Skocz do zawartości

karolk

Użytkownik
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

13

O karolk

  • Urodziny 27.09.1979

Informacje o profilu

  • Moje akwarium
    mbuna 375l

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Witam, dzis wpuscilem ryby do nowego akwarium 375l standard mialem upatrzona obsade (yellow, c. z. likoma, maingano oraz socolofi i/lub red red) pojechalem do hodowli i te socolofi i red redy byly tam (wg mnie) nie najladniejsze, ale za to wpadl mi w oko l. hongi sweden. kojarzylem ze to raczej roslinozerca, ale (uznany) hodowca twierdzil ze generalnie teraz uznaje sie hongi wszystkozerce i ze bedzie ok. mam teraz taka obsade (do pozniejszej redukcji do haremow 1+3): c. z. likoma 8 szt yellow 5 szt (tylko tyle bylo) hongi 8 szt maingano 10 szt wrocilem do domu zaczalem czytac po forum i jednak ten hongi z postow wyglada na stricte roslinozerce.... zastanawiam sie co zrobic. 1. Da sie to jakos mimo wszystko bez wiekszego uszczerbku zalatwic dieta kompromisowa (jaka?). Czy ktos ma praktyczne doswiadczenie z hongi na diecie kompromisowej? 2. Wymienic te yellowki na msobo (i tak yellowkow mam ew. jeszcze dokupic), a msobo mi sie tez marzylo. Choc i tak pozostanie chyba likoma jako bardziej miesozerca. Czy wtedy tez likome musialbym wymienic? btw, msobo+hongi+likoma - jest szansa ze te 3 samce jakos sie dogadaja wtedy? 3. Sprzedac hongi / wymienic na red redy jak w pierwotnym planie. Tej opcji o tyle mi szkoda, ze te hongi sa naprawde b. ladne, ekstra wybarwione, jak z jakiegos atlasu ryb no i tez kosztowaly 8x25zl... Co radzicie?
  2. dziekuje bardzo wszystkim za pomoc i opinie. rozmawiałem ze sklepem, który montuje mi akwarium, oni mogą przywieźć pare swietlowek, żeby poprzymierzać przed zakupem. pewnie trochę więcej niż w internecie wyjdzie, ale za to wybor będzie na miejscu. tyle tylko, ze oni maja tylko hagena. z Waszych opisow, najbardziej chyba sprawdziłbym Sylvanie Aquastar JBL Marine day H. Power Glo. czy 2 pierwsze maja swoje odpowiedniki u Hagena, które moglbym sprawdzić?
  3. Dziękuje. Rośliny nie są priorytetem, podałem jako przykład, że nie bardzo lubię mocno nienaturalne kolory. Chodzi mi o umIarkowane dodatkowe wybarwienie ryb, które jednak nie za bardzo zmieni kolorystykę roślin i dekoracji. Jakie w takim razie będą odpowiednie?
  4. Witam, został już chyba ostatni temat przed uruchomieniem - wybór świetlówek. -Akwarium 150x50x50 -pokrywa 2x T8 36 W -tło BTN jak tutaj http://www.sklep.malawian.pl/pl/tla/1256-tlo-back-to-nature-malawi-150x50.html przy czym kolorysytka na żywo jest zdecydowanie szaro - czerwonawa, raczej niż szaro beżowa. - biały piasek, konstrukcje z czerwonego piaskowca - będzie troche roślin (nie dużo) - obsada (wciąż jeszcze się trochę waham, ale będzie najprawdopodobniej jedna z tych 2 opcji: 1. maingano, red red, socolofi, yellow, afra red top likoma 2. maingano, red red, socolofi, msobo, e. mphanga Preferencje: - nie lubie bardzo nianaturalnego oświetlenia (np. bardzo niebieskie); chcialbym zeby rosliny byly zielone, a nie niebieskie - chcialbym ew. delikatnie dodatkowo wybarwic ww. ryby Jaki układ konkretnych świetlówek radzicie? pozdrawiam i dziekuje karol
  5. to jest w sumie dosc ciekawe rozwiazanie, dzieki! choc w sumie mam juz kupiony eheim, ale jesli to ma sens, to moze jeszcze sprzedam. zastanawiam sie natomiast nad tym "This will work for many years without needing to be cleaned." Jak kiedys mialem akwarium, to od czasu do czasu czyscilem jednak gabki zewnetrznego filtra (w wodzie spuszczonej z akwarium). Czy faktycznie nie trzeba bedzie czyscic tych gabek zza tła i bedzie OK? co sadzicie? Ktoś tak miał zrobione? ---- Drugie pytanie - obawiam sie ze moze byc glupie, wybacznie poczatkujacemu w tym artykule http://backtonature.se/tips-tricks/installation-backgrounds/ tło jest wmontowane silikonem, chyba szczelnie(?) - czy w takim ukladzie za tlem jest woda? jesli nie - czy tak zamontowane tlo wytrzyma napór jednak sporej ilosci wody? jesli tak - czy wtedy są to w pewnym sensie 2 zbiorniki bez przepływu wody?
  6. dzieki! a majac do wyboru: 1. wlot i wylot przed tlem 2. wlot za tlem, wylot przed co bys wybrał?
  7. witam, mam akwarium 150x50x50 (375l), filtr zewnetrzny Eheim Professinel III 600 (1250 l/h), pompkę Atman 203 z gąbką (2000 l/h), tło strukturalne BTN. Planowałem tak: - wlot zewnętrznego w głównej części akwarium - wylot ukryty za tłem - w tle zrobione 1-2 otwory zakelejone czarną moskitierą, umożliwiające przepływ wody Natomiast firma, która montuje akwarium - jeden z bardziej renomowanych sklepów w dużym mieście - twierdzi że tak się nie robi. Tzn, ze najlepiej nic za tłem nie ukrywać, a jeśli już to TYLKO wlot za tłem, a wylot przed tłem. Mi się wydawało że czysta woda będzie przepływać na zasadzie naczyń połączonych przed tło, a lepie żeby przed tłem był wlot, tak by lepiej zbierał stamtad zanieczyszczenia. Kto ma racje? I druga sprawa - jak w stosunku do wlotu / wylotu z Eheima zamontować Atmana? z góry bardzo dziękuję za pomoc! karol
  8. Witam, mam problem z tłem strukturalnym. Kupiłem zbiornik 150x50x50 i do niego tło strukturalne Back To Nature. NIestety tło było kupione w innym sklepie i jak wszystko zjechało do domu, okazało się że tła nie da się włożyć ze względu na wzmocnienia akwarium Baniak ma poprzeczne wzmocnienie na górze umocowane na takich dwóch szklanych półeczkach ok 5 cm szer i dość długich przyklejonych wzdłuż przedniej i tylniej szyby. Tło przez te wzmocnienia nie wchodzi do akwarium... Zastanawiam się co zrobic, pomysły które mi przychodzą do głowy: 1. odciąć wzdłuż podłoża tło i skleić potem z powrotem w zbiorniku - ale obawiam się że to sklejenie będzie bardzo widać i zepsuje mi całe akawrium 2. czy jest jakiś sposób by te wzmocnienia tymczasowo usunąć? Np. odciąć to poprzeczne wzmocnienie, wstawić tło, wkleić nowe? Tylko czy to nie popsuje wytrzymałości akwarium? 3. zrezygnowac z BTN i kupić jakieś inne tło modułowe, które się zmieści (choć połączenia tam i tak są, ale może mniej widoczne, jeśli fabryczne i nie wzdłuż a pionowe?) Może jeszcze jakiś pomysł? Pomóżcie proszę! pozdrawiam, karol
  9. w sumie nie widzialem nigdy na zywo doroslych redow i msobo w jednym akwa. o ile pamietam sprzed wielu lat kiedy mialem redy, to one z biegiem czasu dosc mocno jasnialy i nie byly juz tak bardzo pomaranczowe - wiec moze faktycznie te 2 gatunki sa zbyt podobne do siebie? co sadzicie? OB rzecz gustu, wiem ze wielu osobom sie podobaja, mi taki wariant, mowiac wprost, kojarzy się wizualnie z jakas choroba. takze dla mnie odpada. a co do socolofi - nie zgodze sie tez mialem kiedys i byly naprawde piekne. czytalem ze tutaj duzo zalezy od tego na co sie trafi. swoja droga moje socolofi byly mniej terytorialne od samca redow, a juz na pewno mniej od pulpicana. wiec jak to pyskami, chyba nie ma reguly czy jesli kupie 5x10 i koniec koncow zostawie 5x5 (1+4) to bedzie najlepszy uklad, czy polecalibyscie jakies inne liczby / proporcje?
  10. Dzieki wielkie, jeśli ktoś ma jeszcze jakąś opinię, za / przeciw którymś rozwiazaniem będę wdzięczny!
  11. dzieki za sugestie, ale jesli chodzi o odmiany OB to raczej mi sie nie podobaja. z tych 2 ktore napisalem, ktora bys(cie) wybral(i)?
  12. no wiec po dluzszym zastanowieniu pozostaly 2 konkurencyjne obsady, jak ponizej. bardzo prosze o rade, ktora wybrac. zakladajac ze sa to podobnie akceptowalne obsady pod innymi wzgledami (np. diety), zalezy mi na wyborze, ktory zapewni: - ciekawe / roznorodne zachowania, dynamicznosc, troche przepychanek - dekoracyjnosc zbiornika (bedzie w salonie - rodzina, choc ja w sumie tez, chcemy aby bylo kolorowo) zbiornik 150x50x50, na 5 gatunkow jestem zdecydowany, nawet jesli potem zycie to jakos zwerfikuje. jesli to tylko kwestia gustu "co ladniejsze", to i tak chcialbym poznac Wasze zdanie, zrobic taka mini ankietke, co byscie wybrali: 1. maingano, red red, socolofi, yellow, afra red top likoma vs. 2. maingano, red red, socolofi, msobo, e. mphanga
  13. dzieki wielkie wszystkim za sugestie i rady, musze na spokojnie wybrac teraz, jak juz to zrobie, to pozwole sobie jeszcze dopytac Was o ilosc przy zakupie i docelowa. mam nadzieje byc w piatek w hodowli na Slowacji i moze na zywo obejrzec niektore z tych gatunkow (nie wszystkie juz widzialem). ta m. manda jest fajna... gdybym ja jakos zdobyl - nadalaby sie? orientujecie sie czy ktos z klubowiczow ja hoduje?
  14. fakt, sam się zastanawiałem nad brakiem tych pionowych paskow jedyna watpliwosc to tylko to, ze samice z reguly nie sa w tych gatunkach rownie ladne... najprawdopodobniej zostanie zatem taka wlasnie obsada: msobo, maingano, red-red, socolofi, e. mphanga zanim finalnie przyklepie decyzje, chciałbym Cie/Was jeszcze poprosić o kilka szybkich rad 1. czy oprócz demasoni sa jakies pionowo-paskowe gatunki, których samice sa porównywalnie ladne do samcow? (zakładam demasoni odpada ze względu na poziom agresji w malej grupie i diete stricte roslinna?) 2. pulpicana odrzuciles, bo jest za terytorialny do tej obsady? czy gdyby wymienić socolofi na acei, to pulpican już moglby być? 3. e. mphanga vs. e. chewere - roznice glownie wizualne, czy również inne (np. dieta / terytorializm)
  15. w takim razie chyba socolofi. mialem kiedys i mi sie bardzo podobaly. ktore z tych wymienionych 5tych by pasowaly? ew. jakies inne?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.