Jump to content

180l. 90x45x45


Recommended Posts

Witam wszystkich :)

Jestem nowym użytkownikiem na forum, więc proszę o wyrozumiałość :)

Od 2 tygodni posiadam zalany zbiornik 182l. optiwhite 90x45x45 cm (podarowany od kuzyna po likwidacji akwarium roślinnego).

Oświetlenie: 1x35w 18000K

Grzałka: 100w

Ozdoby: ok. 60kg. kamieni (nie znam nazwy ale są neutralne)

W akwarium pływają melanochromis auratus 1+2 (samiec 5 cm jeszcze nie wybarwiony i 2 samice 6 i 7 cm ). Może 2 tygodnie nie są wystarczającym czasem na dojrzałość zbiornika, ale filtr zewnętrzny był używany w 54l. ok. 7 miesięcy, więc chyba jest ok z bakteriami i rozkładem amoniaku itp. :D . Rybki są zdrowe i nie ma problemów z nimi, z wyjątkiem jednego.

Otóż 3 rybki dają poznać, że to pyszczaki ;), ale martwi mnie, że w akwarium rządzi samica :shock: Zawsze, gdy czytałem jakąś lekturę to samce były dominantami, a u mnie jest inaczej.

Największa samica "tępi" każdego, kto wpłynie na jej rewir (większość akwarium w tym 100% kryjówek w skałach) no i mam pytanie: co mogę zrobić żeby ograniczyć agresję? W planach mam zakup 3/4 auratusów. Czy to dobre rozwiązanie? Słyszałem, że maylandia red red ograniczają rządy auratusów. Nie wiem jak zareaguje samica. Dodam, że jest najładniej wybarwiona ,ma bardzo intensywną żółć na dolnym pasie, podczas gdy 2 pozostałe rybki nie mają jej tyle. Czy samiec nie powinien być silniejszy od niej ? A może niewybarwione osobniki są "poddane" samicy?

Bardzo proszę o pomoc :)

Pozdrawiam :P

Link to comment
Share on other sites

Pierwsza sprawa to taka, że auratus nie nadaje się do takiego małego zbiornika. Jest to ryba bardzo agresywna i skoro samica jest większa to po prostu póki co pozwala sobie na harce. Zmień obsadę do tego zbiornika. Poza tym red red to też zbyt duża ryba więc i ona odpada. Poczytaj forum a znajdziesz informacje odnośnie obsady do twojego zbiornika.

Link to comment
Share on other sites

Czy mogę oprócz saulosi dać coś innego typu maingano, żeby były 2 gatunki ?


Mozesz dodac drugi nie za duzy gatunek do saulosi w takim akwarium.IMHO mogloby to byc miedzy innymi "maingano"

Popatrz tutaj a napewno znajdziesz obsade do Twojego akwa. Sprawdz obsady do akwarii 160-200.;)

Link to comment
Share on other sites

Mam u siebie maingano i saulosi w zbiorniku 100x40x40 i im samice są więszke tym więcej one potrzebują miejsca dla siebie. Wg mnie 100x40 dno to totalne minimum na dwa małe haremy. Strzel sobie 10 sztuk saulosi i zobaczysz co się wyklaruje. Nie ma sensu pchać na siłę gatunku drugiego, skoro będą miały nieciekawe warunki i się nie wybarwią do końca.

Link to comment
Share on other sites

Ale zbiornik jest krótszy. Sam dobrze wiesz, że powierzchnia dna nie zawsze jest tak istotna (mieliśmy przykład akwarium narożnego i jakiegoś z szybą dziwnie giętą), zwłaszcza w małych zbiornikach. Ja upieram się, po obserwacji mojego zbiornika, że minimum długości zbiornika to 100 cm. I nikt mnie nie przekona, że nie mam racji :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.