Jump to content

Za głupotę się płaci - potrzebuję Waszej pomocy


Iloneek

Recommended Posts

Witam,

potrzebuję pomocy doświadczonych osób bo moja własna "głupota" może zaraz pozbawić żywota 12 pięknych Saulosi.

Zaczęło się od walki z okrzemkami- ponad 2 m-ce częstych podmian wody, czyszczenie i wypalanie na słońcu kamieni, skrobanie szyb. Żal mi było mieszkańców akwa bo co sobie pokopały i urządziły po swojemu to podmianka i znów kamienie do czyszczenia. Walka trwała aż woda zrobiła się zielona. (czemu ja wtedy nie zajrzałam na forum ????) Decyzja - restart. Mam małe akwa na kotnik - 33l. Poszła woda z kranu (odstała 24h) + eskalarin i rybki przeniesione. Nie włożyłam jeszcze filtra są tylko na napowietrzaczu. Sytuacja od wczoraj. Dziś zauważyłam, że woda mętnieje.

W tym czasie, duże akwa wyszorowane. Nowe kamienie wygotowane, piach wygotowany. W zasadzie już dziś ułożyłam wszystko ale nie mogę zalać bo struktura kamieni wymagała udziału silikonu akwarystycznego (co by coś nie spadło i nie przygniotło Saulosi). Woda już stoi od wczoraj i czeka na swoją kolej. Jednak nie mam 2-4 tyg na cykl azotanowy bo mi się zaduszą na tym skromnym metrażu 33l. Co robić?

Od razu dodam, że filtr również wyparzony i wymyty ( w końcu to była walka z okrzemkamki)

Mam głęboką nadzieję, że uda Wam się jakoś mi pomóc. I z góry dziękuję za każdą wskazówkę. Co do gromów na mnie o braku doświadczenia i "głupocie" to jestem w pełni jej świadoma - teraz chcę ratować mój narybek tym bardziej że jedna samica znów ma tarło.

Link to comment
Share on other sites

Jedyne rozsądne wyjście to podłączenie filtrów (opisz jaką masz filtrację) i wlanie do akwa kilku ampułek prodibio biodigest (jakiej wielkości jest akwa). Silne napowietrzanie, głodówka przez 3 dni, kontroluj parametry.

Zajrzyj do FAQ aby uniknąć kolejnych błędów;).

Poczytaj wątki o okrzemkach.

Link to comment
Share on other sites

Tak, ale mnie już nie chodzi o likwidację okrzemków. Tylko o szybki restart. Teraz 12 Saulosi męczy się w akwa 33l.

Duże akwa będzie dopiero jutro zalane. Filtr - Aquael FZN3 kaskada. Mam podłączyć ten filtr na te 33l? i przeczekać 2 tyg? Przeżyją w tej ciasnocie? Póki co jakoś sobie radzą ale to dopiero od wczoraj.

Link to comment
Share on other sites

Filtr niech chodzi w małym, jak zalejesz duże (ile litrów?) dolej uzdatniacza; wyrównaj temperaturę; przełóż ryby i filtr (czym jest wypełniony?); a co dalej już napisałem.

podłączenie filtrów (opisz jaką masz filtrację) i wlanie do akwa kilku ampułek prodibio biodigest (jakiej wielkości jest akwa). Silne napowietrzanie, głodówka przez 3 dni, kontroluj parametry.
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Filtr jest wypełniony gąbką.

Ta kaskada da redę z filtracją biologiczną ale musi być wypełniona porządną ceramiką, polecam zakupić Matrix firmy Sachem. Na końcówkę wlotu do kaskady załuż gąbkę będzie działać jako prefitr i nie będzie trzeba czyścić filtra, wystarczy wyczyścić co tydzień prefiltr. Jak twoje akwa ma 112l to maksymalna obsada to docelowo 1+4 saulosi.

-------------------------------

Musisz to zrobić już jutro.

Link to comment
Share on other sites

Podsumowując:

Filtr do małego podłączony. Jak jutro zaleję duże akwa (woda już stoi od dwóch dni) to po podaniu uzdatniacza mogę przekładać rybki. A może dobrze by było wykorzystać wodę z małego? Hm...

Jutro też udam się po wkład do filtra. Czytałam o prodibio biodigest - zdania są podzielone. Żałuję że zdecydowałam się na ten restart. Akwa zakładałam w listopadzie 2012 i bez żadnego problemu wszystko szło dobrze. Narybek był młodziutki. Wiem, że muszę zredukować. Czekałam do momentu wzrostu na tyle abym mogła określić płeć. I z trzy tygodnie temu jeszcze jeden samiec postanowił się ujawnić. Teraz jak uda się utrzymać tarło to zrobię porządek.

Jeszcze raz wielkie dzięki.

Link to comment
Share on other sites

Ilonek napisał Ci eljot , przeczytaj FAQ tam dowiesz się , że żeby wsadzić do większego baniaka ryby musi się w nim zamknąć cykl azotowy ( z tego co napisałaś to w nim wsio jet świeże,a nie musiałaś wyparzać piachu czy kamieni ze starego baniaka było w nim sporo bakterii które ułatwiłby Ci teraz start baniaka na nowo). Na razie trzymaj te rybki w małym baniaku oszczędnie karm, żeby nie zgromadziły się w nim niebezpieczne azotany i azotyny czy nie daj bóg amoniak. Na start proponuję dodanie tetry safe start za pomocą tego środka szybko zasiedlisz zbiornik bakteriami nitryfikacyjnymi. Ażeby wiedzieć czy zamknął Ci się cykl azotowy potrzebne Ci będą testy na no2 i no3 plus wiedza z FAQ.

Powodzenia i nie śpiesz się z niczym .....

Link to comment
Share on other sites

Czytałam o prodibio biodigest - zdania są podzielone.
Masz jakieś negatywne opinie o tych bakteriach? wiele osób dzięki nim uratowało sytuację podobną do twojej.
Link to comment
Share on other sites

Pewnie czekają Cię kolejne rewelacje to pewnie cykl trochę potrwa. Ja zakładając akwarium zbyt wcześnie wrzuciłem ryby i co prawda przeżyły i mają się dobrze... ale. Gdy NO3 rosło nie mówiąc o tym jak wysokie było NH3 i NO2 umęczyłem się z tym, że głowa mała. Co tydzień podmiana 25% wody, a co drugi dzień po 10-15%. Zamontowałem deszczownicę która umieszczona była ok 5 cm nad lustrem wody, żeby zapewnić dobre napowietrzanie. Po podmianach podawałem bakterie Easystart firmy Easy Life - polecam bo to same bakterie bez pożywki... pożywki w wodzie wtedy było, aż nadto. No i oczywiście ograniczone karmienie. Na szczęście nic mi nie zdechło a ryby ocierały się o dno tylko kilka dni. Przy tej całej akcji pomógł tez filtr biologiczny, który o zgrozo kupiłem dopiero po ok 2 tygodniach jak już ryby pływały w akwarium.

Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.