Jump to content

moje saulosi


lebovski
 Share

Recommended Posts

lebovski

mam aktualnie 5 saulosi z grupy 8 sztuk kupionej rok temu. Dwa samce oddałem ojcu, trzeci poległ. Z mojej piątki 3 to na 100% samce. No i właśnie... czwarta sztuka to raczej samica (brak cech charakterystycznych dla samców) ale piąta... Jest zółta, choć krawędzie płetwy grzbietowej i płetw piersiowych są ciemne (ale nie czarne). Jedna atrapa jajowa. Boki ciała lekko ale dostrzegalnie ciemne (jakby przydymione). Zero niebieskiego koloru. Czy to samiec czy samica, jak sądzicie? Obsada mojego akwarium jak w opisie.


I jeszcze przy okazji, czy nie ma ktoś z was nadmiaru samic Ps. saulosi (coral)? Bo statystycznie rzecz biorąc skoro ja na 8 sztuk miałem 6 (minimum) samców to ktoś inny z pewnością ma przewagę samic 8) Jeżeli ktoś taki chciałby się podzielić, to chętnie przyjmę samice do mojej gromadki :D (oczywiscie odpłatnie).

Pozdrawiam - Radek Tomalak


Acha, i jeszcze jedno. W ostateczności rozważam także dołączenie samic Ps. saulosi ale nie coral. Dyskusja na ten temat toczyła się tu: http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.p ... ight=coral

ale chyba nie została zamknięta... Czy ktoś wie coś nowego na temat zawarty w tym topicu??

Link to comment
Share on other sites

czester_

Jak ma atrape to możliwe że samiec choć wszystko może się zdarzyć.


Co do łączenia saulosi z saulosi coral to ja jednak zostałbym przy jednej odmianie.

Link to comment
Share on other sites

lebovski

no właśnie co do tego łączenia... :? ewentualne potomstwo samca coral i samicy standard to chyba nie będą bastardy...? takie przynajmniej wnioski nasuwają się po lekturze ww. postu. Młode będą chyba po prostu jaśniejsze niż coral (lub część młodych będzie żółta a część pomarańczowa, nie wiem jak ta cecha się dziedziczy).

Z resztą na razie to i tak tylko gdybanie bo zdobycie samych samic to spory problem (zwłaszcza samic coral...).

Link to comment
Share on other sites

lebovski

dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, cieszę się że dyskusja tak pięknie sie rozwija.

co prawda nie tak pięknie jak w temacie "Solniczka", a mógłby ktoś pomyśleć że to forum malawistyczne...

pozdrawiam - Radek Tomalak

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Radek nie stresuj się ;) wejdź w naszą skórę ty chcesz pogadać o saulosi coral po raz pierwszy a my gadamy już o wielu rzeczach po 3 lata nieraz więc jeden poczeka na drugiego i myśląc że tamten ktoś już coś powiedział temat lekko lekceważy i wychodzi jak u ciebie w tym wątku. No a solniczka ho ho to jest temat który u większości powoduje drżenie łydek do tego Daniel dorzucił wizje akwa wielkości kawalerki i dlatego tam jest ruch :mrgreen: .


Ale do rzeczy ... pochodzenie saulosi coral jest niepewne jak czytałeś w cytowanym wątku są trzy hipotezy. Sprawa nie jest więc jednoznacznie rozstrzygnięta a zważywszy na to, że hipotezy sa skrainie inne z twoimi młodymi po takim zabiegu jak mieszanie dwóch odmian barwnych też może byc różne. Generalnie poleciłbym ci jednak zdobyc corale, lepiej żeby w zbiorniku była jedna odmiana. Miałeś pecha ze swoimi rybami jak ja przy maingano na 10 ryb miałem 8 samców, jeżeli masz jedną samiczkę to już szczyt ale atrapa i obrzeżenie płetw jeszcze o niczym nie świadczy. Pozostaje ci pytać w sklepach internetowych i ponownie kupić te ryby.

Link to comment
Share on other sites

danielj
do tego Daniel dorzucił wizje akwa wielkości kawalerki i dlatego tam jest ruch .
Hari to nie wizja tylko powoli ziszczające się marzenie :D


Co do Saulosów , choć nie mam zbyt wielkiego z nimi doświadczenia , hodowałem je dosyć dawno i to w malutkim baniaczku , ale czytałem , ze odmiana coral to po prostu ryby z hodowli selektywnej , gdzie kolor samic utrwala się przez wybieranie ciemniejszych samic, więc samce myślę są jednakowe dla coral i odmiany "żółtej" :D

Link to comment
Share on other sites

czytałem , ze odmiana coral to po prostu ryby z hodowli selektywnej , gdzie kolor samic utrwala się przez wybieranie ciemniejszych samic, więc samce myślę są jednakowe dla coral i odmiany "żółtej" :D


Ja czytałem to samo co ty :D ale z kolei kiedyś była dyskusja gdzie głos zabrała Mniuszajn i pisała że coral to jest odrębna odmiana barwna wystepująca w naturze bo nawet od swojego importera mieli oferte na corlae F1 czy nawet WF już dokładnie nie pamietam i tak jak Hari napisał opinie są skrajne.

Link to comment
Share on other sites

danielj

Tak masz rację Mariusz , corale występują w naturze , a w hodowli akwarystycznej ta cecha jest po prostu pogłębiana i utrwalana.

Może to coś jak albinizm wsteczny :?: (kurde ale wymyśliłem określenie :D )

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Dlatego też ciężko się wypowiedzieć czym będą maluchy bo jeżeli coral to wynalazek naszych żółtych braci to młode z saulosi coral mieszanych ze zwykłymi saulosi mogą być szare i nie przypominające saulosi w ogóle a o coralu już nie wspomne. Natomiast jeżeli są to dwie odmiany barwne swobodnie sie krzyżujace to istnieje możliwość że część młodych będzie po rodzicu coral a część będzie zwyczajna.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Podłącze się :)


Pytanko : ile mogą się wybarwiać soulosi ? ... moje plywaja od 2 miesięcy ... 2 widoczne samce (takie 50% wybarwienia ...)


Ile może trwać całkowite wybarwienie ? :)


Pewnie różne bywa ale mnie chodzi mniej wiecej ... czy bardziej 3 miesiące czy bardziej rok :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Wystarczy łamanie lustra wody.  Nigdy nie używałem żadnego "  bulbulatora" ani " człap czapa". Możesz go schować  do szuflady i zapomnieć o nim.
  • łakuś
   A jeszcze jedno pytanie podczas używania protocaps wystarczy ruch tafli wody czy muszę mieć jakiś bulbulator? Pytam bo akwarium stoi w sypialni i nie wyobrażam sobie dzwięku napowietrzacza w nocy.
  • Robson79
   Jeśli na być żółto i niebiesko to na ten litraż proponował bym jednogatunkiwo Chindongo Saulosi. Zakupiłbym 20 sztuk maluchów i później zredukował nadmiar samców.  
  • pulpet
   Gotowej recepty nie ma. Zależy jakie ryby trafisz. Naczytałem się o Maingano wyrzynających w pień wszystko co się rusza, a u mnie asertywne, nie powiem, ale żadnych dramatów nie ma. Ryby mam ponad dwa lata i nie broją jakoś ponad normę. Baniak nie duży. Jak koniecznie chcesz dwa gatunki, to najlepiej klasycznie Saulisi i rdzawe, ale ja bym zrobił Saulosi jednogatunkowo z większa ilością samców. Będzie żółto -niebiesko jak chcesz. Taki baniaczek w układzie 3/10 i masz pięknie.
  • E0nNIk
   Kamienie są na pcv, piasku to na tym zdjęciu praktycznie nie było, tylko tyle co mi spadło jak sypałem trochę na silikon, aby nie rzucał się tak w oczy
  • ziemniak
   Dla mnie najlepszym rozwiązaniem to Saulosi oraz rdzawe. Maingano lubi być najbardziej charakterny z tej trójki. Rdzawe natomiast będą wolniej rosły niż Saulosi dzięki temu możesz uzyskać naprawdę ładne samce. Pamiętaj aby poszukać ładne i dobre jakościowo Saulosi.
  • matejk
   Ch. Saulosi + I. sprengerae ,  Ps. Interruptus  jednogatunkowo (roślinożerca) Ch. saulosi + Ps. cyaneorhabdos  Ch. saulosi jednogatunkowe  Ps. cyaneorhabdos  + I. sprengerae  Socolofi oraz demosoni nie do tego baniaka  
  • novi
  • Jacek_LDZ
   Witam wszystkich serdecznie. Wracam tu po kilku latach przerwy. Przeprowadzka i te sprawy spowodowały, że byłem zmuszony zlikwidować moje poprzednie akwarium. Obecne warunki pozwoliły mi wrócić do hobby i tak od 1,5 tygodnia dojrzewa sobie te niewielkie 240 l. Na prezentację przyjdzie pora w osobnym temacie. Tutaj jednak, chcąc uniknąć błędów, jakie niewątpliwie popełniłem te kilka lat temu chciałbym się zwrócić do Was o pomoc w wyborze obsady. Czasu jeszcze jest trochę, więc chciałbym wybrać gatunki z rozwagą. Tak jak pisałem akwarium to 240 zbiornik o standardowych wymiarach 120x40x50 cm, w środku polne otoczaki ~ 50-60 kg. Na czym mi zależy? Oczywiście chciałbym dobrać obsadę tak, aby poszczególne gatunki jak najlepiej do siebie pasowały zarówno temperamentem jak i wymaganiami pokarmowymi. Drugą kwestią, może nie najważniejszą ale jednak jest kolorystyka - tutaj chciałbym aby mył to taki mix koloru żółtego i niebieskiego/granatowego. Myślę o max 2 gatunkach. I teraz tak: Z żółto-niebieskich gatunków zastanawiam się nad: Chindongo saulosi, Pseudotropheus interruptus, Metriaclima msobo Magunga (ten chyba odpadł w przedbiegach po przeczytaniu co dzieje się wśród samic po kilku latach) Do któregoś z ww. chciałbym dobrać coś niebieskich gatunków, i tutaj myślę nad: Chindongo demasoni, Chindongo socolofi, Pseudotropheus cyaneorhabdos Z tych dwóch, nazwijmy to grup wyszły mi takie propozycje obsady: P. interruptus + C. demasoni; P. interruptus + C. socolofi, C. saulosi + P. cyaneorhabdos.  Ewentualnie biorę jeszcze pod uwagę połączenie P. saulosi lub P. interruptus z którymś gatunkiem z rodzaju Cynotilapia ewentualnie Iodotropheus sprengerae. Jak to wychodzi żywieniowo i kolorystycznie? Zależy mi na tym niebieskim kolorze, a takim zestawieniu chyba będzie go mało? Podpowiedzcie coś proszę, bo im więcej przeglądam tematów dotyczących obsady, tym nie ukrywam trochę większy mam mętlik w kwestii co do czego będzie pasowało Z góry dzięki za rady. Pozdrawiam.
  • Bezprym
   Po kuracji protocapsem węgla nie stosowałem, lek i tak z czasem usunie się podmianami a kuracja będzie skuteczniejsza. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.