Skocz do zawartości

Czy w 14 dni mógł zamknąć się cykl azotowy?


mariuszes

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witajcie.


Właśnie dokonałem kolejnych pomiarów.

Oto wyniki:

NH3=1

NO2=0

NO3=25


Analizując wykres cyklu azotowego widzę dwie opcje.


1. Nadal to bardzo początkowe stadium. Jeśli tak to dlaczego tak wolno ? Akwa ma 18 dni


2. Cykl się zamkną. Czy poziom NH3=1 w dojrzałym akwa występuję(pomijając czynniki destabilizujące)? Czy raczej będzie =0


Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieram bramkę nr 1.

Tempo nitryfikacji zależy od ilości rozpuszczonego tlenu, temperatury i dostępności jonów amonowych.Zakładam,że powierznia złoża jest niezmienna.


Ad. 2 NH3 1ppm może już być zabójczy, to zależy od pH. W instrukcji testu powinieneś mieć nawet odpowiednią tabelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Bylem nie precyzyjny ale tez nie wszystko rozumiałem.

Test pokazał mi NH3/NH4=1

Z tabeli wynika ze przy moim pH=7.9 mam NH3=0,08 - czyli bezpiecznie.


Ponieważ u mnie pływają puki co ryby startowe (gupiki kiryski itp). Nie będę podnosił pH i obniżę temp z 27 na 23.


Co do złoża to na starcie miałem 1/4 ceramiki w JBL901 a od 11 dni mam 3/4 ceramiki.


Odnośnie napowietrzania. Wylot mam tak ustawiony aby bezszelestnie wprawiał w ruch lustro wody. Czy to wystarczy ? (10 małych ryb akwa 120l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trodno ocenić czy starcza takie napowietrzanie,bądź tu mądry bez testu tlenu albo pomiaru redox :) Ale nie ryzykowałbym wpuszczania pełnej obsady przy pozytywnym teście na NH4+

Z tego co piszesz dojrzewanie trwa dopiero 3 tygodnie, bez żadnych przyspieszaczy i absorberów to jest minimum. W mojej skromnej ocenie jest za wcześnie na wpuszczanie wszstkich ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie będę jeszcze wpuszczał. Gdy biologia będzie gotowa zrobię wymianę na salusi.


Użyłem bakterii Tetra Safe start za 50zł i chyba nie osiągnąłem nic więcej niż miał bym z tańszych produktów.

Jest jeszcze możliwość ,że moje super bakterie znacznie się zredukowały gdy wlałem je do wody bez NH3/NH4 a rybki startowe dopiero zaczęły pływać. Musiało być kilka dni postu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post więc witam wszystkich. Moje akwarium to 240l , Unimax 250 jako biolog (połowa ceramika, połowa zeolit) i Aquael Turbo 1500 jako mechanik. Zalałem wszystko tydzień temu i mam dziwne parametry wody dziś to:

pH - 8-8,5

KH - 16

NH4 - 0

NO2 - 0

NO3 - 5


Najdziwniejsze jest NO3 trzy dni po zalaniu było 20 reszta jak wyżej, dziś spadło do 5. Dodam że wlałem 40l wody z podmianki z innego akwarium. Dwa dni temu wpuściłem 5 małych molinezji i dolałem bakterie BactoActive Tropicala. Czy to możliwe że akwarium jest już dojrzałe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.