Jump to content

Wkłady Do Kubełka


Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie wkładów do kubełka. Mam akwa 240l. Kubełek Unimax 250 i sndartowe wkłady Bio-Gabka,ZeoWonder,BioCeraMax Pro,CarboMax, Co z tego wymienić?? Wydaje mi się że Carbo max(wegiel aktywny) i zasypać te miejsce dodatkowa ceraika. Dobrze myśle? aha i wewnętrzny mechanik obecnie chińczyk 1000l/h ale za kilka dni będzie jakiś aquaell 2000.

Link to comment
Share on other sites

Nikt ogólnie nie da odpowiedzi bo nie wiadomo czy startujesz czy zbiornik już działa ileś tam czasu, czy jakis wkład jest potrzebny bo woda jest nie wystarczająca itd. musisz więcej napisać o wodzie to wtedy zawsze ktos Ci podpowie co użyć a czego nie w zależności od potrzeb wody. A tak można jedynie postrzelać ale to mija się z celem.

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik Świerzy założony 4 tyg temu. Dokładne parametry wody podam jak zakupię nowe testy bo moje paskowe jednak się nie sprawdziły-nie są dokładne. Ale głównie chodzi mi o ten węgiel aktywny. Czy rzeczywiście stosować go tylko po leczeniu? Bo spotkałem się z opiniami ludzi którzy mają go cały czas i zachwalają gdyż jak go stosują to mają bardziej klarowną wodę.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Węgiel jest bardzo ciekawym medium filtracyjnym, jednym z najbardziej niezbadanych. Poza swymi świetnymi właściwościami absorpcji związków metali ciężkich jak np.ołów, kadm stanowi także świetne podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych. U nas się tak tylko utarło, że węgiel jest tylko używany po leczeniu... A zauważ ile akwariów ma założony węgiel np. w filtrach narurowych na stałe.

Pamiętaj też, że nitryfikacja rozwija się nie tylko w kubełku, sumpie czy gąbce filtra wewnętrznego ( tą płuczemy w odlanej wodzie z akwa podczas podmianek, by nie zabić bakterii ), ale także na piasku i skałach.

Zawsze byłem przeciwnikiem wkładów typu np.matrix , na dowód swych tez miałem 450l. odpalone tylko na niewielkiej hydroponice ;).

Link to comment
Share on other sites

Węgiel jest bardzo ciekawym medium filtracyjnym, jednym z najbardziej niezbadanych. QUOTE]A ja ze swojego doświadczenia już pewnie mocno ponad dwudziestoletniego powiem, że w normalnie funkcjonującym zbiorniku, przy odpowiednim przygotowaniu wody węgiel jest zbyteczny, nieekonomiczny itp. itd. Jeśli ja u siebie mam materiałów filtracyjnych ok 20 litrów to policzcie ile by taki materiał na starcie kosztował. Do tego jego porowatość czyli ostoja dla nitryfikacji jest znacznie mniejsza niż ceramiki czy najtańszego medium jakim jest keramzyt. Przy tak niewymagających rybach jak pyszczaki nie ma sensu kombinowana i marnowania pieniędzy.

Węgiel po leczeniu niezastąpiony, węgiel stosowany na co dzień absolutnie odpada.

Link to comment
Share on other sites

20l mediów - to jest dopiero ogromna przesada :) ale ty masz bardzo dużo ryb. Jeśli to sam keramzyt to jeszcze zrozumiałe,jeśli ceramika to zupełnie nie rozumiem czemu aż tyle jeśli kilka litrów zupełnie dałoby sobie radę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.