Jump to content

Filtr Wewnętrzny


marckas

Recommended Posts

Witam,


Proszę o poradę w sprawie filtra wewnętrznego do akwa 120x40x50 - panorama (około 200l). W dziale dotyczącym doboru sprzętu piszecie o przepływie 1500l/h, jednak przeglądając oferty zasadniczo większość filtrów wewnętrznych wychodzi około 500-650 l/h. Szukam filtra który będzie cicho pracował (najczęściej odsyła się do Ehiem), ale który spełni swoją funkcję, jednak co raz bardziej mam wrażenie, że jest to niewykonalne. Zastanawiałem się nad Ehiem Aquaball 180 (największy jaki występuje) o przepływie 210-650 l/h, filtr zewnętrzny posiadam JBL e901. Proszę o wskazówkę w których firmach szukać.


Kolejny temat to tzw prefiltr. Chciałem aby ładnie wyglądało i kupiłem prefiltr Ehiem który podłączyłem do JBL. Niestety pierwsze dni pracy i co chwilę kubełek się zapowietrzał. Dopiero po usunięciu prefiltra wszystko wróciło do normy i działa - jednak to zapewne spowoduje częstsze czyszczenie kubła - jaki prefiltr polecacie spróbować założyć, czy potrzebny jakiś koszyczek, może w tym ehiem wymienić tylko gąbkę na bardziej porowatą?


Proszę o wskazówki/pomoc, dopiero rozpoczynam przygodę z rybkami :)

Link to comment
Share on other sites

Najcichszym odkurzaczem będzie pompa obiegowa i prefiltr zewnątrzny poza akwarium ale do takiego akwa cenowo to rozwiązanie przegrywa z prostym i wydajnym mechanikiem wewn. Bierz tego Atmana.

Link to comment
Share on other sites

Tak, tylko akwa stoi w sypialni, a ja jestem bardzo "czuły na dźwięki" więc zależy mi przede wszystkim na cichej pracy, ale również odpowiedniej wydajności. Już teraz kubełek w szafie 4 m od łóżka a mam problem. Jak jescze włoże coś buczącego do akwa to .....

Co znaczy pompa obiegowa prefiltr itd? Możesz podać jakiś przykład takiego rozwiązania?

Jeżeli ma być cicho może warto przepłacić.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Ta propozycja prefiltra na zewnątrz to super sprawa.

Wracając jednak do prefilta Eheim to stosowałem w akwariach dwa typy. Ten pierwszy zielony z wlotem od góry. Przy rybach kopiących jest to porażka bo wiecznie zasypany. Potem zmieniłem na nowy typ ten czarny dwuczęściowy i efekty były zadowalające.

Zastanawia mnie jednak to, że filtr się zapowietrza bo nigdy czegoś takiego nie miałem. Sam prefiltr jest zanurzony w wodzie to skąd tyle powietrza żeby przytykał filtr. Proponuje sprawdzić połączenia i uszczelki na samym kuble.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

ESUS o jakich filtrach piszesz zewnętrzny czy wewnętrzny?


Co do prefiltr - doszukałem się na jakiś forach, że niby może wytworzyć się jakieś podciśnienie w wyniku przymknięcia rurki wlotowej przez prefiltr i wówczas będzie się zapowietrzał (niby - nie znam się). Dodatkowo za kolankiem na wylocie (w miejscu połaczenia węża z plastikową rurą ssącą zauważyłem powietrze i słuchać (i widać) było strumień opadającej wody (to zapowietrzenie to na odcinku jakiegoś 1 cm). Po usunięciu prefiltra wąż cały jest wypełniony wodą i problem z zapowietrzaniem ustał.

Byc może JBL nie radzi sobie z prefiltrem Ehiem (może inny wkład by rozwiązał problem). Węże wyglądają raczej szczelnie połączone (bo w końcu gdyby była nieszczelność to powinna pojawić się wilgoć)

Link to comment
Share on other sites

(bo w końcu gdyby była nieszczelność to powinna pojawić się wilgoć)
Przez nieszczelność jest zasysane powietrze więc woda nie ma prawa się wydostać (właśnie chodzi o to podciśnienie;)). Sprawdź dokładnie połączenia, kolanka itp. bo zapewne w tych miejscach zasysa powietrze. Wymiana gąbki na rzadszą może pomóc, ale to pomoc doraźna. Gdy gąbka się zabrudzi, podciśnienie wzrośnie i znów to samo :).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.