Skocz do zawartości

Brązowy nalot na piachu i kamieniach


nemo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam, mam pytanko czy środek silicarbon działa bo ja mam taki sam problem jak "nemo", wszystko tz. najbardziej kamienie i piasek zachodzi mi tym brązowym nalotem. Czyszczę regularnie ale mija kilka dni i znowu to samo, wodę mam ze studni:O), pytam ponieważ jest to uciążliwe ,miałem kilka anubiasów i one też padły do tego nalotu a to twarde rośliny.

Jeżeli nie oczyszczę kamieni to z tego brązowego nalotu robi się taka grubsza warstwa odpadająca płatkami w ciemno granatowym kolorku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...działa . Ale wg mnie bardziej jest skuteczny ten a stosowałem jeden i drugi!!

http://www.rybarium.pl/sera-silicate-clear.html


Witam,

Mam pytanie. Po obejrzeniu filmiku jestem w małym szoku. Jak można mieć tak czyste kamienie? Czy może je czyścisz przy każdej podmianie? Ja mam serpertynit i już nie pamiętam jak wyglądał dawniej. Sądzę że po jakimś czasie baniak zaczyna mieć swoją biolgię i kolor kamieni musi się zmienić. A może coś źle robię?

A co do Silicarbonu to teraz (po5 miesiącach) zmieniłem go na nowy bo miałem wrażenie że piasek zaczął szybciej brązowieć. Piszę szybciej bo i tak po tygodniu od odmulenia nie był już śnieżno biały. Ale to chyba niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie. Po obejrzeniu filmiku jestem w małym szoku. Jak można mieć tak czyste kamienie?



...kiedyś miałem taki sam problem jak Twój..Najpierw włożyłem silicarbon a potem sera -silicate-clear!1 I mam spokój..Czasami włożę jeszcze profilaktycznie. Kamieni nie czyszczę..:)) Ten po prawej i po lewej są lekko zielone..Ale nie ingeruję w kamienie . Po prostu każde akwarium ma swoją specyfikę!! U mnie jest jak jest..Pysię są zdrowe , parametry są oki to nie wnikam dlaczego tak jest!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy...


Pytanie wciąż o ten sam problem:


Akwarium dojrzałe. Brunatny nalot na Rafie wapiennej, po wyczyszczeniu skał przez okres 10-14 dni jest ładnie, później zaczyna być coraz gorzej. Biały dolomitowy żwir troszkę wolniej ciemnieje ale też to widać.


W rezultacie (chyba w rezultacie bo wcześniej tego nie obserwowałem) na niektórych kamieniach powstaje zielony nalot którego nie idzie się pozbyć szorowaniem i ciepłą wodą.


Miedzę właśnie testem jbl'a fosforany (zmierzę raz jeszcze w laboratorium na uczelni) i wynik jest jednoznaczny. Poziom fosforanów jest za duży bo wykracza poza skalę 1,8 :(


Piszą o dokonaniu ponownej próby z wodą destylowaną na innych rozcieńczeniach. ok. Wszystko rozumiem.


Mam preparat PHOS EX JBL'a który ma niby zbić fosforany.


PYTANIE:


Czy ktoś stosował ten preparat? Czy po zastosowaniu muszę wyczyścić raz jeszcze kamienie/żwir czy nalot sam powinien zejść?


PS. Od początku założenia akwarium miałem w nim stabilizator/pochłaniacz fosforanów i regulator azotanów. Wiem, że niektórzy z Was nie mają oprócz tradycyjnych medii żadnych regulatorów/pochłaniaczy i wszelkie parametry są ok.

Czy to świadczy o tym, że pochłaniacz/regulator się "wyładował" bo to chodzi przecież o jonowymienność dlatego użyłem tego słowa? Czy po wyregulowaniu fosforanów dalej kontunuować dodanie do biologia pochłaniacza fosforanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phosguatd, Phosvec itd działają w ten sam sposób,doraźnie możesz się poratować ale PO4 w akwa bez roślin będzie się naturalnie kumulowało w podłożu i chyba tylko ostre odmulanie może coś z tym zrobić (hydroponika może, filtr glonowy?). W skrajnych przypadkach na początku dojrzewania trafią ci się sinice. Chociaż brązowy nalot to zupełnie normalne na tym etapie okrzemki,z którymi nie ma sensu walczyć i się stresować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę, że akwarium jest jak najbardziej dojrzałe.


Wlałem wczoraj odpowiednia dawkę produktu jbl'a PHOS EX. Zrobiłem dziś rano pomiar. Nieco lepiej ale nadal ponad skalę.


Dziś poszła kolejna dawka. Nie wiem jak często można to stosować ;/ brak danych w instrukcji :(


Nalot przeszkadza, bo wygląda bardzo brzydko :( Do tej pory było ładnie.


Dwa pierwsze zdjęcia z przed kilku miesięcy. Dalsze z dnia obecnego. Po 2 tygodniach od wyszorowania kamieni nalot nachodzi tak samo intensywnie.


Odmulam regularnie co tydzień + wymiana wody oczywiście. Przez ponad pół roku nie było problemu. Miałem wsadzony pochłaniacz fosforanów. Tydzień temu przeczyściłem biologa (TetraTec 1200) i pozostawiłem ten pochłaniacz.


Po zastosowaniu tego preparatu woda zrobiła się mętna (kawa z mlekiem) i po 1-2h stała się ponownie klarowna. Podejrzewam, że nastąpiło wiązanie fosforanów (PODEJRZEWAM)


W instrukcji napisano, żeby powtórzyć w razie potrzeby i odmulić dno + czyszczenie filtra. Tak też zrobiłem (bez czyszczenia biologa)

post-14092-14695715743102_thumb.jpg

post-14092-14695715744881_thumb.jpg

post-14092-14695715746512_thumb.jpg

post-14092-14695715747655_thumb.jpg

post-14092-14695715748711_thumb.jpg

post-14092-14695715749763_thumb.jpg

post-14092-1469571575101_thumb.jpg

post-14092-14695715752141_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.