Jump to content

Nowe akwarium - 300l (120x50x50)


waszek18

Recommended Posts

Siemanko.

Nadszedł wreszcie moment, w którym udało mi się odłożyć pieniążki na powiększenie zbiornika. Obecnie posiadam standardowe akwarium o pojemności 160l (100x40x40). Zakupione zostało od kolegi, w związku z czym posiadało ślady użytkowania. Z zamiarem wymiany zbiornika chodzę już od jakiegoś czasu i nareszcie jest to osiągalne. Akwarium ponownie zalane zostanie pod koniec września. Teraz jest moment aby po pracy zbierać wszystkie materiały potrzebne do wykonania mojego projektu. Nie planuję nic innowacyjnego, lecz postanowiłem założyć ten temat aby móc pokazać osobom zainteresowanym postęp w tworzeniu kolejnego akwarium. Śledzić tutaj będziecie mogli proces powstawania stelaża oraz tła wewnętrznego, kompletowanie przeze mnie docelowej obsady oraz wykonanie aranżacji akwarium. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do dyskusji w czasie tego dwu miesiecznego przedsięwzięcia. Na bieżąco z rozwojem prac będę wstawiał zdjęcia z przebiegu prac. A teraz krótko opiszę moje plany.


AKWARIUM:

Zbiornik o pojemności 300l w standardowym wymiarze - 120x50x50. Wykonany on zostanie przez kolegę z forum Przemka. Postanowiłem spać spokojnie, dlatego zbiornik zamawiam właśnie u Przemka.


TŁO:

Tło będzie wewnętrzne wykonane ze styropianu oraz pianki uszczelniającej. O tle dowiecie się więcej w późniejszym etapie prac.


SZAFKA:

Akwarium stanie na stelażu wykonanym ze stali kwasoodpornej (szlachta się bawi :-D). Będzie to ciekawy etap prac gdyż projektuję stelaż demontowalny do kilku mniejszych elementów w celu wygody wnoszenia do mieszkania. Większość wykonam z profila 20x50. Jestem na etapie projektowania tego stelaża w programie 3ds max, a więc jak tylko tego dokonam pochwalę się moim pomyslem. Stać stelaż będzie na 6ciu regulowanych stópkach.


WYSTRÓJ :

Piasek zakupię w markecie budowlanym. Kamienie wykorzystam te które już mam wraz z nowymi. Wszystkie to serpentynit.


OŚWIETLENIE :

Światło to etap trudny. Zależy on od mojej decyzji czy będę chciał mieć rośliny czy nie. Skłaniam się do dwóch naswietlaczy LED 10W.


FILTRACJA:

Za filtrację biologiczną Odpowiadać będzie filtr jbl e901 z matrixem oraz ceramiką. Jeżeli będą wahania parametrów dołożyć będę mógł hw-302. Filtracja mechaniczna do sprawdzenia efektywności. Aquael circulator 1500 plus falownik jvp.


To tyle na początku. Zapraszam do śledzenia tematu. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witam kolego waszek18 ;)

Też jestem na etapie projektowania podobnego zbiornika, tak że z zainteresowaniem będę śledził Twój temat. Może coś podpatrzę ;)

Życzę powodzenia, będę trzymał kciuki :)


Ps. jestem szczególnie ciekaw Twojego tła, bo nie mam jeszcze do końca ułożonego w głowie pomysłu na swoje.


Pozdrawiam,

Krzysiek

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie zmieniłeś upodobań i w zbiorniku znajdzie się miejsce dla maingano, to ważne jest moim zdaniem intensywne "wyrzeźbienie" tła. Zwłaszcza że sam zamierzasz je robić. Powodzenia w planach!

Link to comment
Share on other sites

Powodzenia..! Ale jeśli chodzi o wielkość akwarium to za kilka miesięcy stwierdzisz .. jakie ono małe :) Ja posiadam identyczny zbiornik. I denerwuje mnie że jest takie małe he... Zamierzam się do większego projektu ale na przeszkodzie stoi lokum i sprawy finansowe. Jeśli wszytko się wyjaśni to napewno zamówie u Przemka. Jakościowo i cenowo lepiej nie można trafić. pozdrawiam !

Link to comment
Share on other sites

Powodzenia..! Ale jeśli chodzi o wielkość akwarium to za kilka miesięcy stwierdzisz .. jakie ono małe :) Ja posiadam identyczny zbiornik. I denerwuje mnie że jest takie małe he... Zamierzam się do większego projektu ale na przeszkodzie stoi lokum i sprawy finansowe. Jeśli wszytko się wyjaśni to napewno zamówie u Przemka. Jakościowo i cenowo lepiej nie można trafić. pozdrawiam !


No ale na większe już sobie pozwolić nie mogę w wynajmowanym mieszkaniu. Pewne jest, że po studiach jak pójdę na swoje, akwarium będzie dużo wieksze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
  • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
  • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
  • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
  • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
  • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
  • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.