Jump to content

MaciekMalawi o karmieniu

MaciekMalawi

Recommended Posts

noo :D nareszcie :D to chyba mam obsadę :) i nie widzę żadnych sprzeciwów :D

A co do diety to razem z rybami chce od razu chce kupić takie pokarmy:

suche:

TROPICAL MALAWI

TROPICAL SPIRULINA FORTE 36%

TROPICAL CICHLID COLOR

TROPICAL BIO-VIT

TROPICAL D-ALLIO PLUS

TETRA PRO VEGETABLE

TETRAPHYLL

JBL NAVO VERT

SERA FLORA

mrożonki katrinex:

artemia

cyklop

czerwony plankton

kryl

mięso małży

wodzień

mięso krewetek

Czy te pokarmy będą odpowiednie dla tych ryb ?? a może jeszcze jakiś byście polecili ??

Czerwony plankton nadaje sie tylko dla narybku jest tak drobny jak oczlik a może nawet bardziej. Cyklop czyli oczlik to samo. Może na początek jak będziesz miał młode ryby jeszcze będzie z nich pożytek ale IMHO lepiej od razu kupić coś grubszego np mysis, możesz też dorzucić malawi-mix i tanganika - mix.

Maciek tworzysz Topic gigant ..... zaczołeś o obsadzie w dziale obsada i to jest oki potem w tym samym Topicu pisałeś o chemi wody choć z obsada ma to niewiele wspólnego, a teraz piszesz o pokarmach dalej w Topicu o obsadzie :roll: coprawda żywienie ma wiele wspólnego z obsada ale mimo wszystko jest o żywienu oddzielny dział na forum, więc prosze pilnujcie sami porzadku na forum bo jak karzdy będzie pisał co chce i gdzie chce to się zrobi zwyczajny b....... balagan :!:

jak widać wątki poboczne wydzieliłem z nurtu o obsadzie.

mars dzięki i przepraszam :) postaram sie już więcej nie popełniać takich błędów :)

harisimi a z tych suchych pokarmów wszystkie ok ?? są jeszcze jakieś inne dobre godne polecenia przez Ciebie :) ??

a w tej malawi-mix nie ma przypadkiem ochotki o której gdzieś czytałem że bardzo szkodliwa dla niektórych pyssiaków

Suche pokarmy które wypisałeś są OK. Dla ryb wszystkożernych szczególnie ważne jest zróżnicowanie pokarmów. Osobiście poleciłbym jeszcze OSI, Spirulina Granulat, sera granugreen i jakieś tabletki np spiru tabin A. Granulat i tabletki to miłe urozmaicenie. Poza tym poczytaj o żywieniu jest morze wątków na ten temat.

Wydaje mi się trochę za szeroki zestaw, nie

bardzo będziesz mógł skonstruować menu

tygodniowe.

Ja ze swojej strony polecam Dainichi Color FX,

Dainichi Veggie FX i Danichi Ultima.

milc

Osobiście nie wprowadzam żadnych stałych tygodniówek, karmie ryby w najbardziej urozmaicony możliwy sposób, a że stosuje ponad 20 pokarmów to jest to urozmaicone. Trzymam się tylko pewnej zasady jeden dzień głodówki, 2 x w tygodniu pokarmy suche spirulinowe tzn z duzą zawartością tego glonu, 1x suchy dla ryb miesożernych i 2x mrożonki, raz w tygodniu podaje pokarm z kuchni ( kiedyś 2x ) tzn płatki owsiane, kasze manną czy makaron. IMHO nigdy pokarmów nie jest za wiele trzeba tylko opracować odpowiednią metodę karmienia różną dla ryb roślinożernych a inną dla wszystko czy miesożernych. W przypadku posiadania ryb z dwóch nie skrajnych grup trzeba ustalać diete jeszcze inaczej, na zasadzie kompromisu ale na pewno zbyt duża ilość pokarmów nie wystapi.

Ja ze swej strony- stosowanie 20 czy 30 pokarmów nie powoduje urozmaicenia pokarmu. Większośc pokarmów to jakby szukać alegorii- dziś schabowy z kapustą i buraczkami, jutro schabowy z buraczkami i kapusta, a pojutrze schabowy z kapustą i brokułem.

W sumie to może i dobrze bo przewody pokarmowe zwierząt [ zresztą ludzie również] nie są w żaden sposób dostosowane do zmian diety, nadmierne urozmaicenie raczej szkodzi niż pomaga.

No ale wróćmy do pokarmów- np. Cichlid Color i Malawi to zasadniczo ten sam pokarm tylko zmieszany w róznych proporcjach, zresztą pewne składniki Bio-Vitu tez w nich są.

Tu dochodzimy do sedna, które IMO zaakcentował już MILC- mnożenie nadmierne ''rodzajów'' pokarmów[ w cudzysłowie bo na ogół baza jest ta sama] powoduje li tylko chaos żywieniowy- po kilku tygodniach nie wiemy co ryby jadły, co mogło zaszkodzić, co wolą, czego nie wola, a co mąci wodę.

Radzę kupic pokarmy - nazwijmy je umownie- podstawowe i ich używać.

Nie wiem jakie masz ryby dlatego podaje dwa zestawy pokarmów;

1. Ryby wszystkożerne- saulosi, sprengi, maingano- D-50 Tropical, Spirulina Forte Tropical, D-allio Tropical, Hikari Excel granulat. Wszystkie te pokarmy faktycznie się róznią i uzupełnione skorupiakami mrożonymi w zupełności wystarczą do prawidłowego, zblilansowanego karmienia tych ryb

2. Ryby roślinożerne- np. trewki, demasoni, auratus- Spirulina Super Forte, D-allio, Hikari Excel granulat, Granugreen Sera. Podobnie jak wyżej.

Oczywiście mozna niektóre z tych pokarmów wymienić- np. D-50 na Krill Flake, a Super Forte na płatek OSI. To nie większego znaczenia. Natomiast nie ma sensu podawać Forte na zmianę z OSI Spiruliną i do tego np. Spiruline BioPlastu/Argo czy jeszcze jakąs inną wyskoprocentową spiruline. Tak naprawdę to wyłacznie dublowanie puszek i nic więcej.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
    • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
    • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
    • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
    • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
    • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
    • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
    • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
    • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.