Skocz do zawartości

Biopolimer TMBT - biologiczne usuwanie NO3 oraz PO4


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W moim baniaku 240l przy 13 dorosłych pyśkach i 3 młodych do 2cm wrzuciłem miesiąc temu 3ml/l-TMBT do HW303B a ponadto działa ,ale już słabo reaktor na Purolite.

Słabo ,bo na wylocie po regeneracji ma 20 NO3.

Do tego mam dość zielono w baniaku od roślin no i po miesiącu działania TMBT poziom NO3 utrzymuje się na stałym poziomie już od 3go tygodnia 25 przy teście JBLa kropelkowym.

Dodatkowo mam kotnik 90l gdzie wszystko działa ,ale bez reaktora i tam przy sporym przerybieniu maluchów NO3 trzyma na poziomie 10. Tu wkład TMBT jest w filtrze wewnętrznym Hailea.

Nie wiem dlaczego w 240l nie spada poniżej tych 25?

Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w filtrze działa lampa uv?

Ile czasu działa purolite? ile miał regeneracji?



Lampa nie działa ,bo by bakterie wybiła :).

Purolite od 15 października ,regeneracje średnio co 2 tygodnie.

Pierwsza regeneracja była przegapiona tzn zawaliło reaktor(nieobecność w domu) i już po pierwszej dawał NO3 20 na wylocie.Baniak był przerybiony wtedy i NO3 szybko wskakiwało na 60 ,czasami regenerowałem po tygodniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wrzuciłem nowy wkład Purolite ,pH8 , TMBT jest w środkowym koszu na gąbce cienkiej .A co do złoża ,to niewiele mi pozostaje do zwiększenia dawki ,ponieważ producent nie zaleca przekraczania 4ml/l .

Czekam do soboty i wtedy otwieram mechanika ,więc dołożę TMBT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMBT jest w środkowym koszu na gąbce cienkiej


Specem nie jestem, bo sam nie mam tego cuda (chociaż cały czas zbieram się do zakupu), ale wydaje mi się, że powinieneś to zainstalować w najwyższym koszu luzem, bez żadnych gąbek. Tak ma większość, z tego co wyczytałem i działa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem nie jestem, bo sam nie mam tego cuda (chociaż cały czas zbieram się do zakupu), ale wydaje mi się, że powinieneś to zainstalować w najwyższym koszu luzem, bez żadnych gąbek. Tak ma większość, z tego co wyczytałem i działa ;)

Zgadza się:D

Z tego co zrozumiałem TMBT leży na gąbce mimo ,że nie "gluci" lepiej rzucić je luzem.

Przy PH8 purolite nie zejdzie z NO3 do jednocyfrowego poziomu. Nadal pełni fajną funkcje krystalizatora wody proponuje ci włączać go na parę godzin dziennie przy najszybszym możliwym przepływie twojej pompy.

Jak już gdzieś kiedyś pisałem TMBT nie jest tak spektakularny jak NGBC ale jego ogromną zaletą jest brak "glucenia farfocli" Mam porównanie bo stosuje obydwa w dwóch prawie identycznych zbiornikach. I fakt jest taki ,że TMBT musiałem dać o 50ml więcej do akwarium mniejszego o 50l brutto.Ale wyznacznikiem nie jest litraż u mnie w obu zbiornikach obsada jest taka sama z jedną małą różnicą zamiast multifasciatusów są similisy.

Więc są to zbiorniki zbliżone do siebie mocno.

Wniosek dla ciebie może być taki ,że chcąc mieć jednocyfrowy wynik NO3 będziesz musiał dołożyć:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie:).

Po dołożeniu TMBT w 90 litrowym baniaku dla narybku (30-07-2015) dziś testy kropelkowe JBL

wykazały 0 ,czyli uważam,że coś pomiędzy 0 a 10 ,bo to następna podziałka w skali kolorów tego testu na No3. Więc jak widać działa i to świetnie przy sporym przerybieniu młodziki szybko rosną, czyli mają świetne warunki No3 jednocyfrowe!:)


Co do 2go baniaka 240l ,to po dołożeniu do pierwszego koszyka 01-08-2015 na dziś dzień jest No3 10. Wymiana nowego Purolite w reaktorze 29-07-2015 i na wylocie dziś również jest No3 10, więc nie jest źle ,ale nie schodzi na jednocyfrową wartość...:)

Widać głównie swoje robi tu reaktor i myślę ,że po 2 tygodniach TMBT powinno już dawać jakieś widoczniejsze efekty.


Tak ,czy siak jestem zadowolony z działania TMBT , więc polecam niezdecydowanym ,bo pozostaje się cieszyć i tak jak dziś dziwić tym ,że nie ma co podmianki robić :) a tylko dolać odparowane :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.