gatunek mbuna?


Z gory wielkie dzieki

Link to comment
Share on other sites

Czy Ps. Acei faktycznie znacznie bardziej niz inne mbuna plywa w gornej czesci akwarium? Czy to raczej tylko niewielkie roznice w zachowaniu?
Różnica w porównaniu z melanochromisami będzie znaczna ale już metriaclimy w mniejszym stopniu trzymają się skał (głównie robią to samce jak mają możliwość objęcia rewiru). Popularny redzik nie jest uwiązany do skał i zarówno samce jak i samice pływają po całym akwa.
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W toni pływają wszystkie gatunki. Zarówno te ze skał jak i te preferujące dno. Czasami ryby dzielą się i przykładowo taki Mbuna jak Cynotilapia zebroides są terytorialne i przebywają przy dnie w przypadku samca a w toni w przypadku samic. Różnice są jednak znaczące bo o ile o acei może napisać, że czasem pogrzebie w dnie to o samcu socolofi należy napisać, że samiec przebywa poza rewirem , gdy nie może w rewierze albo gdy płynie jeść. Jest to bardzo istotne przy komponowania obsad. Nadmierna ilość terytorialnych i trzymajacych sie dna gatunków powoduje, ze cześć terytorialnych samców nie uzyska odpowiedniego rewiru i nie pokaże nawet połowy swojej urody. Większość mbuna to ryby żyjące na i w skałch ale cześć z nich zasiedli strefę przejściową na styku skał i piasku a inne wręcz biotop piaszczysty. Nie można więc rozumować, że pyszczaki będą pływały jak żołnierze każdy gatunek w swoim poziomie. Ryby mieszają się w różnych poziomach zbiornika ale np 3 terytorialne trzymające się dna samce np socolofi ,saulosi, zebroides to o wiele większy problem z utrzymaniem równowagi z pięknymi samcami niż np połączenie yellow, zebroides i perllmuta, gdzie tylko jeden gatunek jest terytorialny. Jeśli bałeś się źe biorąc socolofi zamiast acei będziesz miał ryby tylko przy dnie to oczywiście nie ale jeśli masz same terytorialne gatunki to o wiele lepiej aby były to acei. Trzeba zauważyć że w przypadku socolofi samice też potrafią zajmować rewir. Napisz plany obsadowe lub posiadaną obsadę to odniosę się do konkretów. Napisz tez jakie masz szkło.

  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

Dziekuje bardzo za odpowiedzi!


Co do Twoich pytan, to na razie pewne jest tylko szklo :) 150x50x50


Kierunek w którym ide:

- na 99% tylko mbuna (przez chwile rozwazalem non/mix)

- 5 gatunkow w niewielkich haremach (wiem ze powinienem raczej 4, ale te 5 to jakiś kompromis pomiędzy tym co powinienem a tym co bym chciał :)


1. msobo

2. maingano

3. red-red

te 3 w miare pewne


4. socolofi lub acei (lub callainos); najbardziej podoba mi się socolofi

5. no i tutaj to już w ogole kalejdoskop poki co :) - pulpican, paralleus, dialeptos, l. mbamba, e. chewere.... tudzież otwarty umysl na inne propozycje :)


doświadczonym bym się na pewno nie nazwal, ale mam 2-3 letnie doświadczenie z mbuna, tyle ze sprzed 10 lat i trochę zardzewialo. swoja droga ciekawe jak sporo zmienilo się przez ten czas w dostepnosci wiedzy, gatunkow, ale i np. zalecanej ilości ryb etc.


za wszelkie opinie będę wdzięczny, w końcu to wybor na lata!

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ten 5ty gatunek nie będzie terytorialny to 4 tym może być socolofi i callainos. Jeszcze lepszą opcją może być Cynotilapia axelrodii. Kolorystycznie zbieżna z twoimi niebieskimi pragnieniami ale samice lepsze bo trzymające się dalej dna i nieterytorialne. Jak wybierzesz 4ty to pogadamy o tym ostatnim ☺

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie 4 gatunki byłyby lepsze. Jednak Ty tu rzadzisz ☺. Dla mnie mbunarium bez ryby w pionowe paski to mbunarium stracone ☺. Oczywiście wybrałbym ryby w pionowe pasy które nie są terytorialistami . Z tych które wymieniłeś najlepsze wydają się Labidochromis sp. Mbamba ale jeszcze lepsze ze względu na bardziej roślinną dietę. Elongatus ale mphanga.

  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

fakt, sam się zastanawiałem nad brakiem tych pionowych paskow :) jedyna watpliwosc to tylko to, ze samice z reguly nie sa w tych gatunkach rownie ladne...


najprawdopodobniej zostanie zatem taka wlasnie obsada:

msobo, maingano, red-red, socolofi, e. mphanga


zanim finalnie przyklepie decyzje, chciałbym Cie/Was jeszcze poprosić o kilka szybkich rad :)


1. czy oprócz demasoni sa jakies pionowo-paskowe gatunki, których samice sa porównywalnie ladne do samcow? (zakładam demasoni odpada ze względu na poziom agresji w malej grupie i diete stricte roslinna?)


2. pulpicana odrzuciles, bo jest za terytorialny do tej obsady? czy gdyby wymienić socolofi na acei, to pulpican już moglby być?


3. e. mphanga vs. e. chewere - roznice glownie wizualne, czy również inne (np. dieta / terytorializm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.