Skocz do zawartości

glony na szybach i roslinach


Darek73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy to normalne że co tydzień musze czyścić szyby od glonów? Porastają dość mocno zwłaszcza od strony dużego okna. Czyszczę czyscikiem na rączce. Po czyszczeniu szyby są ok ale okolo 5 dni później juz cos zaczyna być widac.

Oswietlenie led okolo 47w.

Jakie parametry wody powinienem zbadać aby ocenić sytuacje?


Mam w akwa blok azotanow i no3 na poziomie 5-10, no2 0,01 . Podmiana wody co miesiąc. Na kamieniach taki brunatny nalot.


Jak ograniczyć rozwój tych glonów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, glony do rozwoju potrzebują warunków czyli no3 i po4. Z tego co piszesz no3 masz na niskim poziomie 5-10mg/l, proponował bym zmierzenie również po4. Zachodzi ryzyko że przy niskim no3 a wysokim po4 rozwijać się będą sinice. Co zdecydowanie jest jeszcze gorsze niż glony. Nie wiem kolego jak długo masz akwarium i czy jesteś w stanie rozróżnić sinice od glonów. Do tego, jeżeli akwarium stoi bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych, to jest dodatkowo narażone na rozwój glonów i sinic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamienie pokrywa taka mocno ciemna warstwa czegos (być może to sinice) kupie test na po4. Nie wiem czy przy bloku absorbera nie skoczyly mi sinice.


Czy do przecierania szyb używacie czyscikow magnetycznych czy ręcznych?


Czy ślimaki helmety dadzą radę z glonami i sinicami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ciemne to nie sinice o ona najczęściej są jasno zielonkawe i siadają w taki specyficzny sposób na piach czego nie robią inne glony.

Czyszczę szybę zmywakiem kuchennym wstępnie przecieram ta częścią zieloną potem gąbką.

Ślimaki pewnie tak, ale przecież glony są bardzo pożądane przez nasze cichlids i jak nie są to ( a pewnie na 99%) nie są to sinice to po co z nimi walczyć. No ale to już twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helmety sinic nie ruszą niestety. Sinice lubią warunki beztlenowe i dużo światła, jeśli dorwie Cię ten szajs, proponuję solidne przemieszanie piachu, zebranie wierzchniej części (tej jasnozielonej) i skrócenie czasu świecenia, to tak na początek, jak nie pomoże to są podobno jakieś preparaty na to. Co do pozostałych glonów, to moim zdaniem sama przyjemność patrzeć jak rybcie sobie czasem skubią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie kolego, i ja popieram kolegów, z sinicami o ile to one to walczyć z nimi. A jeżeli to tylko glony to mija się to z sensem, szyby i tak będziesz musiał czyścić co jakiś czas (ja robię to raz na tydzień gąbką). A glony same w sobie to dodatkowe źródło pożywienia dla mbuny, docenić je można przy dłuższym wyjeździe;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie dzisiaj wieczorem zrobić zdjęcie to wtedy może wyjdzie co to jest.

Gdyby to byłhy zielone glony takie "ładne" na kamieniach top bym nic nie miał przeciwko ale ten czarny/ciemny nalot źle wygląda.

A naszybach to raczej bym nie chciał al epewnie się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to jak najbardziej normalne i prawidłowe w malawi.



...Stasiu. Uwierz mi ,że w naszej tutejszej wodzie ( mamy dwa ujęcia) zielone glony będą jak je sobie namaluję:).Szyb mogę nie myć kilka tygodni i nikt się nie zorientuje ,że są nieczyszczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.