Skocz do zawartości

Czy w 14 dni mógł zamknąć się cykl azotowy?


mariuszes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.


Ponad 4 tygodnie temu tj. 1.11 wystartowałem moje akwarium 126l, dno drobny piasek kwarcowy.

Kubeł to Unimax 250 - gąbka, zeolit, ceramika, keramzyt, grzałka -200W, mechanik - póki co brak

Po 14 dniach zrobiłem pierwsze testy kropelkowe zoolek'u:

PH >8

NH3/4 - 0

NO2 - 0

NO3 - nie zmierzyłem bo byłem przekonany że akwarium jeszcze nie wystartowało.


Od tamtego czasu do akwarium dodawałem codziennie pokarmu dla ryb, dodawałem Nitrivec (w ilościach wg instrukcji), wrzuciłem też w międzyczasie świderki.

Co drugi dzień test NH3/4 wykazywał dalej 0 lub bardzo szczątkowe wartości.

Przez okres kolejnych 14 dni badałem tylko NH3/4 oczekując skoku amoniaku - wynik 0.

W międzyczasie wywaliłem z kubła zeolit (ok 22 dnia) i zamieniłem na ceramike, podejrzewając że może on absorbuje zbyt dużo zawartości amoniaku.


Ostatnie testy 02.12 czyli ponad 4 tygodnie do zalania:

NH3/4 - 0

NO2 - 0,2

NO3 - wykrywalne (ale nie biorę pod uwagę ponieważ NO2>0 )


Powoli zaczynam tupać nogami bo chciałem z cierpliwością akwarysty obserwować proces dojrzewania zbiornika, a tu nic.

Zaczynam zastanawiać się czy cykl nie zdążył zamknąć się w pierwszych 14 dniach, a ja go przegapiłem (nie miałem wtedy testów). A potem dodając trochę pożywki dla bakterii rozpoczynałem kolejne cykle, bez wyraźnego skoku. Czy to możliwe?


Czy bardziej prawdopodobne, że po prawie 5 tygodniach nic się nie zaczęło w akwarium dziać (bo zeolit) mimo, że dodawałem pokarmu i Nitrivec?

Obecnie zaprzestałem jakichkolwiek czynności, czekam aż zalegający pokarm zgnije lub zostanie wchłonięty przez świderki (pożytek z tego taki, że zdążyły się namnożyć i urosnąć).

Czekam, aż NO2 spadnie do całkowitego 0 i zbadam NO3, choć biorąc pod uwagę fakt, że test zooleku jest słaby nie będę mieć pewności, że start już za mną.


Proszę o poradę, która hipoteza wg Was jest bardziej prawdopodobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Proszę o poradę, która hipoteza wg Was jest bardziej prawdopodobna.


Witaj na forum.

Jeśli przy zakładaniu zbiornika wszystko było "świeże", chodzi głównie o wkłady w filtrze, to stawiam na hipotezę numer 2. Tym bardziej, że dopiero teraz pojawiło się NO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie . Podpinam się pod temat a przy okazji się przedstawiam.

Tydzień temu uruchomiłem akwarium 80x40x40

Filtr zew. JBL 901. Standardowy filtry. Jeden ceramiczny i gąbki

Użyłem Tetra AquaSafe i Tetra. SafeStart

Wpuściłem też 3 gupiki .

Dwa dni temu wpuściłem jeszcze 7 ryb.

Dziś dosypałem ceramiki do filtra (mam teraz 3/4) i założyłem prefiltr.

Zbadałem też wodę.

NH3=0,5

NO2=0

NO3=12,5

pH=7.9

GH=18

KH=11


Powiedzcie mi proszę czy moje akwa juz dojżało ?

Czy korygować pozostałe parametry ?


Dzięki

Pozdrawiam

Wesołych świąt

-- dołączony post:

PS. Gupiki (prawdopodobnie) sie okociły i dwie mikro sztuki pływaja od dziś . To chyba im dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.