Jump to content

Filtr Wewnętrzny


marckas

Recommended Posts

Witam,


Proszę o poradę w sprawie filtra wewnętrznego do akwa 120x40x50 - panorama (około 200l). W dziale dotyczącym doboru sprzętu piszecie o przepływie 1500l/h, jednak przeglądając oferty zasadniczo większość filtrów wewnętrznych wychodzi około 500-650 l/h. Szukam filtra który będzie cicho pracował (najczęściej odsyła się do Ehiem), ale który spełni swoją funkcję, jednak co raz bardziej mam wrażenie, że jest to niewykonalne. Zastanawiałem się nad Ehiem Aquaball 180 (największy jaki występuje) o przepływie 210-650 l/h, filtr zewnętrzny posiadam JBL e901. Proszę o wskazówkę w których firmach szukać.


Kolejny temat to tzw prefiltr. Chciałem aby ładnie wyglądało i kupiłem prefiltr Ehiem który podłączyłem do JBL. Niestety pierwsze dni pracy i co chwilę kubełek się zapowietrzał. Dopiero po usunięciu prefiltra wszystko wróciło do normy i działa - jednak to zapewne spowoduje częstsze czyszczenie kubła - jaki prefiltr polecacie spróbować założyć, czy potrzebny jakiś koszyczek, może w tym ehiem wymienić tylko gąbkę na bardziej porowatą?


Proszę o wskazówki/pomoc, dopiero rozpoczynam przygodę z rybkami :)

Link to comment
Share on other sites

Najcichszym odkurzaczem będzie pompa obiegowa i prefiltr zewnątrzny poza akwarium ale do takiego akwa cenowo to rozwiązanie przegrywa z prostym i wydajnym mechanikiem wewn. Bierz tego Atmana.

Link to comment
Share on other sites

Tak, tylko akwa stoi w sypialni, a ja jestem bardzo "czuły na dźwięki" więc zależy mi przede wszystkim na cichej pracy, ale również odpowiedniej wydajności. Już teraz kubełek w szafie 4 m od łóżka a mam problem. Jak jescze włoże coś buczącego do akwa to .....

Co znaczy pompa obiegowa prefiltr itd? Możesz podać jakiś przykład takiego rozwiązania?

Jeżeli ma być cicho może warto przepłacić.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Ta propozycja prefiltra na zewnątrz to super sprawa.

Wracając jednak do prefilta Eheim to stosowałem w akwariach dwa typy. Ten pierwszy zielony z wlotem od góry. Przy rybach kopiących jest to porażka bo wiecznie zasypany. Potem zmieniłem na nowy typ ten czarny dwuczęściowy i efekty były zadowalające.

Zastanawia mnie jednak to, że filtr się zapowietrza bo nigdy czegoś takiego nie miałem. Sam prefiltr jest zanurzony w wodzie to skąd tyle powietrza żeby przytykał filtr. Proponuje sprawdzić połączenia i uszczelki na samym kuble.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

ESUS o jakich filtrach piszesz zewnętrzny czy wewnętrzny?


Co do prefiltr - doszukałem się na jakiś forach, że niby może wytworzyć się jakieś podciśnienie w wyniku przymknięcia rurki wlotowej przez prefiltr i wówczas będzie się zapowietrzał (niby - nie znam się). Dodatkowo za kolankiem na wylocie (w miejscu połaczenia węża z plastikową rurą ssącą zauważyłem powietrze i słuchać (i widać) było strumień opadającej wody (to zapowietrzenie to na odcinku jakiegoś 1 cm). Po usunięciu prefiltra wąż cały jest wypełniony wodą i problem z zapowietrzaniem ustał.

Byc może JBL nie radzi sobie z prefiltrem Ehiem (może inny wkład by rozwiązał problem). Węże wyglądają raczej szczelnie połączone (bo w końcu gdyby była nieszczelność to powinna pojawić się wilgoć)

Link to comment
Share on other sites

(bo w końcu gdyby była nieszczelność to powinna pojawić się wilgoć)
Przez nieszczelność jest zasysane powietrze więc woda nie ma prawa się wydostać (właśnie chodzi o to podciśnienie;)). Sprawdź dokładnie połączenia, kolanka itp. bo zapewne w tych miejscach zasysa powietrze. Wymiana gąbki na rzadszą może pomóc, ale to pomoc doraźna. Gdy gąbka się zabrudzi, podciśnienie wzrośnie i znów to samo :).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.