Jump to content

Bloat po raz kolejny


Recommended Posts

Witam


Chciałem podzielić się z Wami moimi smutnymi doświadczeniami i jednocześnie zapytać co robić dalej.


Akwarium zarybione od 2 tygodni, w obsadzie 1+4 saulosi (126l). Ryby prosto od hodowcy, młode, jednak samiec wybarwiony już w dość sporym rozmiarze. Akwarium w pełni dojrzałe.


Niestety już po pierwszym tygodniu, tj. po pierwszej podmianie wody zacząłem zaobserwować coś niepokojącego. Ryby od samego początku ocierały się o dno, ale chętnie podejmowały pokarm, zaczęły pojawiać się nitkowate odchody, jedna z samiczek wyraźnie pociemniała i odseparowała się od reszty. Gdy całkowicie zaprzestała pobierania pokarmu byłem już pewien, że coś jest nie tak. Od początku zacząłem podejrzewać bloat, bo sporo się o tym naczytałem (zbiornik dojrzewał 6 tygodni więc miałem trochę czasu) jednak wmawiałem sobie, że to niemożliwe tak od razu, że może stres związany z przenosinami lub podmianą wody.

Jednak kolejna z samiczek zaczęła wyglądać podejrzanie więc jeszcze wczoraj, rozpocząłem kurację metronidazolem w dawce 3g/100l. Z uwagi na to, że zbiornik młody chciałbym uniknąć Bactoforte S.

Niestety dla najsłabszej samiczki czas się skończył, nieruchomej rybie, pozostałe zaczęły podgryzać ogon, zdążyłem odłowić do plastikowego pojemnika umieszczonego w akwa, jednak przed chwilą zdechła ze spuchniętym brzuchem. Martwię się dalej o pozostałem


W tej chwili widzę, że ryby są bardzo pobudzone, podniosłem temp do 27-28st i wyłączyłem oświetlenie.

Muszę przyznać, że trochę to przeżyłem bo starałem się robić wszystko jak należy, dostałem piękne okazy ryb w doskonałej kondycji, a niestety po dokładnie 2 tygodniach pierwsza padła.

Parametry wody, książkowe tj. NH3-0, NO2-0, NO3-5

Karmione: OSI Spirulina Flakes, OSI VividColor oraz naprzemiennie Tropical Malawi.


Pytanie do Was, co mogłem zrobić nie tak i o ile kuracja metro, pomoże co robić żeby się uchronić przed nawrotem choroby??


Czytałem na forum, że hodowcy stosują pokarmy wysokoenergetyczne po to aby ryby szybko rosły, i faktycznie mógłbym to potwierdzić, gdyż samiec przez te 2 tygodnie wyraźnie urósł. Potem w warunkach domowych normalna dieta okazuje się niezdrowa dla ryb.

Tak to sobie tłumaczę, ale może jednak wina po mojej stronie, tylko gdzie??

Link to comment
Share on other sites

że zbiornik młody chciałbym uniknąć Baktoforte S.

Jeżeli to bloat to leczenie samy metr.. nic nie daje. Przy tej chorobie musisz podać BaktoforteS.


Z Twojego opisu, nigdzie nie wygląda że popełniłeś jakiś błąd, o ile zbiornik był dojrzały.

Dla mnie to miałeś/masz coś innego niż bloat. Podając BaktoforteS może byłyo by lepiej

Szczegóły produktu Preparat skuteczny przy zakażeniach bakteryjnych u ryb słodkowodnych i morskich, nawet w zaawansowanym stadium. Zakażenia obejmują np. chorobę Columnaris, gnicie płetw i skrzeli, zakażenie wywołane bakteriami Aeromonas lub Pseudomonas, stany zapalne i otwarte wrzody, jak również obrzęk.


PS

A może Ty futrowałś strasznie te rybki, jak zauważyłeś że "samiec wyraźnie urósł"

Link to comment
Share on other sites

Czy zaobserwowałeś u swoich ryb wytrzeszcz oczu, nastroszone łuski lub ich brak. Dobrze byłoby abyś wrzucił jakieś zdjęcia.

Nie wiem czy czytałeś te o to artykuły

http://malawi.pl/index1p.html

http://www.klub-malawi.pl/index.php/faq/wiadomoci-ogolne/250-bloat--czsta-choroba-malawijskich-pyszczakow

Moja uwaga nie trzeba się tak strasznie obawiać BaktroforteS( dawniej baktopur direct) nie zabija naszych bakterii.

Link to comment
Share on other sites

Powyższe czytalem i zmiany oczu mogę potwierdzić. Nastroszone łuski niekoniecznie, ale wyraźne pociemnienie.

Niestety w tej chwili obserwuje kolejna rybę, która wydawała mi sie podejrzana. Pobiera pokarm ale ma opuchnięty brzuch i nitkowate przezroczyste odchody. Zmiany oczu rownież można dostrzec chociaż na tym etapie może to już być autosugestia. Postaram sie umieścić zdjęcia.


Co robić? Dziś trzeci dzień leczenia metro. Boje sie BaktoforteS bo wszędzie jest napisane ze ubija biologię. A ja niemam warunków innych poza leczeniem w zbiorniku ogólnym, nie mam nawet jak odłączyć filtra bo to unimax.

Link to comment
Share on other sites

Powyższe czytalem i zmiany oczu mogę potwierdzić. Nastroszone łuski niekoniecznie, ale wyraźne pociemnienie. Niestety w tej chwili obserwuje kolejna rybę, która wydawała mi sie podejrzana. Pobiera pokarm ale ma opuchnięty brzuch i nitkowate przezroczyste odchody. Zmiany oczu rownież można dostrzec chociaż na tym etapie może to już być autosugestia

Szkoda że nie napisałeś tego tak szczegółowo wcześniej. Zawsze to o dwa dni szybciej można już zapobiegać tej chorobie.


Co robić? Dziś trzeci dzień leczenia metro. Boje sie BaktoforteS bo wszędzie jest napisane ze ubija biologię. A ja niemam warunków innych poza leczeniem w zbiorniku ogólnym, nie mam nawet jak odłączyć filtra bo to unimax.

Myślisz że poleciłbym Ci ten lek gdybym nie miał z nim styczności, gybym go nie używał. Używłem BaktoforteS u siebie też lecząc bloata. Podając metro.. i BaktoforteS uratowałem rybcie. Nie zauważyłem w ogóle żadnego zachwiania biologii, a też miałem pewne obawy. Ryby nie odbudujesz a biologię na pewno.

Kolego boisz się zaaplikować BaktoforteS a nie boisz się o swoje ryby. Jedna już poszła do ..... a teraz kolejna. Po skończonej kuracji dodasz węgiel aktywny na 2-4 dni a później dasz sobie te bakterie co polecił kolega Waszek.


Informacje z oryginalnej ulotki:


Zastosowanie

Wewnętrzne choroby pochodzenia bakteryjnego u ryb ozdobnych można rozpoznać przez wzdęty brzuch, odstawanie łusek i zmętnienie oczu.

Innymi objawami są: kiwające ruchy, ciemne zabarwienie, utrata apetytu, a w końcu całkowita apatia.

Nie czekaj tylko działaj bo z Twojego opisu choroba postępuje.

Liczę że szybko wyleczysz swoje podopieczne

Link to comment
Share on other sites

Lej ten bactopur póki jeszcze masz jakieś ryby! Musisz działać jak najszybciej,biologią możesz pomartwić się potem. Z normalnie działającego wcześniej filtra odbuduje się szybko.

Odlej część wody, napowietrzanie na max,zaciemnienie żeby uv nie rozkładało metronidazolu i dalej skojarzone leczenie z bactofortem!

Link to comment
Share on other sites

Wstrzymuję się z obawy, że być może panikuję, ale skoro tak mówicie to jutro udam się po BaktoforteS. Powiedzcie tylko jak to teraz zaaplikować? Jutro planowałem podmianę wody i zastrzyk metro w połowie dawki początkowej tj.1,5g/100l bo tylko tyle mam tabletek.


Dla pewności zamieszczam zdjęcia. Dwa pierwsze to ryba, która już zdążyła zdechnąć. Zdjęcia zrobione 3 dni przed zgonem.


http://i41.tinypic.com/2u8uy6g.jpg

http://i44.tinypic.com/29divlu.jpg


Dwa kolejne obecny przedmiot zainteresowań, największa z samic w odmianie coral. Zdjęcie przed chwilą.

http://i39.tinypic.com/2cnjzgn.jpg

http://i42.tinypic.com/4u8411.jpg


Kolejnym objawem o jakim mogę powiedzieć to to że ryba stała się znacznie bardziej płochliwa. Reaguje gwałtownie na najmniejszy ruch przy akwa, pływa nerwowo krótkimi szybkimi prostymi. Zauważyłem, jeszcze że patrząc z perspektywy krótkiego boku akwa ryby "nie trzymają pionu". Pływają pod skosem - niewiem czy to normalne czy też jakiś zły objaw.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.