Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Proszę o poradę w następującej kwesti. Brat mnie ubiegł i zakupił nowe akwa przede mną (taka rywalizacja). Chodzi a Aquael Aludekor 120x40x50. Zamierzamy je postawić na solidnej komodzie o wymiarach 130x40. Pojawił się jednak problem mianowicie to akwarium posiada (prawdopodobnie wklejoną) aluminiową ramkę pod akwarium która poszerza zestaw o około 4mm. Po zlicowaniu frontu baniaka z frontem szafki będzie wystawać z tylu około w/w 4mm. Ramka od spodu zachodzi w głąb dna około 1,5cm. Teoretycznie będzie wystawało poza obrys szafki 2-3mm tylnej 8mm szyby. Mam nadzieję że zrozumiale to opisałem. No i pytanie - kombinować coś z szafką czy ryzykować i zalewać? Wymiana szafki nie wchodzi w grę. Proszę o opinię bo ja mu powiedziałem żeby zaryzykował i później będzie na mnie. Poniżej zdjęcie poglądowe baniaka.

unyvy8ud.jpg


Wysyłane z mojego WT19i za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano

Miałem inny zestaw wcześniej Brilux i wystawał mi z obu boków po 2-3mm. Nie ma obaw- cały ciężar i tak jest rozłożony na podstawę, która defakto stoi na szafce, a te kilka mm poza nie ma znaczenia.

Opublikowano

Mówicie bez ryzyka. W instrukcji napisane jest cyt. "Niedopuszczalne jest bujanie się zbiornika, bądź wystawianie którejkolwiek jego krawędzi poza obręb podstawy." O ile baniak napewno nie będzie się bujał :*) o tyle, jeśli za podstawę mam wziąć blat szafki to już tak pięknie nie jest. Możliwe jednak że to instrukcja tzw. standardowa czyli dodawana do każdego zbiornika i tu mieli na uwadze podkładkę pod akwarium tzw. matę itp. Wtedy faktycznie nie ma się czym przejmować. Miałoby to sens. Ktoś jeszcze podpowie? Baniak zalewamy w piątek-sobota.


Wysyłane z mojego WT19i za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano

Jest wystarczająco stabilne. Jeśli chcesz koniecznie to podłóż jeszcze jedną płytę pod blad ale uważam że obawy są bezzasadne.

Opublikowano

Też uważam że powinno wytrzymać. Ta ozdobna dolna ramka to przecież kątownik, który poza walorami estetycznymi winien odpowiednio rozłożyć naprężenia dna. Niemniej opinia innych jest mile widziana, bo człowiek może się mylić.


Wysyłane z mojego WT19i za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano

tu jest moje wcześniejsze akwarium:

1a.JPG


stało na szafce, którą łatwo było bujnąć. Pod standardowe plastikowe podkładki dałem filcowe kółka kupione w obi (te białe co widać na zdjęciu)-takie pod nogi krzeseł żeby podłogi nie rysowało. Ramka plastiku wystawała poza mebel z obu stron, ale ważne że całość miała równomierny rozkład na tych filcach. ta ramka przejmuje nacisk całości ciężaru i wystarczy żebyś go przekazał na szafkę. Teoretycznie wystarczą kółka na każdym z rogów oraz po jednym na obu z najdłuższych szyb.

Ja dałem ile się dało :).

A teraz tak jest:

1234.JPG

post-12700-14695713538213_thumb.png

Opublikowano

Widziałem już Twój baniaczek i z tej strony i od strony kuchni ;) Fajna koncepcja. Baniak już mam więc tak czy siak będę go zalewał. Nie będę nic kombinował stawiam baniak bezpośrednio na szafkę i liczę na farta i sprawdzenie się waszych opinii, że wszystko będzie dobrze. Już się nie mogę doczekać soboty.

Opublikowano

Jeżeli tak się boisz połóż płytę osb nawet 12 mm dociętą pod wymiar akwa na szafce i będziesz miał z głowy. Jeżeli nic się nie zmieniło to te akwa robili ze szkła 10mm (wydaje mi się że ja mam takie). U mnie od 3 lat (jakoś w połowie stycznia mija) stoi pod lekkim nachyleniem. Gdzieś na długości akwa ma mniej więcej 0,8 - 1 cm skosu :)

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
    • No to ja się wyłamię. Miałem 240-stkę Juwela z szyby 8. Bez wzmocnień, spięte tylko plastikową koroną z plastikową spinką po środku (taki standard Juwela) Miałem je 2 lata. 4 lata temu sprzedałem i działa po dziś dzień🤷‍♂️
    • Miałem akwarium tego litrażu robione na zamówienie i kazałem robić z 10 i dodatkowo dałem jeszcze dorobić wzmocnienia,choć twierdził  sprzedawca  że przy tej grubości szkła wzmocnienia niepotrzebne,ale  się uparłem.Strzeżonego itd....😁
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.