Skocz do zawartości

Biopolimer TMBT - biologiczne usuwanie NO3 oraz PO4


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

W moim baniaku 240l przy 13 dorosłych pyśkach i 3 młodych do 2cm wrzuciłem miesiąc temu 3ml/l-TMBT do HW303B a ponadto działa ,ale już słabo reaktor na Purolite.

Słabo ,bo na wylocie po regeneracji ma 20 NO3.

Do tego mam dość zielono w baniaku od roślin no i po miesiącu działania TMBT poziom NO3 utrzymuje się na stałym poziomie już od 3go tygodnia 25 przy teście JBLa kropelkowym.

Dodatkowo mam kotnik 90l gdzie wszystko działa ,ale bez reaktora i tam przy sporym przerybieniu maluchów NO3 trzyma na poziomie 10. Tu wkład TMBT jest w filtrze wewnętrznym Hailea.

Nie wiem dlaczego w 240l nie spada poniżej tych 25?

Jakieś sugestie?

Opublikowano
Czy w filtrze działa lampa uv?

Ile czasu działa purolite? ile miał regeneracji?



Lampa nie działa ,bo by bakterie wybiła :).

Purolite od 15 października ,regeneracje średnio co 2 tygodnie.

Pierwsza regeneracja była przegapiona tzn zawaliło reaktor(nieobecność w domu) i już po pierwszej dawał NO3 20 na wylocie.Baniak był przerybiony wtedy i NO3 szybko wskakiwało na 60 ,czasami regenerowałem po tygodniu...

Opublikowano

Wczoraj wrzuciłem nowy wkład Purolite ,pH8 , TMBT jest w środkowym koszu na gąbce cienkiej .A co do złoża ,to niewiele mi pozostaje do zwiększenia dawki ,ponieważ producent nie zaleca przekraczania 4ml/l .

Czekam do soboty i wtedy otwieram mechanika ,więc dołożę TMBT

Opublikowano
TMBT jest w środkowym koszu na gąbce cienkiej


Specem nie jestem, bo sam nie mam tego cuda (chociaż cały czas zbieram się do zakupu), ale wydaje mi się, że powinieneś to zainstalować w najwyższym koszu luzem, bez żadnych gąbek. Tak ma większość, z tego co wyczytałem i działa ;)

Opublikowano
Specem nie jestem, bo sam nie mam tego cuda (chociaż cały czas zbieram się do zakupu), ale wydaje mi się, że powinieneś to zainstalować w najwyższym koszu luzem, bez żadnych gąbek. Tak ma większość, z tego co wyczytałem i działa ;)

Zgadza się:D

Z tego co zrozumiałem TMBT leży na gąbce mimo ,że nie "gluci" lepiej rzucić je luzem.

Przy PH8 purolite nie zejdzie z NO3 do jednocyfrowego poziomu. Nadal pełni fajną funkcje krystalizatora wody proponuje ci włączać go na parę godzin dziennie przy najszybszym możliwym przepływie twojej pompy.

Jak już gdzieś kiedyś pisałem TMBT nie jest tak spektakularny jak NGBC ale jego ogromną zaletą jest brak "glucenia farfocli" Mam porównanie bo stosuje obydwa w dwóch prawie identycznych zbiornikach. I fakt jest taki ,że TMBT musiałem dać o 50ml więcej do akwarium mniejszego o 50l brutto.Ale wyznacznikiem nie jest litraż u mnie w obu zbiornikach obsada jest taka sama z jedną małą różnicą zamiast multifasciatusów są similisy.

Więc są to zbiorniki zbliżone do siebie mocno.

Wniosek dla ciebie może być taki ,że chcąc mieć jednocyfrowy wynik NO3 będziesz musiał dołożyć:D

Opublikowano

No to zamienię na górny kosz i dołożę TMBT tak,czy siak ta gąbka była o dużej przepuszczalności żeby z dołu nie przelatywały jakieś większe zanieczyszczenia.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam ponownie:).

Po dołożeniu TMBT w 90 litrowym baniaku dla narybku (30-07-2015) dziś testy kropelkowe JBL

wykazały 0 ,czyli uważam,że coś pomiędzy 0 a 10 ,bo to następna podziałka w skali kolorów tego testu na No3. Więc jak widać działa i to świetnie przy sporym przerybieniu młodziki szybko rosną, czyli mają świetne warunki No3 jednocyfrowe!:)


Co do 2go baniaka 240l ,to po dołożeniu do pierwszego koszyka 01-08-2015 na dziś dzień jest No3 10. Wymiana nowego Purolite w reaktorze 29-07-2015 i na wylocie dziś również jest No3 10, więc nie jest źle ,ale nie schodzi na jednocyfrową wartość...:)

Widać głównie swoje robi tu reaktor i myślę ,że po 2 tygodniach TMBT powinno już dawać jakieś widoczniejsze efekty.


Tak ,czy siak jestem zadowolony z działania TMBT , więc polecam niezdecydowanym ,bo pozostaje się cieszyć i tak jak dziś dziwić tym ,że nie ma co podmianki robić :) a tylko dolać odparowane :cool:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.