Jump to content

Start zbiornika i zeolit


gregotsw

Recommended Posts

WitajcieMój zbiornik dojrzewa już drugi tydzień(start 7.02.2014r.) i chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami.


Filtracja:

HW-302 - prefiltr narurowy 100 mikronów, 2kg zeolitu(1 kosz) i reszta bioceramika(1200 m2/l).


Od 16.02.2014r. działa hydroponika(80x15x15, 12l keramzytu, na samym spodzie 1kg zeolitu, 1l biocermiki, rośliny: Skrzydłokwiat)Parametry:

12.02.2014r.

NH3 0,01 mg/l

NO2 0,3


14.02.2014r.

NO2 0,5-0,75

NH3 0,00


15.02.2014r.

NO2 0,5-0,72

NH3 0,00


16.02.2014r.

NO2 0,5-0,72

NH3 0,00


19.02.2014r.

Ph 8<

Gh 28

Kh 14

NO2 0,5-0,72

NH3 0,00


21.02.2014r. + podanie Prodibio Biodigest 1 caps

NO2 0,75

NH3 0,00


22.02.2014r.

NO2 0,75

NH3 0,00NO2 nie wzrasta i nie spada, NH3 jak widać tylko przez chwile skoczyło do bardzo niskiego stężenia i później już nie występuje. Jako starter użyłem bactoactive od Tropicala i kilka tabletek(pokarm) dla ryb dennych. Dzisiaj dodałem też trochę uryny(25 ml) ale NH3 ani drgnęło. Wczoraj dolane Prodibio Biodigest(120-1000l) NO2 dzisiaj bez zmian.


Czy przyczyną braku wyższego skoku NO2 jest zeolit, który pochłania większość amoniaku? Czy przez zeolit wykształcone złoża bakterii Nitrobacter będą uboższe? Czy NO2 w trakcie dojrzewania musi przekroczyć 1 mg/l aby móc później spokojnie wprowadzać ryby?(po spadku do 0 oczywiście)


Wydaje mi się, że zeolit spowalnia rozwój bakterii Nitrobacter i wydłuża dojrzewanie zbiornika. Lub też testy Zoolek na NH3 i NO2 są trefne. NO3 nie mierzyłem, bo mam też zoolek, a przy wysokim NO2 przekłamuje wyniki.(w kranie NO3 na poziomie 30-40 mg/l)


Nie spodziewałem się tak skutecznego działania zeolitu, zwłaszcza że jest to jakiś chiński "maifan stone".

Link to comment
Share on other sites

Witajcie
NO2 nie wzrasta i nie spada, NH3 jak widać tylko przez chwile skoczyło do bardzo niskiego stężenia i później już nie występuje. Jako starter użyłem bactoactive od Tropicala i kilka tabletek(pokarm) dla ryb dennych. Dzisiaj dodałem też trochę uryny(25 ml) ale NH3 ani drgnęło. Wczoraj dolane Prodibio Biodigest(120-1000l) NO2 dzisiaj bez zmian.


C.poczytaj wpis andrejusa on także startował na bactoactive Tropicala i dokładnie jak tobie wszystko stało( jemu przez 5 tygodni) z NH4 0 i minimalnym NO2 . Wreszcie wczoraj wlałeś skuteczne bakterie to licz start od nowa.

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem podobnie z zeolitem. Dopiero ja wywalilem z kubła to coś sie zaczęło dziać.Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk


cenna podpowiedz.

grego tak na zdrowy chłopski rozum - pomyśl.

jeśli wszędzie trąbią że zeolit natychmiast pochłania amoniak a bakterie są jeszcze słabiutkie to z czego mają się rozwijać z samej wody?. ich całe skromne jeszcze jedzonko przecież siedzi w zeolicie.

Dlaczego z uporem maniaka startujecie baniaki na zeolicie zamiast na ceramice?

Wiem że kupując kubły dostajecie "gratis" watę, węgiel aktywny lub zeolit ale trzeba pomyśleć co do czego służy i nie używać wszystkiego co ci wetkną niby za darmo.

Link to comment
Share on other sites

Drugą czynnością po usunięciu zeolitu z dojrzewającego akwarium powinna być zmiana testów. Zoolek nie budzi u mnie żadnego zaufania. Większą mam pewność używając testów psakowych JBLa :). Zeolit jest dobry jeżeli ma się nadmiar związków azotowóch, których bakterie nie są w stanie "przetrawić" lub gdy nastąpiła awaria kubła i bakterie z braku przepływu wody padły. U mnie za zeolit i węgiel aktywny robi Purigen. Nie dość, że usuwa związki azotowe to jeszcze bezbłędnie klaruję wodę.

Link to comment
Share on other sites

Coś się tam jednak dzieje skoro NO2 wynosi te 0,75 mg/l. Może hydroponika zjadła cały amoniak i teraz "podjada" azotyny? Oby okazała się tak samo łasa na azotany.(o ile to prawda)


Mam pytanie czy za każdym razem gdy Wasze zbiorniki dojrzewały NO2 szybowało do wartości kilku mg/l? Czy jest to warunek konieczny aby Nitrobacter się zaczął namnażać?


Nie każdy startuje akwarium na pożywkach i innych starterach amoniakowych, a zbiornik dojrzewa i się stabilizuje - wątpię aby bez jakiejkolwiek pożywki skok azotynów był wyższy od mojego.Dlaczego z uporem maniaka startujecie baniaki na zeolicie zamiast na ceramice?

Wiem że kupując kubły dostajecie "gratis" watę, węgiel aktywny lub zeolit ale trzeba pomyśleć co do czego służy i nie używać wszystkiego co ci wetkną niby za darmo.Spotkałem się z wieloma opiniami, które zdecydowanie umniejszają te "natychmiastowe" i silne działanie zeolitu. Zeolit kupiłem sam, podobnie jak bioceramikę. Dlaczego? Nie miałem w planach hydroponiki, a chciałem w jakiś sposób zaradzić na przyszłość wysokiemu NO3 w akwarium.(woda do podmian NO3 30-40 mg/l) Zeolit i Purigen(zamiast którego powstała hydroponika) miały chociaż utrzymać NO3 na poziomie tych 30-40 mg/l.


Także nie sprowadzaj mnie do poziomu jakiegoś laika, który nawrzucał wszystko bez namysłu. Po prostu założenia na starcie były inne niż jest obecnie, złoża dobierałem po namyśle - jednakże nie doceniając skuteczności zeolitu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.