Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Co byście doradzili w sprawie oświetlenie do mojego Malawi mam akwa 150x50x50 i chce zrobić sobie światło LED widziałem w Castoramie taśmę 5m led za 69zł + przetwornik 30zł i do tego jeszcze listwa ale mam problem bo nie wiem czy to da rade oświetlić moje akwa, dodam ze barwa światła miała być zimna. A może macie kogoś kto robi takie oświetlenia na zamówienie. Dodam ze muszę to światło wstawić w pokrywę.

Gość pemergency
Opublikowano
Co byście doradzili w sprawie oświetlenie do mojego Malawi mam akwa 150x50x50 i chce zrobić sobie światło LED widziałem w Castoramie taśmę 5m led za 69zł + przetwornik 30zł i do tego jeszcze listwa ale mam problem bo nie wiem czy to da rade oświetlić moje akwa, dodam ze barwa światła miała być zimna. A może macie kogoś kto robi takie oświetlenia na zamówienie. Dodam ze muszę to światło wstawić w pokrywę.


Jeśli już musisz mieć LED to albo belka na diodach CREE, albo naświetlacze, tematów na forum jest już kilka. O taśmie zapomnij, nadaje się to do oświetlenia szafki pod akwarium...

Opublikowano

Albo budujesz lampe na ledach cree , albo naświetlacze 10 watowe opcja tańsza lecz awaryjna . Jak pisał kolega pemergency taśma się nie nadaje .

Choć są tacy co twierdzą że jest spoko ale to jest zdecydowana mniejszość :-)

Opublikowano

Równie dobrze możesz zastosować żarówki na GU10 i dobrze zakleić je jakąś żywicą badź sylikonem żeby wodą się nie dostawała do oprawy. Z efektu będziesz bardzo zadowolony

Gość pemergency
Opublikowano
Równie dobrze możesz zastosować żarówki na GU10 i dobrze zakleić je jakąś żywicą badź sylikonem żeby wodą się nie dostawała do oprawy. Z efektu będziesz bardzo zadowolony


Średnio to widzę... w żarówkach gu10 są zazwyczaj montowane diody typu 5050 i 3538. Sprawdzają się przyzwoicie w oświetleniu mieszkania, ale do awkarium bym tego nie dał. Sam używam takich gu10 5050 od ponad roku we wszystkich pomieszczeniach z tym, że w każdym pomieszczeniu mam ich zamontowanych conajmniej 6 szt. po 6W każda i świecą przyzwoicie, ale bez szaleństwa. Jakość świecenia tego typu żarówek w głównej mierze zależy od producenta i tak np żarówka firmy minisun jest ok i świeci już ponad rok, natomiast z firmy noname zjarała się po 2 miesiącach. Diody są wytrzymałe, ale przetworniki stosowane w tych żarówkach już nie koniecznie...

Opublikowano

Ja używam takich żarówek w dwóch akwariach 300 litrów i nie narzekam. W Malawi świecą 2 i w CA świecą 2 + naświetlacz 10w

Gość pemergency
Opublikowano
Ja używam takich żarówek w dwóch akwariach 300 litrów i nie narzekam. W Malawi świecą 2 i w CA świecą 2 + naświetlacz 10w


Latarką na baterie też można świecić ;) co kto lubi to mu zdrowe...

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Czesc wszystkim. Jesli moge zaproponować, to podpowiem co ja robie ze swoim oświetleniem.


Ja jestem w trakcie budowania oświetlenia do mojego akwarium (160/60/50) wiec pozwole sobie jako poerwszyzna podzielić sie moimi doswiadcźeniami. Ponieważ ja z zalozenia buduje oswietlenie pod moje oczekiwania, bedzie to oświetlanie mieszane. Nie jestem zwolennikiem megalatarni w akwarium. Rybki z Malawi lubią swiatlo.


1. Belka złożona z power-led 21 białe i 6 niebieskich na listwie alu 140cm - robi ją znany użytkownik forum paletkowego Andrzej email: andrew7201@o2.pl - bedzie to oswietlenie główne. Ma chyba sporo zamówień, ale w dwa tygodnie bedziesz miał zrobioną Belkę w lodach mocy. Obejrzałem jego produkty - imponują. Całość kosztuje mniej niz rolka średniej jakości led 5050 z zasilaczem i programatorem. A daje po oczach :) a dostarczają kurierem do drzwi.


2. Belka jaka ja sam tworze złożona bedzie z 5 metrów mocnych led WODOODPORNEJ TAŚMY LED RGB 5060 300LED 72W IP68 - podkreślam, to silne ledy 5060 na białym podkładanie (jako rgb najjaśniejszego jakie znalazłem i kosztują sporo) w pasku. Wszystko mocowanie na ceowniku alu. Ta belka ma doswietlać i dobarwiać - uzupełnia widmo światła z 1 belki. Uzupełnieniem tej tasmy bedzie 12 modułów led rgb IP-68 składających sie z modułów po 4 diody rgb jasne Samsunga. Do tego zasilacz IP-68 i Programator na IR, 44 klawiszowy z 6 opcjami ustawień własnych.


W supermarketach trudno znależć mocne ledy, a tanie do niczego sie sie nadaja w dużych akwariach (w małych mozna zrobic takie quasi oswietlenie) Pokonanie przez światło z led drogi do dna nie daje efektywnego oświetlenia, ja nie lubie jak akwarium jest oślepiane wielkimi naświetlaczami LED. Jesli chcesz sie uprzeć to mozesz zrobic super oswietlenie z led, ale bardzo drogich (profesjonalnych) -

5 metrów białych led + 3-5 neutralnych dziennych imitujących swiatlo słoneczne kosztuje ponad 400 PLN za 5m rolke (na 150 cm moze wystarczy półtorej rolki) tu znajdziesz te ledy:


http://sklep.neonica.pl/category/tasmy-led-led-cree-professional/4?hash=c305d95924c4d08de16c801b2d7fbc0b


Tam znajdziesz tez powerledy i inne zabawki.


Poza tym jak mi mowia koledzy, trzeba naswietlacze przerabiać by były użyteczne i wizualnie dawały wartosc dodana do wystroju. Tania chińszczyzna sie potwornie pali. Ja jestem abnegatem elektrycznym, wiec postawiłem na doswiadczenia innych.


Moim pomysłem (czekam na efekty końcowe wtedy powiem wiecej) jest oswietlenie nocne.


Ponieważ chcę by nocą akwarium też sprawiało fajne wrazenie, montuje nocne oswietlenie złożone z 4 lampek 10w wodoszczelnych lampka LED barwy zimnej białej, 42mm, skupienie 30 stopni - Kolor : ich montaż dać ma efekt tzw. Smugi księżyca przebijajjacej sie do dna :-) Snopy światła beda przebijać toń robiac klimat równikowych nocy (kto był w Afryce ten wie o czym mowie :->)


Moonlightning daje niesamowite wrażenia, a ja jako snoorker szukałem jak uzyskac dobry efekt w akwarium. Pomogła mi strona Marcina Siedleckiego (polecam jego rady na stronie) http://m-s-elektronik.pl/74-oswietlenie-do-akwarium. On ma tam tez w sprzedazy listwy led, mozna sie dogadac by zrobił cos specjalne dla ciebie.


Te oswietlenie nie wali po oczach, ale zrobienie zestawów z nich jest dziecinnie łatwe i daje efekty, jesli ktos tych efektów szuka. Z tego co sie zorientowałem, nie ma problemu by u niego zamówić takie oswietlenie jakie sie chce mieć. Trzeba zdać sie na jego doswiadczenie. I to, ze nie sprzedaje chłamu.


Same ledy jako tasmy na listwach (tak po amatorsku sprawdzałem listwy led Diversy - testujac je w sklepie) do głębokości akwarium 50 cm daja dobre wizualnie swiatlo, ale tylko gdy wezmie sie dwie podwójne ledowe listwy a akwarium nie jest duze. A te juz kosztuje (100 cm długości podwójna Diversy to ok 230 PLN sztuka). Ja na kilku rzeczach nie oszczędzałem. Jedno to swiatlo. Ale ja nie chce miec światła oslepiajacego, ale zmienne, kontrastujace, wydobywające rozne klimaty. Dlatego wybrałem takie rozwiazanie. Cos z tego (mysle) da sie wybrać. Efekt końcowy za dwa tygodnie pokażę :)

Opublikowano

Wlasnie przyszła moja listwa Power led, wiec jak obiecałem wyzej, podsyłam kilka fotek. Oczywiscie zdjęcia nie oddają profesjonalizmu Andrzeja, ale wszystko odbyło sie sprawnie, po opłaceniu ciut ponad tydzien i listwa jest gotowa do montażu.

Oto kilka fotek.

post-14693-14695716953745_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.