Skocz do zawartości

Filtr Wewnętrzny


marckas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Proszę o poradę w sprawie filtra wewnętrznego do akwa 120x40x50 - panorama (około 200l). W dziale dotyczącym doboru sprzętu piszecie o przepływie 1500l/h, jednak przeglądając oferty zasadniczo większość filtrów wewnętrznych wychodzi około 500-650 l/h. Szukam filtra który będzie cicho pracował (najczęściej odsyła się do Ehiem), ale który spełni swoją funkcję, jednak co raz bardziej mam wrażenie, że jest to niewykonalne. Zastanawiałem się nad Ehiem Aquaball 180 (największy jaki występuje) o przepływie 210-650 l/h, filtr zewnętrzny posiadam JBL e901. Proszę o wskazówkę w których firmach szukać.


Kolejny temat to tzw prefiltr. Chciałem aby ładnie wyglądało i kupiłem prefiltr Ehiem który podłączyłem do JBL. Niestety pierwsze dni pracy i co chwilę kubełek się zapowietrzał. Dopiero po usunięciu prefiltra wszystko wróciło do normy i działa - jednak to zapewne spowoduje częstsze czyszczenie kubła - jaki prefiltr polecacie spróbować założyć, czy potrzebny jakiś koszyczek, może w tym ehiem wymienić tylko gąbkę na bardziej porowatą?


Proszę o wskazówki/pomoc, dopiero rozpoczynam przygodę z rybkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko akwa stoi w sypialni, a ja jestem bardzo "czuły na dźwięki" więc zależy mi przede wszystkim na cichej pracy, ale również odpowiedniej wydajności. Już teraz kubełek w szafie 4 m od łóżka a mam problem. Jak jescze włoże coś buczącego do akwa to .....

Co znaczy pompa obiegowa prefiltr itd? Możesz podać jakiś przykład takiego rozwiązania?

Jeżeli ma być cicho może warto przepłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ta propozycja prefiltra na zewnątrz to super sprawa.

Wracając jednak do prefilta Eheim to stosowałem w akwariach dwa typy. Ten pierwszy zielony z wlotem od góry. Przy rybach kopiących jest to porażka bo wiecznie zasypany. Potem zmieniłem na nowy typ ten czarny dwuczęściowy i efekty były zadowalające.

Zastanawia mnie jednak to, że filtr się zapowietrza bo nigdy czegoś takiego nie miałem. Sam prefiltr jest zanurzony w wodzie to skąd tyle powietrza żeby przytykał filtr. Proponuje sprawdzić połączenia i uszczelki na samym kuble.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESUS o jakich filtrach piszesz zewnętrzny czy wewnętrzny?


Co do prefiltr - doszukałem się na jakiś forach, że niby może wytworzyć się jakieś podciśnienie w wyniku przymknięcia rurki wlotowej przez prefiltr i wówczas będzie się zapowietrzał (niby - nie znam się). Dodatkowo za kolankiem na wylocie (w miejscu połaczenia węża z plastikową rurą ssącą zauważyłem powietrze i słuchać (i widać) było strumień opadającej wody (to zapowietrzenie to na odcinku jakiegoś 1 cm). Po usunięciu prefiltra wąż cały jest wypełniony wodą i problem z zapowietrzaniem ustał.

Byc może JBL nie radzi sobie z prefiltrem Ehiem (może inny wkład by rozwiązał problem). Węże wyglądają raczej szczelnie połączone (bo w końcu gdyby była nieszczelność to powinna pojawić się wilgoć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(bo w końcu gdyby była nieszczelność to powinna pojawić się wilgoć)
Przez nieszczelność jest zasysane powietrze więc woda nie ma prawa się wydostać (właśnie chodzi o to podciśnienie;)). Sprawdź dokładnie połączenia, kolanka itp. bo zapewne w tych miejscach zasysa powietrze. Wymiana gąbki na rzadszą może pomóc, ale to pomoc doraźna. Gdy gąbka się zabrudzi, podciśnienie wzrośnie i znów to samo :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.