Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Jak to ma być tylko mechaniczna filtracja, to ta przegroda (na czerwono) nie będzie Ci potrzebna, to po 1. Po 2 dobrze by było gdybyś napisał coś więcej, np. jakie rozmiary baniaka bo nikt Ci tu nie wywróży z samego rysunku...


Jakie mają być wymiary takiego rozwiązania i jak a jest moc pompy/ zasysania ?


Ostatecznie będzie to chyba wyglądało w ten sposób:


989c44f68ceeb0c3med.jpg


Najpierw komora grzałki 4cm, następnie gąbka 45ppi 5cm, i komora pompy 8cm. W komorze pompy będzie zasys od narurowca, którego już posiadam i prawdopodobnie jeszcze hydor pico 1200. Moja pompa alpha grundfos 2 25-60 powinna dać przy tej konfiguracji jakieś 2000l/h na II biegu. Do tego hydor pico i będzie około 3000l/h.

Kaseta będzie miała w takim układzie wymiary 17x10x30h. Pracować to ma w akwarium 430l 120x60x60. Zmniejszy mi to obecną kasetę o połowę - obecnie 34cm.

Jakieś uwagi, sugestie zanim to posklejam? ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że możesz zejść z grubością. Hydor dość wąski jest. RavenPl ma gąbkę 6x5 tylko nie wiem jaką wysokość kasety.

Ja akurat Hydorem jestem rozczarowany, zmierzony przepływ przy wylocie z peszla to niecałe 700l/h. Model Hydor Pico Evo Mag 1200 o deklarowanym przepływie 1120l/h. Chyba z górki...


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka tam moja wariacja nt panelu filtracyjnego

To taki bardzo wydajny skimmer:) Działa bardzo dobrze, bo aż się woda gotuje:)

Proponuję zintegrować jego zminimalizowaną i uproszczoną wersję z "kaseciakiem", z własną małą pompką. Można wykorzystać na to część miejsca w komorze ceramiki. To jest pomysł deccorativo z postu #408, z tym, że z oddzielną pompką i całkowicie niezależnym obiegiem. Mała wanienka wypełniona gąbką, wklejona/wmontowana np. w komorę ceramiki (oczywiście tak, żeby nie utrudniała dostępu do pomp i złoża) z naciętymi zębami, zasys od dołu poprzez wężyk do pompki i wylot poza kaseciak.

Wtedy na bank zadziała, a i dodatkowy wylot poprawi cyrkulację. Dodatkowo mamy kolejne urządzenie schowane w kaseciaku:)


Nie wiem czy ktoś wcześniej przypadkiem czegoś podobnego nie zaproponował, ale wertowanie ponad 600 postów w tym wątku jest ponad moje siły, więc jakby co to z góry przepraszam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki bardzo wydajny skimmer:) Działa bardzo dobrze, bo aż się woda gotuje:)

Proponuję zintegrować jego zminimalizowaną i uproszczoną wersję z "kaseciakiem", z własną małą pompką. Można wykorzystać na to część miejsca w komorze ceramiki. To jest pomysł deccorativo z postu #408, z tym, że z oddzielną pompką i całkowicie niezależnym obiegiem. Mała wanienka wypełniona gąbką, wklejona/wmontowana np. w komorę ceramiki (oczywiście tak, żeby nie utrudniała dostępu do pomp i złoża) z naciętymi zębami, zasys od dołu poprzez wężyk do pompki i wylot poza kaseciak.

Wtedy na bank zadziała, a i dodatkowy wylot poprawi cyrkulację. Dodatkowo mamy kolejne urządzenie schowane w kaseciaku:)


Nie wiem czy ktoś wcześniej przypadkiem czegoś podobnego nie zaproponował, ale wertowanie ponad 600 postów w tym wątku jest ponad moje siły, więc jakby co to z góry przepraszam:)



No i. Jest zgoda na przetestowanie i podzielenie się obserwacjami bo takie tylko myślenie nic nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i. Jest zgoda na przetestowanie i podzielenie się obserwacjami bo takie tylko myślenie nic nie daje.

Przecież na filmiku makok'a widać, że działa:)

Ale oczywiście jak już w końcu zabiorę się za budowę swojego kaseciaka to oczywiście podzielę się spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nie wiem czy ktoś wcześniej przypadkiem czegoś podobnego nie zaproponował, ale wertowanie ponad 600 postów w tym wątku jest ponad moje siły, więc jakby co to z góry przepraszam:)



Czyli jednak ktoś, czyli apper, zaproponował już takie rozwiązanie:)

Apper czy woda spływająca ze skimmera pluska sobie delikatnie? Osobiście nie chciałbym, żeby mi coś ciągle pluskało i jeśli tak to w swojej wersji wkleję "zjeżdżalnię" dla tego strumyka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.