Skocz do zawartości

Start zbiornika i zeolit


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie



Mój zbiornik dojrzewa już drugi tydzień(start 7.02.2014r.) i chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami.


Filtracja:

HW-302 - prefiltr narurowy 100 mikronów, 2kg zeolitu(1 kosz) i reszta bioceramika(1200 m2/l).


Od 16.02.2014r. działa hydroponika(80x15x15, 12l keramzytu, na samym spodzie 1kg zeolitu, 1l biocermiki, rośliny: Skrzydłokwiat)



Parametry:

12.02.2014r.

NH3 0,01 mg/l

NO2 0,3


14.02.2014r.

NO2 0,5-0,75

NH3 0,00


15.02.2014r.

NO2 0,5-0,72

NH3 0,00


16.02.2014r.

NO2 0,5-0,72

NH3 0,00


19.02.2014r.

Ph 8<

Gh 28

Kh 14

NO2 0,5-0,72

NH3 0,00


21.02.2014r. + podanie Prodibio Biodigest 1 caps

NO2 0,75

NH3 0,00


22.02.2014r.

NO2 0,75

NH3 0,00



NO2 nie wzrasta i nie spada, NH3 jak widać tylko przez chwile skoczyło do bardzo niskiego stężenia i później już nie występuje. Jako starter użyłem bactoactive od Tropicala i kilka tabletek(pokarm) dla ryb dennych. Dzisiaj dodałem też trochę uryny(25 ml) ale NH3 ani drgnęło. Wczoraj dolane Prodibio Biodigest(120-1000l) NO2 dzisiaj bez zmian.


Czy przyczyną braku wyższego skoku NO2 jest zeolit, który pochłania większość amoniaku? Czy przez zeolit wykształcone złoża bakterii Nitrobacter będą uboższe? Czy NO2 w trakcie dojrzewania musi przekroczyć 1 mg/l aby móc później spokojnie wprowadzać ryby?(po spadku do 0 oczywiście)


Wydaje mi się, że zeolit spowalnia rozwój bakterii Nitrobacter i wydłuża dojrzewanie zbiornika. Lub też testy Zoolek na NH3 i NO2 są trefne. NO3 nie mierzyłem, bo mam też zoolek, a przy wysokim NO2 przekłamuje wyniki.(w kranie NO3 na poziomie 30-40 mg/l)


Nie spodziewałem się tak skutecznego działania zeolitu, zwłaszcza że jest to jakiś chiński "maifan stone".

Opublikowano
Witajcie




NO2 nie wzrasta i nie spada, NH3 jak widać tylko przez chwile skoczyło do bardzo niskiego stężenia i później już nie występuje. Jako starter użyłem bactoactive od Tropicala i kilka tabletek(pokarm) dla ryb dennych. Dzisiaj dodałem też trochę uryny(25 ml) ale NH3 ani drgnęło. Wczoraj dolane Prodibio Biodigest(120-1000l) NO2 dzisiaj bez zmian.


C.



poczytaj wpis andrejusa on także startował na bactoactive Tropicala i dokładnie jak tobie wszystko stało( jemu przez 5 tygodni) z NH4 0 i minimalnym NO2 . Wreszcie wczoraj wlałeś skuteczne bakterie to licz start od nowa.

Opublikowano
Ja miałem podobnie z zeolitem. Dopiero ja wywalilem z kubła to coś sie zaczęło dziać.



Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk


cenna podpowiedz.

grego tak na zdrowy chłopski rozum - pomyśl.

jeśli wszędzie trąbią że zeolit natychmiast pochłania amoniak a bakterie są jeszcze słabiutkie to z czego mają się rozwijać z samej wody?. ich całe skromne jeszcze jedzonko przecież siedzi w zeolicie.

Dlaczego z uporem maniaka startujecie baniaki na zeolicie zamiast na ceramice?

Wiem że kupując kubły dostajecie "gratis" watę, węgiel aktywny lub zeolit ale trzeba pomyśleć co do czego służy i nie używać wszystkiego co ci wetkną niby za darmo.

Opublikowano

Drugą czynnością po usunięciu zeolitu z dojrzewającego akwarium powinna być zmiana testów. Zoolek nie budzi u mnie żadnego zaufania. Większą mam pewność używając testów psakowych JBLa :). Zeolit jest dobry jeżeli ma się nadmiar związków azotowóch, których bakterie nie są w stanie "przetrawić" lub gdy nastąpiła awaria kubła i bakterie z braku przepływu wody padły. U mnie za zeolit i węgiel aktywny robi Purigen. Nie dość, że usuwa związki azotowe to jeszcze bezbłędnie klaruję wodę.

Opublikowano

Coś się tam jednak dzieje skoro NO2 wynosi te 0,75 mg/l. Może hydroponika zjadła cały amoniak i teraz "podjada" azotyny? Oby okazała się tak samo łasa na azotany.(o ile to prawda)


Mam pytanie czy za każdym razem gdy Wasze zbiorniki dojrzewały NO2 szybowało do wartości kilku mg/l? Czy jest to warunek konieczny aby Nitrobacter się zaczął namnażać?


Nie każdy startuje akwarium na pożywkach i innych starterach amoniakowych, a zbiornik dojrzewa i się stabilizuje - wątpię aby bez jakiejkolwiek pożywki skok azotynów był wyższy od mojego.



Dlaczego z uporem maniaka startujecie baniaki na zeolicie zamiast na ceramice?

Wiem że kupując kubły dostajecie "gratis" watę, węgiel aktywny lub zeolit ale trzeba pomyśleć co do czego służy i nie używać wszystkiego co ci wetkną niby za darmo.



Spotkałem się z wieloma opiniami, które zdecydowanie umniejszają te "natychmiastowe" i silne działanie zeolitu. Zeolit kupiłem sam, podobnie jak bioceramikę. Dlaczego? Nie miałem w planach hydroponiki, a chciałem w jakiś sposób zaradzić na przyszłość wysokiemu NO3 w akwarium.(woda do podmian NO3 30-40 mg/l) Zeolit i Purigen(zamiast którego powstała hydroponika) miały chociaż utrzymać NO3 na poziomie tych 30-40 mg/l.


Także nie sprowadzaj mnie do poziomu jakiegoś laika, który nawrzucał wszystko bez namysłu. Po prostu założenia na starcie były inne niż jest obecnie, złoża dobierałem po namyśle - jednakże nie doceniając skuteczności zeolitu.

Opublikowano

Jeśli dobrze kojarzę to nikt nie startował baniaka z podpiętą hydroponiką i to ją podejrzewałbym o zamieszanie w starcie a nie zeolit (chyba że masz jakiś super jakości)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tak też zrobię, zaopatrzę się też w więcej tego biodigestu(narazie dodane były 2 ampułki, dzień po dniu)


Myślę, że nawet jak NO2 spadnie, to ten biodigest będę przez kilka tygodni stosował(1 amp /tydz.)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
    • Tak też uważam, chciałem się tylko upewnić  a jakiej gramatury gąbki? 30 pi?
    • No tak zgadza się powinienem użyć opcji szukaj, tylko że każdy ma inny zbiornik, inne oświetlenie, inne warunki. Dlatego tutaj napisałem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.