Skocz do zawartości

PROJEKT MALAWI 1550 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post na tym forum.

Akwarium nie miałem jeszcze nigdy :), jakoś nie było możliwości ani chęci, jednak po obejrzeniu kilku akwariów malawi u szwagrów zaraziłem się, zacząłem czytać i tak powstał projekt własnego malawi. Postanowiłem ominąć etapy od małego do coraz większego akwarium jak to obserwowałem u osób mających malawi. Rozmiary malawi są podyktowane miejscem w salonie mojego domu które na nic innego i tak nie będzie wykorzystane więc w całości stanie tam malawi. wu,.


PROJEKT MALAWI 1550 założenia:

- wymiary akwarium ( bryły wody ) 251 x 91 x h-69cm

- pomimo dużych rozmiarów nie chcę i nie mogę wydać na to akwarium dużo pieniędzy, więc zamówienie gotowego odpada, wszystko zrobię sam. Z racji wykonywanego zawodu ( projektant konstrukcji budowlanych / kierownik budowy ) kwestie techniczne związane z budową akwarium od strony teoretycznej i praktycznej nie przedstawiają dla mnie żadnych trudności wszystko zrobię sam.

- miesięczne koszty prądu dla tego akwarium powinny zamknąć się w 20zl

- czynności przy prowadzeniu akwarium ( oprócz karmienia rybek :) to akurat przyjemność ) nie powinny zajmować więcej niż 20 min tygodniowo


Dziś punkt 1. KONSTRUKCJA ZBIORNIKA

Akwarium będzie wykonane w szkielecie ( czytałem o dużych akwariach które rozklejały się nawet po kilku latach ) moim zdaniem jedyne rozsądne rozwiązanie dla takiego dużego akwarium. Ze względów ekonomicznych spód, ściana tylna i lewa będą wykonane z blachy stalowej, ściana przód i prawa szkło optiwhite grubość 12mm. Ściany metalowe będą pomalowane czarną farbą epoksydową z atestem dla żywności

Cdn.

post-14488-14695715839426_thumb.jpg

post-14488-14695715840657_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nalezy w mojej ocenie zweryfikowac czas dla tzw obslugi - min. 1,5h...chyba ze podciagniesz

instalacje i bedziesz mial automatyczna podmiane ;-)


tak samo koszty pradu wg mnie beda zdecydowanie wieksze...porownujac do mojego

to bedziesz mial min.50zl..jesvze zalezy czym bedziesz swiecil


wymiar akwa zacny...zazdroszcze :-) (tylko te ramy troche estetyke beda

psuly..ale to kwestia gustu.

czekamy z niecierpliwoscia na relacje

pozdrowiam kolege po fachu


ps.sorki za literowki...pisze z tel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt fajny, i będę go śledził z niecierpliwością bo lubię niskobudżetowe projekty - rodzą się wtedy fajne pomysły.

Z drugiej strony to jak zaznaczyli koledzy z prądem na 100% się nie wyrobisz.

20zł przy średnim koszcie kWh w granicach 55gr daje jedynie 36kWh.

W 30 dniowym miesiącu jest 720 godzin. Jeżeli rozbijesz te 36000W na 720 godzin to wychodzi 50W na godzinę.

OK mogłoby na filtrację wystarczyć ale co z oświetleniem?

Jeżeli chcesz widzieć ryby powinieneś świecić minimum jakieś 10h dziennie co daje 300 godzin w miesiącu.

Jeżeli nie chcesz inwestować wielkich pieniędzy to raczej oświetlenie na diodach cree odpada więc zostają świetlówki których powinno być minimum 100W lub HQI 150W - przy tej długości zbiornika 2 są rozwiązaniem idealnym czyli 300W

Generuje to koszty:

Świetlówki 100W * 300h = 30kWh * 0.55zł = 16.50zł

HQI 300W * 300h = 90kWh * 0.55zł = 49.50zł


Pamiętaj że jeszcze jest grzałka która od czasu do czasu też się załącza.


Co do czasu obsługi to 20 min tygodniowo jest wykonalne (choć będzie ciężko) ale tylko i wyłącznie przy stałej podmianie.


Niemniej życzę powodzenia przy budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zainteresowanie,

ogólnie każdego wieczoru przedstawie kolejne punkty mojego projektu.


Tak na szybko ( szczegółowe wyjadą w praniu, przy omawianiu punktu instalacji, oświetlenia itd ) odpowiedzi:

1. grubość szyby

sądze że jest ok, oprócz wysokości ważne jest także podparcie górnej krawędzi, u mnie dojdzie pokrywa której szkieletem będzie profil metalowy na stałe przymocowany do ramy i będzie stanowił idealne usztywnienie górnej krawędzi, co do długości w takim wypadku to akwarium długie na 200cm czy 500cm wytrzyma dokładnie tak samo przy stosunku wysokości do długości większej niż 1 : 2.5 długość przestaje mieć znaczenie, ponieważ mamy i tak czyste jednokierukowe zginanie.

2. czas pracy co tydzien, będzie stała automatyczna podmiana wody, 20 min to czyszczenie szyby, sądze że raz na 2 miesiące dojdzie czyszczenie filtra myśle że zajmie to także dodatkowe 20 min

3. prąd

oczywiście grzanie wody nie pradem ale przez podmiane wody ( taki mój patent szczegóły w punkcie podmiana wody :) )

wydatek prądu to bardzo enerooszczędna pompa ( dla mnie tanio tzn w pewnym okresie czasu wiadomo taka pompa przy zakupie jest 2 razy droższa ale po 2 latach ta różnica się niweluje )

oświelenie do poprostu szerokokątne żarówki led o naturalnej cieplej barwie, bez żadnych bajerów podobają mi się rzeczy najprostsze.


Ogólnie wszyskie szczegóły po kolei, ale zasada której się trzymam to taka że nie to drogi co duże, ale to co skomplikowane tak wynika z mojego doświadczenia zawodowego, poza tym prostę jest najładniejsze.


Zapraszam na dalsze rozwijanie wątku co wieczór w miarę możliwości wolnego czasu będe zamieszczał kolejne punkty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście grzanie wody nie pradem ale przez podmiane wody ( taki mój patent szczegóły w punkcie podmiana wody )

wydatek prądu to bardzo enerooszczędna pompa ( dla mnie tanio tzn w pewnym okresie czasu wiadomo taka pompa przy zakupie jest 2 razy droższa ale po 2 latach ta różnica się niweluje )


Napisałem o kosztach prądu biorąc pod uwage energooszczędną pompę i cyrkulatory ;-) !

Jeżeli chodzi o oświetlanie to tez świecę ledami, zdania podzielone ! Ale bierz pod uwagę moduły led smd czy ledy cree i to o światełku min 6500K. Cieplejsza barwa będzie przekłamywać barwę rybi to mocno , no chyba że to Ci będzie się podobało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.