Skocz do zawartości

180l. 90x45x45


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Jestem nowym użytkownikiem na forum, więc proszę o wyrozumiałość :)

Od 2 tygodni posiadam zalany zbiornik 182l. optiwhite 90x45x45 cm (podarowany od kuzyna po likwidacji akwarium roślinnego).

Oświetlenie: 1x35w 18000K

Grzałka: 100w

Ozdoby: ok. 60kg. kamieni (nie znam nazwy ale są neutralne)

W akwarium pływają melanochromis auratus 1+2 (samiec 5 cm jeszcze nie wybarwiony i 2 samice 6 i 7 cm ). Może 2 tygodnie nie są wystarczającym czasem na dojrzałość zbiornika, ale filtr zewnętrzny był używany w 54l. ok. 7 miesięcy, więc chyba jest ok z bakteriami i rozkładem amoniaku itp. :D . Rybki są zdrowe i nie ma problemów z nimi, z wyjątkiem jednego.

Otóż 3 rybki dają poznać, że to pyszczaki ;), ale martwi mnie, że w akwarium rządzi samica :shock: Zawsze, gdy czytałem jakąś lekturę to samce były dominantami, a u mnie jest inaczej.

Największa samica "tępi" każdego, kto wpłynie na jej rewir (większość akwarium w tym 100% kryjówek w skałach) no i mam pytanie: co mogę zrobić żeby ograniczyć agresję? W planach mam zakup 3/4 auratusów. Czy to dobre rozwiązanie? Słyszałem, że maylandia red red ograniczają rządy auratusów. Nie wiem jak zareaguje samica. Dodam, że jest najładniej wybarwiona ,ma bardzo intensywną żółć na dolnym pasie, podczas gdy 2 pozostałe rybki nie mają jej tyle. Czy samiec nie powinien być silniejszy od niej ? A może niewybarwione osobniki są "poddane" samicy?

Bardzo proszę o pomoc :)

Pozdrawiam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to taka, że auratus nie nadaje się do takiego małego zbiornika. Jest to ryba bardzo agresywna i skoro samica jest większa to po prostu póki co pozwala sobie na harce. Zmień obsadę do tego zbiornika. Poza tym red red to też zbyt duża ryba więc i ona odpada. Poczytaj forum a znajdziesz informacje odnośnie obsady do twojego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę oprócz saulosi dać coś innego typu maingano, żeby były 2 gatunki ?


Mozesz dodac drugi nie za duzy gatunek do saulosi w takim akwarium.IMHO mogloby to byc miedzy innymi "maingano"

Popatrz tutaj a napewno znajdziesz obsade do Twojego akwa. Sprawdz obsady do akwarii 160-200.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie maingano i saulosi w zbiorniku 100x40x40 i im samice są więszke tym więcej one potrzebują miejsca dla siebie. Wg mnie 100x40 dno to totalne minimum na dwa małe haremy. Strzel sobie 10 sztuk saulosi i zobaczysz co się wyklaruje. Nie ma sensu pchać na siłę gatunku drugiego, skoro będą miały nieciekawe warunki i się nie wybarwią do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zbiornik jest krótszy. Sam dobrze wiesz, że powierzchnia dna nie zawsze jest tak istotna (mieliśmy przykład akwarium narożnego i jakiegoś z szybą dziwnie giętą), zwłaszcza w małych zbiornikach. Ja upieram się, po obserwacji mojego zbiornika, że minimum długości zbiornika to 100 cm. I nikt mnie nie przekona, że nie mam racji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.