Skocz do zawartości

Start zbiornika i zeolit


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie



Mój zbiornik dojrzewa już drugi tydzień(start 7.02.2014r.) i chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami.


Filtracja:

HW-302 - prefiltr narurowy 100 mikronów, 2kg zeolitu(1 kosz) i reszta bioceramika(1200 m2/l).


Od 16.02.2014r. działa hydroponika(80x15x15, 12l keramzytu, na samym spodzie 1kg zeolitu, 1l biocermiki, rośliny: Skrzydłokwiat)



Parametry:

12.02.2014r.

NH3 0,01 mg/l

NO2 0,3


14.02.2014r.

NO2 0,5-0,75

NH3 0,00


15.02.2014r.

NO2 0,5-0,72

NH3 0,00


16.02.2014r.

NO2 0,5-0,72

NH3 0,00


19.02.2014r.

Ph 8<

Gh 28

Kh 14

NO2 0,5-0,72

NH3 0,00


21.02.2014r. + podanie Prodibio Biodigest 1 caps

NO2 0,75

NH3 0,00


22.02.2014r.

NO2 0,75

NH3 0,00



NO2 nie wzrasta i nie spada, NH3 jak widać tylko przez chwile skoczyło do bardzo niskiego stężenia i później już nie występuje. Jako starter użyłem bactoactive od Tropicala i kilka tabletek(pokarm) dla ryb dennych. Dzisiaj dodałem też trochę uryny(25 ml) ale NH3 ani drgnęło. Wczoraj dolane Prodibio Biodigest(120-1000l) NO2 dzisiaj bez zmian.


Czy przyczyną braku wyższego skoku NO2 jest zeolit, który pochłania większość amoniaku? Czy przez zeolit wykształcone złoża bakterii Nitrobacter będą uboższe? Czy NO2 w trakcie dojrzewania musi przekroczyć 1 mg/l aby móc później spokojnie wprowadzać ryby?(po spadku do 0 oczywiście)


Wydaje mi się, że zeolit spowalnia rozwój bakterii Nitrobacter i wydłuża dojrzewanie zbiornika. Lub też testy Zoolek na NH3 i NO2 są trefne. NO3 nie mierzyłem, bo mam też zoolek, a przy wysokim NO2 przekłamuje wyniki.(w kranie NO3 na poziomie 30-40 mg/l)


Nie spodziewałem się tak skutecznego działania zeolitu, zwłaszcza że jest to jakiś chiński "maifan stone".

Opublikowano
Witajcie




NO2 nie wzrasta i nie spada, NH3 jak widać tylko przez chwile skoczyło do bardzo niskiego stężenia i później już nie występuje. Jako starter użyłem bactoactive od Tropicala i kilka tabletek(pokarm) dla ryb dennych. Dzisiaj dodałem też trochę uryny(25 ml) ale NH3 ani drgnęło. Wczoraj dolane Prodibio Biodigest(120-1000l) NO2 dzisiaj bez zmian.


C.



poczytaj wpis andrejusa on także startował na bactoactive Tropicala i dokładnie jak tobie wszystko stało( jemu przez 5 tygodni) z NH4 0 i minimalnym NO2 . Wreszcie wczoraj wlałeś skuteczne bakterie to licz start od nowa.

Opublikowano
Ja miałem podobnie z zeolitem. Dopiero ja wywalilem z kubła to coś sie zaczęło dziać.



Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk


cenna podpowiedz.

grego tak na zdrowy chłopski rozum - pomyśl.

jeśli wszędzie trąbią że zeolit natychmiast pochłania amoniak a bakterie są jeszcze słabiutkie to z czego mają się rozwijać z samej wody?. ich całe skromne jeszcze jedzonko przecież siedzi w zeolicie.

Dlaczego z uporem maniaka startujecie baniaki na zeolicie zamiast na ceramice?

Wiem że kupując kubły dostajecie "gratis" watę, węgiel aktywny lub zeolit ale trzeba pomyśleć co do czego służy i nie używać wszystkiego co ci wetkną niby za darmo.

Opublikowano

Drugą czynnością po usunięciu zeolitu z dojrzewającego akwarium powinna być zmiana testów. Zoolek nie budzi u mnie żadnego zaufania. Większą mam pewność używając testów psakowych JBLa :). Zeolit jest dobry jeżeli ma się nadmiar związków azotowóch, których bakterie nie są w stanie "przetrawić" lub gdy nastąpiła awaria kubła i bakterie z braku przepływu wody padły. U mnie za zeolit i węgiel aktywny robi Purigen. Nie dość, że usuwa związki azotowe to jeszcze bezbłędnie klaruję wodę.

Opublikowano

Coś się tam jednak dzieje skoro NO2 wynosi te 0,75 mg/l. Może hydroponika zjadła cały amoniak i teraz "podjada" azotyny? Oby okazała się tak samo łasa na azotany.(o ile to prawda)


Mam pytanie czy za każdym razem gdy Wasze zbiorniki dojrzewały NO2 szybowało do wartości kilku mg/l? Czy jest to warunek konieczny aby Nitrobacter się zaczął namnażać?


Nie każdy startuje akwarium na pożywkach i innych starterach amoniakowych, a zbiornik dojrzewa i się stabilizuje - wątpię aby bez jakiejkolwiek pożywki skok azotynów był wyższy od mojego.



Dlaczego z uporem maniaka startujecie baniaki na zeolicie zamiast na ceramice?

Wiem że kupując kubły dostajecie "gratis" watę, węgiel aktywny lub zeolit ale trzeba pomyśleć co do czego służy i nie używać wszystkiego co ci wetkną niby za darmo.



Spotkałem się z wieloma opiniami, które zdecydowanie umniejszają te "natychmiastowe" i silne działanie zeolitu. Zeolit kupiłem sam, podobnie jak bioceramikę. Dlaczego? Nie miałem w planach hydroponiki, a chciałem w jakiś sposób zaradzić na przyszłość wysokiemu NO3 w akwarium.(woda do podmian NO3 30-40 mg/l) Zeolit i Purigen(zamiast którego powstała hydroponika) miały chociaż utrzymać NO3 na poziomie tych 30-40 mg/l.


Także nie sprowadzaj mnie do poziomu jakiegoś laika, który nawrzucał wszystko bez namysłu. Po prostu założenia na starcie były inne niż jest obecnie, złoża dobierałem po namyśle - jednakże nie doceniając skuteczności zeolitu.

Opublikowano

Jeśli dobrze kojarzę to nikt nie startował baniaka z podpiętą hydroponiką i to ją podejrzewałbym o zamieszanie w starcie a nie zeolit (chyba że masz jakiś super jakości)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tak też zrobię, zaopatrzę się też w więcej tego biodigestu(narazie dodane były 2 ampułki, dzień po dniu)


Myślę, że nawet jak NO2 spadnie, to ten biodigest będę przez kilka tygodni stosował(1 amp /tydz.)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • I to mi się podoba, przeskok na 4 razy większe akwarium. Dobrze, że nie kupiłeś 240 l. 👍 Rozważ jednak większą wysokość akwarium, jeśli to możliwe, szczególnie przy tej szerokości. Moim zdaniem 60 cm wygląda dobrze do maksimum 150 cm długości szkła. Przy dwóch metrach wizualnie będzie jamnik - choć to oczywiście kwestia gustu. Zrób choć 65 cm, wówczas będziesz miał zbiornik 1000+. 😉
    • Może, ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.