Jump to content

Nowe Malawi 160x50x60


Recommended Posts

Witam,


Po awarii starego akwarium-> rozszczelniło się, zostałem zmuszony do wyboru pozbywać się akwarium i rybek, czy zmieniać na nowe. Wybór był oczywisty, ryby jakoś się przechowają, a ja zbuduję im nowe jezioro. Póki co rybki mają się dobrze pływają w wannie z podłączoną grzałką, filtrem zew. oraz oświetleniem wymontowanym z pokrywy starego szkła.

Szkło już zamówione czekam na realizację, nowy baniak będzie miał 160x50x60 przednia szyba optiwhite. Stanie w starym miejscu, tj. między ścianą a szafą, jednak z maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Planuję obudować szafkę na dole, oraz podciągnąć zabudowę akwarium tak aby stworzyło jedną całość, z płyty meblowej, tej samej z której stoi szafa obok dzięki unikam kupowania/budowania pokrywy, oraz zrobi się miejsce na dobranie odpowiedniego oświetlenia, a wszystko będzie wyglądało jak spójna całość.

Wystrój nowego zbiornika zmieni się kompletnie. Nie będę już dawał żadnego tła, chyba że kupne, ale póki co na takie które zadowala moje oko mnie nie stać. Zwykłe czarne tło, ewentualnie dodane jakieś naturalne płaskie kamienie jak gdzieś takie dostanę. Akwarium będzie niedoświetlone po bokach. Stare kamienie wylatują na taras, nowymi będą głazy z serpentynitu. Zastanawiam się nad podłożem, czy do piasku o granulacji ok. 1mm dodać żwir z serpentynitu, lub otoczaków.

Zastanawiam się ciągle nad filtracją, czy do filtra HANZA 303b, dokupić drugi kubełek, czy zbudować filtr narurowy, dodam tylko że na pewno chcę aby w samym zbiorniku znajdowało się jak najmniej gadżetów.

Jest szansa że wszystko to stworzy całkiem ładny zbiorniczek jednak nie z uwagi na fakt, iż ciągle muszę się dużo uczyć i ciągle jestem początkującym amatorem, zgłaszam się o pomoc w kilku, jak nie wielu kwestiach:D

Mam kilka pytań

1. Czy dwa filtr kubełkowe zastąpią filtracje narurową, jeśli tak jaki kubełek polecacie aby dołożyć do istniejącego, jeśli nie to jaka filtr narurowy pasował by do mojego baniak ( jaki przybliżony koszt takiego przedsięw.

2. Oświtlenie, belki LED, RGB, Naświtlacze, sam nie wiem co lepsze.


To chyba dwa podstawowe pytania, będę starał się wrzucać zdjęcia i filmiki z postępu prac.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

2. Oświtlenie, belki LED, RGB, Naświtlacze, sam nie wiem co lepsze.

Pozwolę sobie odpowiedzieć na ten punkt.

Polecam moduły LED na Samsungach lub LG. Rozwiązanie już sprawdzone i wypada bardzo dobrze w porównaniu z naświetlaczami jaki i świetlówkami. Czy to będzie RGB czy moduły białe , niebieskie i czerwone to już mniejsza o to bo efekt w zasadzie bardzo podobny. Polecam jednak to rozwiązanie ze względu na nieziemski efekt blików w akwarium no i z drugiej strony niskie koszta eksploatacji. Do tego dochodzi stosunkowo łatwa i niedroga budowa takiej lampy oraz możliwość zrobienia zupełnie przy okazji oświetlenia nocnego, które jak by nie patrzeć jest piękną ozdobą salonu późną porą :)

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się nad podłożem, czy do piasku o granulacji ok. 1mm dodać żwir z serpentynitu, lub otoczaków.

Ja bym nie mieszał, bo tak właściwie po co. Z Czasem się to wszystko pomiesza i efekt będzie żaden. Tylko ryby będą miały gorsze warunki do kopania.


Na narurowcu i dobrej pompie na pewno będziesz miał większe możliwości / siłę. Prawdę mówiąc to uważam, że to kwestia chęci... czy chce się majstrować. Przeliczyłbym koszta uruchomienia i później zużycia prądu.

Link to comment
Share on other sites

W temacie póki co cisza, na razie wszystko na etapie projektowania i ogarniania logistycznego. Póki co to dziś byłem zobaczyć jak wygląda szkło, niby zwykłe szkło, ale robi wrażenie :)

@misiek znasz może mniej więcej koszta instalacji narurowca??

post-14551-14695722248077_thumb.jpg

post-14551-14695722261262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Licz około 600 - 1000 zł. Duży rozstrzal ale wszytko zależy od materiałów których użyjesz i czy jakieś ciekawe promocje znajdziesz.


Też bym tak odpowiedział :)

Pompa 25-40 grundfos alpha kolo 400zl, alternatywy tez energooszczędne poniżej 300 (DIAMOND, WEBERMAN)

korpus sztuka - koło 20zł

Rury, kolanka i zawory w zależności od systemu montażu na który byś się zdecydował.


Można jeszcze nisko budżetowo i dość energooszczędnie ( w zależności od użytej pompy) zrobić filtrację opisaną szeroko w temacie -Filtr kasetowy do akwarium - http://forum.klub-malawi.pl/filtr-kasetowy-akwarium-t23333.html


Jeśli to akwarium na zdjęciach nie Twoje, ale inne produkcji Twojego szklarza to jednak też marnie wróży jeśli chodzi o jakość i dbałość wykonania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.