Skocz do zawartości

Biostartery - Mity i fakty


harisimi

Rekomendowane odpowiedzi

To że są bakterie nie kwestionował nawet Tymoteusz tyle, że wskazywał, iż te odpowiedzialne za krok pomiędzy NO2 a NO3 są u Sery słabawe. Filtra nie włączałem od razu bo błądziłem we mgle ;) nie wiedziałem że serca indycze tak szybko się zepsują nie wiedziałem jak szybko zadziała filtracja do jakiego poziomu dojedzie amoniak itp. Szlag by mnie trafił jakbym coś już na starcie zepsuł bo to jednak sporo zabawy, kupa mycia, wlewanie wody i takie tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny dzień i następna niespodzianka.


Testy wykazały że ... ruszył cykl i w baniaku bez dodatku bakterii. Spodziewałem się, że ruszy ale zaskoczyło mnie że tylko jeden dzień później niż w baniaku z bakteriami. Wreszcie też coś widać w różnicy przeróbki amoniaku. Test na NH3/4 pokazał, różnice w barwie może fotka nie odda tego do końca ale jednak woda z akwarium bez bakterii ma wyraźnie ciemniejszą barwę więc jednak w przyrodzie nic nie ginie ;).


Podsumowanie trzeciej doby:


Akwarium A bez Nitrivec


NH3 pomiędzy 1 mg/l a 5 mg/l bliżej tego niższego wyniku

NO2 około 1,0 mg/l ( każdy to wie kto miał test Zooleka ;) )

NO3 10 mg/l


Akwarium B z Nitrivec


NH3 na poziomie 1 mg/l

NO2 około 1,5 mg/l a może i wyżej,

NO3 pomiędzy 25 mg/l a 50 mg/l

post-6453-14695715031133_thumb.jpg

post-6453-14695715038805_thumb.jpg

post-6453-1469571504039_thumb.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez odpowiednich urządzeń i tak pomiary będą niedokładne. Jednak jeśli amoniak w jednym baniaku się wyzeruje ( ten zółty kolor widać jak na dłoni ) a w drugim nie to odpowiedź będzie dość jasna. Robię pomiary w każdym baniaku tym samym testem więc oczywiście gdybym miał JBL zamiast Sery lub obok Sery to mogły by wyjść troszkę inne wyniki ale co do zasady na 100% by się powtórzyły. Zauważ że pomiary wykazują jakieś sensowne i logiczne rzeczy a nie przypadkowe zdarzenia. Dlatego tez zastosowałem metodę porównawczą pomiędzy wynikami bo gdybym opierał się tylko na liczbach to faktycznie nie było to tak widoczne. Poza tym Serą mierzę od lat i choć skala barw jak zwykle może być dyskusyjna to jednak coś tam ten test pokazuje. Zoolek też pokazuje choć daje pół litra jeśli ktoś odczyta dokładne dane ze skali barwnej :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.