Skocz do zawartości

PROJEKT MALAWI 1550 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Czytam z zainteresowaniem i kibicuje :-) Zresztą mam wrażenie, że wątek jest jednym z częściej subskrybowanych.

Pomoc na razie nie mogę, bo jestem laikiem w kwestiach przez Was poruszanych.

Powodzenia i nie mogę sie doczekać finiszu :-)


pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Stan za sugestie, właśnie tego mi trzeba konstruktywnej krytyki, argumenty że coś nie będzie dobre bo nie jest sprawdzone albo nikt tak nie robił do mnie nie przemawiają :), Proszę o konstruktywne opinie


Bardzo, ale to bardzo jestem ciekaw co z tego Ci wyjdzie. Robisz coś starego w zupełnie inny sposób. Albo cały temat pierdzielnie bo czegoś nie uwzględniasz albo odkryjesz nowe metody/sposoby :)


Ja mam stosunek porażek do sukcesów jakoś pół na pół. Oby tobie wyszło lepiej.


Na ta chwile mam 2 wątpliwości.


1) Jesli mi matematycznie nie udowodnisz to nie uwierzę, że dolanie 400l wody o temp 50C w okresie 1 tygodnia utrzyma temperaturę wody w akwarium na poziomie ~25C. To są tylko 2l na godzinę. Nie potrafię bez szukania wzorów policzyć ile energii wypromieniuje takie akwarium w ciągu godziny ale jestem prawie całkiem przekonany, że sporo więcej niż wprowadzisz tymi 2l ciepłej wody.

Wg mnie grzałka bedzie niezbędna. Jesli otym pisałeś to sorry - nie zauważyłem.


2) Niebieski odpływ do ścieków. Obuduj go kominem z odpowiednio wysokim grzebieniem. Dodaj drugi awaryjny odpływ. Jedna goła rurka w któryms momencie zatka się i będziesz miał powódź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dopisze drobna uwage.

Wg mnie chybiony jest pomysl regulacji temperatury dolewanej wody 30-50'C.

Pamietaj ze mamy tez lato i w najbardziej gorace dni wiekszosc walczy ze zbyt wysoka temperatura.

Lepsze byloby zastosowanie dolewki od najnizszej mozliwej temperatury do powiedzmy tych 50'C.

Czy bedziesz to recznie ustawial czy jakas technika to za Ciebie wykona?


Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d8. Zastanów się jak wymienisz złoże biologiczne bo po jakimś czasie trzeba będzie to zrobić.


A kto powiedział, że trzeba wymieniać złoże biologiczne ? Skoro woda trafiająca do niego jest filtrowana mechanicznie czyli wpływa czysta i nie zapycha porów , a za czym idzie nie zmniejsza powierzchni filtracyjnej ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie grzałka bedzie niezbędna.

Wszystko zależy od temperatury w mieszkaniu. Ja nie używam grzałki wcale a nawet w okresie "przed grzewczym" temperatura nie spada poniżej 24 stopni. Filtry pompy i oświetlenie starcza aby woda była o kilka stopni wyższa niż temperatura w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od temperatury w mieszkaniu. Ja nie używam grzałki wcale a nawet w okresie "przed grzewczym" temperatura nie spada poniżej 24 stopni. Filtry pompy i oświetlenie starcza aby woda była o kilka stopni wyższa niż temperatura w mieszkaniu.


Możę i racja. Wziąłem nie koniecznie dobry przykład. U mnie jest z wyboru raczej chłodno (16-20C), lampy led na razie nie grzeją wody, autopodmiana wlewa codzinnie 60l zimnej wody, a jedna pompa i 3 cyrkulatory to duzo za mało aby podgrzać wodę do 25-26C....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij o bardzo dobrym izolowaniu filtra i rur w piwnicy w której masz zimno :)


A co do ogrzewania. Może mała ukryta wężownica z wodą kotłową i pompa sterowana termostatem ?:D Wężownice można ukryć albo jakiś mały wymiennik zainstalować na wężach od filtra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warunki klimatyczne w domu to temperatura 21 stopni w lecie w największe upały wzrasta do 26 stopni.

Na akwarium nie będą padały promienie słoneczne, no może od 17 do wieczora w letnie dni będzie trochę świeciło na boczną szybę ale łatwo mogę ją osłonić gdy zajdzie taka potrzeba.

Temperatura dopływu narazie napisałem 30-50 bo taki zawór mieszający znalazlem na szybko na allegro wiadomo przydałaby się regulacja 10-50 coś się wymyśli.

Grzanie akwarium wodą myślę że w tych warunkach zda egzamin, można policzyć straty i zyski ciepła ale szczerze nie chce mi się :) a intuicja podpowiada mi że będzie ok. Wszystkie ściany akwarium oprócz szyb rzecz jasna będą ocieplone 3 cm styropianu róznica max 4 stopni, strata ciepła niewielka. W piwnicy będzie ocieplona obudowa szafka z osb 10mm na filtr i przewody.

Co do wymiany złoża biologicznego to kiedyś to pewnie nastąpi bo gąbka coś tam minimalnie pewnie puści, ale sądzę to okres liczony w latach. Wtedy spuszczę wodę z filtra ( wiadomo będą zawory odcinające filtr ) przewrócę filtr na bok i wyjmie co będę chciał.

Jutro zamieszczę zdjęcia z prac nad tłem strukturalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
    • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
    • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.