Skocz do zawartości

kranówka NO3=100


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kolego, NO3=100 to raczej nie możliwe. Maksymalna granica w polskich wodociągach to 50. Testy sprawdzałeś? Może przekłamują?

A jak nie to albo do podmian wody używaj absorbera Decco, albo w akwa zamontuj absorber.

Tylko na Twój litraż to już pasowało by ze 2 absorbery po 1l każdy.

Pierwsze co zrób to sprawdź testy.

Opublikowano
Odwieczny problem z wysokim NO3, a przy takiej kranówie co robić.


Wygląda że jesteś doświadczonym akwarystą więc sądzę że potrafisz zrobić wiarygodny pomiar wody.

Jeśli na prawdę masz tak podłą wodę z NO3 =100 mg/l i jest to wodociąg miejski a nie własne prywatne ujęcie wody to nic nie rób w baniaku tylko najlepiej napisz albo zadzwoń do Sanepidu o wykryciu zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Jeśli zadzwonisz mogą olać ale jak napiszesz i złożysz na dziennik albo wyślesz listem poleconym skutek będzie natychmiastowy.

Wiesz jaki - zamkną wam wodociąg - i dobrze:D bo nie wolno truć ludzi i zwierząt w tym naszych ukochanych pysi.

Opublikowano

W takim przypadku postawiłbym stacje uzdatniania wody na gospodarstwo domowe , działa ona bardzo podobnie do absorbera deccorativo czyli absorber i sól . Znając życie wodociągi powiedzą że trwwają prace nad polepszeniem jakości wody i tyle.

Opublikowano
W takim przypadku postawiłbym stacje uzdatniania wody na gospodarstwo domowe , działa ona bardzo podobnie do absorbera deccorativo czyli absorber i sól . Znając życie wodociągi powiedzą że trwwają prace nad polepszeniem jakości wody i tyle.


Wodociągi oczywiście będą się bronić ale jeśli kolega wiarygodnie mierzy te NO3 =100 mg/l( nawiasem jaki to test ?? i czy porównałeś wyniki z innym?) to mamy do czynienia ze złamaniem przepisów polskich i unijnych a to musi skutkować wdrożeniem postępowania administracyjnego przez Sanepid i wtedy wodociągi będą się tłumaczyć. Jak słabo to przywalą karę i termin do usunięcia, jak skutecznie to Sanepid da termin do usunięcia bez kary. Jak zrobi się nawet lekki szum wokół sprawy to zamknie wodociąg i otworzy jak Burmistrz Brzegu usunie naruszenie norm. Poczekałbym z tą instalacją na cały dom ( to tyś zł) bo coś powątpiewam w pomiary kolegi, chyba że to własna studnia. Nie ma innych kolegów z Brzegu? z testami na NO3?


PS po przeczytaniu tego jeszcze bardziej powątpiewam w wyniki kolego

http://www.radio.opole.pl/2014/maj/wiadomosci/w-brzegu-zachecaja-do-picia-wody-z-kranu.html


chyba że to nie ten Brzeg

Opublikowano

Również uważam, że coś jest nie tak z pomiarem. Każde wodociągi są kontrolowane przez służby sanitarne i nie sądzę aby przeszły wyniki, które są dwukrotnie wyższe niż zaleca norma polska jak i unijna. Jedyna możliwość jest taka, że ta kranówka jest z własnego ujęcia.

Opublikowano
Pomiary wykonuję testami JBL ważność listopad 2015.


Chcę dołączyć zdjęcia - jak to zrobić ktoś mi przypomni.



Test kropelkowy JBLa nie ma kolorku o wartości 100???? czy bierzesz średnią z górnej i dolnej skali? czy podajesz wynik z górnej skali.

Opublikowano

Tak kolego test kropelkowy nie ma wartości 100 lecz można szacunkowo przyjąć wartość między wartościami pośrednimi.

Test robiłem wczoraj wieczorem.

Dziś ponowna próba i w świetle dziennym wygląda deko lepiej, według mnie woda mineralna w granicach NO3=0,6-0,7

Woda kranowa jakieś 50-60

Woda akwa 80

Porobiłem fotki, jak je dołączyć - pomoże ktoś.

Opublikowano

Pracuje w wodociągach,więc mogę Ci powiedzieć jak powinieneś w takim przypadku zadziałać.Przede wszystkim jeszcze raz zbadaj wodę na zawartość NO3 bo jakoś mi się nie wydaje aby w wodzie wodociągowej było aż tyle azotanów.Po drugie jeżeli znów Ci tyle wyjdzie natychmiast przedzwoń do wodociągów,mają obowiązek przyjechać i zbadać Ci wodę.Po trzecie jeżeli masz w domu dzieci to koniec z piciem tej wody,zwłaszcza dla niemowlaków NO3 są szkodliwe.Po czwarte duża zawartość azotanów w wodzie może świadczyć o zanieczyszczeniu bakteriologicznym wody,więc muszą Ci oni zbadać ją pod względem bakteriologicznym.Reasumując tu chodzi o ludzkie zdrowie i działaj szybko jeżeli oczywiście nie popełniłeś jakiegoś błędu w oznaczaniu azotanów wodzie.Pamiętaj aby następne oznaczenie zrobić dokładnie bo jeżeli okaże się że błąd był po Twojej stronie, to wodociągi czy sanepid mogą Ci kazać płacić za badanie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.